اذعان آقای کی‌روش اقرار آقای کی‌روش

By | آگوست 28, 2016

اذعان آقای کی‌روش اقرار آقای کی‌روش

در سخنان تعهدآور کارلوس کی‌روش که تیم ملی را متوجه سرمایه‌ها و داشته‌هایش می‌نماید، نکته‌ای وجود دارد که ارزش‌های ماندگارتری دارد و از یک ویژگی پربهاتر و از یک خصلت قیمتی‌تر حکایت می‌کند! آقای کی‌روش، در اقدامی بدیع، با اشاره به چند نکته عینی که اهداف و نیز وظایف تیم ملی را یادآور می‌شود و از «باید»های پیش روی این تیم سخن می‌گوید، به اذعان می‌پردازد که:
…تیم ملی کاملاً زنده است! تیم ملی سراسر انگیزه است! تیم ملی پر است از عزمی راسخ!
تأکید آقای کی‌روش بر این «سه داشته» اصلی، خود گویای یک جهش است! تأکید سرمربی مشکل‌پسند و سخت‌گیر تیم ملی، بر زنده بودن، راسخ بودن و با اراده بودن تیم ملی، ریشه در آمادگی حرکتی مردان ملی دارد!
تأکید آقای کی‌روش، ویژگی‌های برشمرده شده از سوی او، که از منتقدان بی‌تعارف و راستگوی کلاس و نحوه تمرین فوتبال ایران است، یک معنا بیشتر ندارد:
…تیم ملی از مردانی چابک و چالاک، تیم ملی از سربازانی حاضر و آماده، تیم ملی از «لیگی» بازیکن‌ساز، از لیگی پویا و زنده، از لیگی که می‌تواند قابل اتکا و لایق اعتماد و اعتنا باشد، برخوردار است!
اذعان کی‌روش و قبول‌های الزام‌آور کی‌روش، هنوز با تشکیل اردوهای کوتاه‌مدت برای شکل دادن یک تیم ملی دلخواه و برخوردار از استانداردهای روزآمد حرکتی فاصله دارد، اما گویای تحولی که منتظرش بودیم، هست! تحولی که وزن حرکت، وزن سرعت، وزن پرسینگ و درگیری را، در فوتبال ما بالا می‌برد و بر همه شاخصه‌های فوتبال فیزیکی، فوتبال وظیفه‌پذیر، فوتبال ملتزم به نظم و در یک کلام فوتبال تاکتیکی می‌افزاید!
فوتبالی که در استفاده از تکنیک و مهارت‌های تکنیکی، به دریچه‌های نوپدید و تازه‌ای دست پیدا می‌کند و هم البته در بازی خلاقانه و بدیهه‌سازانه هیچ کوتاه نمی‌آید! فوتبال خوش‌ترکیب! فوتبال خوش‌بنیه! فوتبال قوی که قادر است به راه‌اندازی نمایش‌های ظریف!

کی‌روش، نکته‌پردازی‌های قشنگ‌تری هم دارد؛ او به پرده‌های زیباتر، او به پرده‌های زیبایی‌آفرین‌تر هم اشاره دارد! پرده‌های خوش‌نقش و نگار! پرده‌های خوش‌آب و رنگ! برآمده از دل زندگی در لیگ و شکل گرفته از چندی‌ها و چونی‌های لیگ بدون تعطیل!
او از دیکته اراده ایرانی یاد می‌کند! او از ساختن آینده حرف‌های آرزومندانه‌ای بر قلم می‌آورد!
و او با زبان بی‌زبانی، با زبان اقرار و قبول، این همه را حاصل وضعیت نوین چرخه «تمرین و آموزش» در لیگ برتر می‌داند! لیگ برتری که تازه ۴ روز خود را سپری کرده است!
نقش آقای برانکو، نقش آقای قلعه‌نویی، نقش آقای ویسی (هنوز با استقلال خوزستان) و نقش یحیی در ذوب‌آهن، در این «نوبینی» کارلوس کی‌روش بارز است! نقش منصوریان در نفت تهران، مثل نقش دست‌نشان در آبادان!