آنچلوتی: اخراج شدن از رئال‌مادرید هم خاص است

By | سپتامبر 3, 2016

آنچلوتی: اخراج شدن از رئال‌مادرید هم خاص است

روزنامه خبرورزشی / غزال زیاری؛ كارلو آنچلوتي سرمربي ايتاليايي دنياي فوتبال يكي از بزرگان اين حرفه است. جام‌هاي كارلو تأييدي است بر درك ويژه‌اي كه او از فوتبال دارد. كارلو در گفت‌وگوي ويژه‌اي با روزنامه ماركا به آناليز روزهاي حضورش در باشگاه مادريدي و روزهاي كنوني‌‌اش در بايرن‌مونيخ پرداخته كه اين گزيده‌اي از اين گفت‌وگوي اختصاصي است:

* بعد از يك سال وقفه كه براي اولين بار در دنياي مربيگري تجربه كرديد، به نيمكت برگشتيد. چه حسي داريد؟
من خيلي از فوتبال خوشم مي‌‌آيد و حالا به يك باشگاه خيلي خوب بازگشتم. راضي‌ام و كارمان را با برد شروع كرديم. در طول يك سال تعطيلي خيلي استراحت كردم و زندگي خوبي در كانادا داشتم.

* چه شد كه يك سال استراحت داديد؟
بعد از ۲۰ سال كار، حس كردم كه وقتش رسيده. به علاوه گردنم را جراحي كرده بودم و به ۳ ماه استراحت نياز داشتم. اين فرصت را يافتم كه به ميلان بروم ولي حس كردم كه زمان بازگشت به ميلان نيست.

* آيا رئال با آنچه در موردش مي‌گويند خيلي متفاوت است؟
تجربه به من مي‌گويد كه هر سرمربي بايد يك بار در طول زندگي رئال را هدايت كند. رئال بزرگ‌ترين باشگاه دنياست و اين تجربه خيلي زيبا و تقريباً بي‌نظيري است. آنچه در رئال رخ مي‌دهد، در هيچ تيم ديگري در دنيا رخ نمي‌دهد. هواداران اين تيم فوق‌‌العاده‌اند. همه جا، در هتل و فرودگاه و… منتظرت هستند. اين تجربه‌اي بي‌نظير و ارزشمند است. حتي وقتي تو را اخراج هم مي‌كنند. (مي‌خندد)

* مورد آخري را بيشتر توضيح مي‌دهيد؟
وقتي قراردادم را امضا مي‌كردم، مي‌دانستم كه روز پايانش هم فرا مي‌رسد. اين دو سال فشرده و در عين حال زيبا بودند.

* تفاوت رئال با ساير تيم‌ها در چيست؟
در تاريخ، سنت و هواداران… عشق بي‌حد و حسابي به رئال در سرتاسر دنيا وجود دارد. من هم طرفدار رئالم و اين تيم را مثل ميلان دوست دارم. پي.اس.جي و چلسي را هم همين‌طور.

* چطور مي‌توان هم مربي بود و هم دوست بازيكنان؟
مهمترين چيز احترام است كه من براي بازيكنانم و كارمندانم قائل بودم. وقتي درك متقابل وجود داشته باشد، مشكلي براي داشتن يك ارتباط خوب با بازيكنان نيست. وقتي ديگر با آنها كار نمي‌كني، دوستي از راه مي‌رسد. الان مي‌توانم بگويم كه من دوست كريس و بقيه هستم. شاگردانم در مادريد را دوست دارم و كار كردن با آنها حس خوبي به من مي‌داد. اين تجربه خيلي خوبي بود.

* چند سال زمان براي ماندن در يك باشگاه ايده‌آل است؟
فكر كنم دو سال حضور، زمان ايده‌آلي است. من دوست داشتم بيشتر در رئال مي‌ماندم ولي وقتي تيمي بزرگ مجبور است تمام جام‌ها را ببرد هميشه خواسته تو ممكن نخواهد بود. فشارها زياد است و در چنين كاري، اين اتفاقات طبيعي است. هر روز اوضاع متفاوت است. من هميشه با بازيكنانم ارتباط مي‌گيرم و هر روز به جلسه تمريني بعدي و بازي بعد فكر مي‌كنم. زماني براي فكر كردن به فشارها نيست وگرنه كار خسته‌كننده مي‌شود.

* بايرن چطور است؟
بايرن باشگاه بزرگ با تاريخچه‌اي بزرگ است. سنگ بناي تيم بر پايه نوير، لام و مولر بنا شده‌؛ بازيكناني كه باشگاه را خوب مي‌شناسند و البته ساير بازيكنان كه از تيم پايه‌اي مي‌آيند و مدت‌هاست در كنار هم هستند.

* جانشين گوارديولا شديد. تيم را چطور مي‌بينيد؟
بايرن تيمي باكيفيت است كه به دنبال مالكيت توپ است. وقتي توپ را ندارد تهاجمي كار مي‌كند. وقتي به بايرن آمدم گفتم كه در تيم انقلاب نخواهم كرد. تيمي رقابتي داريم و فقط بايد كمي تلاش كنيم تا در اروپا هم موفق شويم. بايرن ۴سال متوالي قهرمان بوندس‌ليگا شده و بايد كمي در اروپا موفق‌تر بشويم. من انگيزه‌اي شخصي ندارم. فقط مي‌خواهم تجربه‌اي جديد را در كشوري متفاوت با زباني سخت لمس كنم و تمام تلاشم را به كار مي‌گيرم تا بايرن به تمام جام‌ها برسد. بايد در بوندس‌ليگا قهرمان شويم و خوب بازي كنيم و ببريم.

* از چمپيونزليگ بگوييد…
بايد تلاش كنيم تا در اين تورنمنت در اوج باشيم. چون سه سال است كه تيم ما در نيمه‌نهايي حذف شده. برنامه‌ريزي‌هايي كرده‌ايم و تلاش مي‌كنيم تا در لحظات سرنوشت‌ساز مصدومي نداشته باشيم ولي اين قابل كنترل نيست.

* كدام تيم‌ها مدعي قهرماني در اروپا هستند؟
هفت تيم شانس دارند: سه تيم اسپانيايي، يووه، سيتي، پي.اس.جي و بايرن. بايد رقابت كنيم و قهرمان شويم.

* و قهرمان اين فصل لاليگا؟
رئال مدعي اصلي است. چهار سال است كه قهرمان لاليگا نشده و انگيزه‌هاي فراواني دارد. رئال كم خريد كرده؟ موراتا به تيم بازگشته و عملكرد آسنسيو عالي است. فكر كنم كه هدف‌ها تغيير كرده‌اند. اميدوارم كه رئال بيشتر در لاليگا تمركز كند و كمي ليگ قهرمانان اروپا را رها كند تا بايرن شانس بيشتري داشته باشد. (مي‌خندد)

* كريس انگار حد و مرزي ندارد…
او امسال هم به اندازه سال‌هاي قبل گل خواهد زد. او با وجود مصدوميت خوب تمرين كرده و شرايط خوبي دارد. او حد و مرزي ندارد. چون او در تمريناتش چيزي كم نمي‌گذارد.

* كريس يا مسي؟ هميشه گفته‌‌ايد كه كريس بهترين بازيكني است كه او را هدايت كرده‌‌ايد.
من مربي مسي نبوده‌ام. نمي‌توانم چيزي در مورد اين دو بگويم. يك سال كريس بهتر است و يك سال مسي. رقابت ميان اين دو، به خودشان و دنياي فوتبال كمك مي‌كند. هردويشان بهترين هستند و تصويري بي‌عيب و نقص از خود ارائه مي‌دهند. ساير بازيكنان هم كيفيت بالايي دارند ولي در حد اين دو نيستند. كريس و مسي براي فوتبال خيلي مهم هستند.

* حالا چرا آلمان را براي مربيگري انتخاب كرديد؟
من سيكل را كامل كرده‌ام: ايتاليا، فرانسه، انگليس، اسپانيا و آلمان. ايتاليا؟ من ايتاليايي هستم. شايد دوباره بازگردم ولي روي نيمكت تيم ملي نه. از كاركردن روزانه خوشم مي‌آيد.

* شايد روزي به رئال برگرديد؟
بله. دليلي نيست كه اين‌طور نشود. تجربه كار كردن در رئال خيلي زيبا بود. بايد از سران باشگاه به خاطر انتخاب من تشكر كنم كه به من فرصت كار كردن در مادريد را دادند. هميشه از رئيس رئال به اين خاطر متشكرم.