آنری: باید به خودت بقبولانی که می‌توانی

By | سپتامبر 5, 2016

آنری: باید به خودت بقبولانی که می‌توانی

روزنامه خبرورزشی / کارن فیروزی؛ از همان روز اولي كه خبر اعلام شد، بسياري از فوتبال‌دوستان فرانسه شوك‌زده شدند‌؛ براي آنها باورش سخت بود كه ستاره روزهاي نه چندان دورشان شغل دستياري تيم ملي ديگري غير از فرانسه را انتخاب كرده‌؛ تيري آنري پس از جر و بحث‌هاي فراوان با آرسن ونگر در تيم آرسنال، به ناگاه پيشنهاد دستياري روبرتو مارتينس در تيم ملي بلژيك را پذيرفت و راهي كشور همسايه شد كه تقريباً زبان فرانسه را خوب حرف مي‌زنند. «من چالش جديد را پذيرفتم و كارم را دوست دارم ولي نبايد فراموش كرد كه من كمك‌مربي اول نيستم. من در بلژيك دستيار دوم مربي هستم!». براي «تي تي» دستيار دوم شدن شغل بدي نيست ولي فرانسوي‌ها نمي‌خواهند اين موضوع را بپذيرند و هنوز نقدهاي زيادي به اين انتخاب دارند.

عصبانيت رسانه‌هاي فرانسوي زماني بيشتر شد كه دستمزد آنري در تيم ملي بلژيك هم فاش شد: ماهي ۵ هزار يورو! اين دستمزد به توصيف فرانسوي‌ها «محقرانه» بود ولي موضوع اينجاست كه حتي خود رسانه‌هاي فرانسوي هم اسير چندگانگي شده بودند‌؛ يورواسپرت از دستمزد ماهيانه ۸ هزار يورو حرف زده بود و يكي، دو رسانه ديگر هم از ۶ هزار يورو حرف زده بودند. با اين حال سايت «پابليك» موضوع را از اين هم حقيرانه‌تر توصيف كرده و در مطلبي نوشته آنري در كل براي يك سال ۵۰ هزار يورو از بلژيكي‌ها دستمزد مي‌گيرد! معني اين خبر درست اين مي‌شود كه آنري در ماه كمي بيش از ۴ هزار يورو دستمزد مي‌گيرد. همين خبر هم در نوع خودش عجيب و غريب و البته باعث تعجب فرانسوي‌ها شده است!

يك صدم دستمزد تلويزيون!
نكته قابل توجهي كه در بند قرارداد آنري با بلژيكي‌ها ثبت شده اين است كه آنري همزمان با شغل مربيگري در بلژيك مي‌تواند به قرارداد تلويزيوني‌‌اش با «اسكاي اسپرتس» هم پايبند باشد و به كار كارشناسي‌‌اش ادامه بدهد. نكته عجيب ماجرا اين است كه آنري از اين شبكه تلويزيوني سالي ۵ ميليون يورو دستمزد مي‌گيرد! حالا با حسابي ساده مي‌توان به اين موضوع كه چرا فرانسوي‌ها دستمزد او را «حقيرانه» مي‌دانند پي برد‌؛ در واقع دستمزد آنري در تيم ملي بلژيك تقريباً يك صدم دستمزدي است كه او از شبكه تلويزيوني اسكاي اسپرتس مي‌گيرد!

دستمزد آنري صرف امور خيريه
حالا كه تب و تاب آن ماجرا و بحث دستمزد پايين آنري در تيم ملي بلژيك خوابيده تازه بسياري از رسانه‌ها خبردار شده‌اند كه بازيكن سابق تيم ملي فرانسه اصلاً قرار نيست پولي از فدراسيون فوتبال بلژيك بگيرد! آنري از همان روز اولي كه قراردادش را منعقد كرده به اين موضوع اشاره كرده پولي كه قرار است بابت دستمزد از فدراسيون فوتبال بلژيك بگيرد مستقيماً به حساب يك مؤسسه خيريه در بلژيك واريز شود‌؛ عملي ستودني كه نشان مي‌دهد آنري بيشتر به خاطر كسب تجربه وارد عرصه مربيگري شده و نيازي به دستمزد بلژيكي‌ها چه كم و چه زياد نداشته است. پيش‌تر در دنياي فوتبال، ديويد بكام زماني كه به پاري‌سن‌ژرمن پيوست كاري مشابه كرد و دستمزد دوران كوتاهش در اين تيم پاريسي را صرف امور خيريه كرده بود.

بلژيك مي‌تواند تاريخ‌ساز شود
با اين همه بحث و جدل، شروع آنري در تيم ملي بلژيك چندان درخشان نبود‌؛ «شياطين سرخ» در ديداري تداركاتي با دو گل مغلوب اسپانيا شدند تا هم مارتينس به عنوان سرمربي و هم آنري به عنوان كمك‌مربي اولين تجربه‌شان با شكست همراه باشد. حالا آنها بايد تيم را مهيا كنند تا فردا در اولين ديدار مرحله انتخابي جام جهاني‌ در اروپا، به ميدان برود. ميداني كه آنري اعتقاد دارد مي‌توانند از آن سربلند بيرون بيايند. «تي تي» در صحبت‌هايي كه با اسكاي اسپرتس داشته مي‌گويد: «من به شخصه فكر مي‌كنم اين تيم مي‌تواند تاريخ‌ساز شود البته به شرطي كه به خودباوري برسد». آنري براي روشن شدن منظورش سري به گذشته مي‌زند و مي‌گويد: «من خودم در تيم و هم‌نسل بازيكناني بودم كه فقط كافي بود خودمان را باور مي‌كرديم. در تيم ملي فرانسه، جام‌هاي جهاني ۱۹۹۰ و ۱۹۹۴ را از دست داديم. مي‌گفتند ما بازيكنان خوبي در فرانسه داريم‌؛ كلاً تيم خوبي داريم ولي تيمي كه هرگز نمي‌تواند قهرمان شود. در نهايت همه ديديم كه با خودباوري به كجا رسيديم. بايد به خودت بقبولاني كه مي‌تواني. خودباوري موضوع خيلي مهمي است».