از مسی اعجوبه تا کرکیچِ کم‌تحمل

By | جولای 31, 2016

از مسی اعجوبه تا کرکیچِ کم‌تحمل

روزنامه خبرورزشی / شهراد باغستانی؛ باشگاه بارسلونا يك آكادمي پر از استعداد دارد و هر ساله بازيكنان جديد بسياري از آكادمي لاماسيا به سطح اول فوتبال دنيا معرفي مي‌شوند اما اينكه اين بازيكنان بتوانند در تيم اول بارسلونا بدرخشند و نامي براي خودشان دست و پا كنند، بسيار سخت به نظر مي‌رسد. بازيكنان انگشت‌شماري هستند كه با پوشيدن پيراهن تيم بزرگسالان بلوگرانا مطرح شدند. برخي از بازيكناني كه حالا نام آنها مطرح شده و برخي مثل ليونل مسي كه فوق‌ستاره اين تيم هستند، زماني كه هنوز ۲۰ سال نداشتند در تركيب بارسا براي نخستين بار بازي كردند. قصد داريم شش بازيكني را معرفي كنيم كه به عنوان يك نوجوان براي نخستين بار در نوكمپ نام‌شان را شنيديم. البته اين ۶ بازيكن از بين بازيكناني انتخاب شده‌اند كه از سال ۲۰۰۰ به بعد در تركيب بارسلونا به ميدان رفته‌اند.

۶- سرخي سمپر
سرخي تنها ۱۱ مرتبه در تركيب تيم اول بارسلونا به ميدان رفته اما اين بازيكن كه از ۶ سالگي به عضويت بلوگرانا درآمده، از بازيكنان مستعد و آينده‌دار تيم محسوب مي‌شود و حساب ويژه‌اي روي او باز كرده‌اند. لوئيس انريكه نخستين مرتبه وقتي هافبك تيمش ۱۹ ساله بود، او را به ميدان فرستاد و حالا پس از گذراندن دو فصل به تدريج مي‌تواند روي او حساب بيشتري باز كند. در كوپادل‌ري دو فصل اخير نشان داد كه مي‌تواند يكي از بازيكنان تأثيرگذار در تركيب بارسلونا باشد. شايد يك ژاوي ديگر. وقتي باشگاه بارسلونا در بند آزادسازي در قرارداد جديد او مبلغ ۵۰ ميليون يورو را درج كرده، قطعاً به آينده او اميدوار است.

۵- منير الحدادي
يك ذخيره خوب براي خط حمله. بازيكنان زيادي پشت خطِ MSN ماندند اما منير صبر كرد و از معدود فرصت‌هايي كه به او رسيد، استفاده كرد. فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۴ اولين بازي منير در تركيب بارسلونا انجام شد و او برابر الچه گلزني هم كرد تا با ۱۸ سال و ۳۵۷ روز سن تبديل به سومين گلزن جوان تاريخ باشگاه بارسلونا شود. حالا منير در ۲۰ سالگي بازيكني شناخته ‌شده در بارسلونا شده و باشگاه هم هيچ علاقه‌اي به جدايي او ندارد. ذخيره طلايي لوئيس انريكه هم شرايط مشابه سرخي سمپر دارد و البته براي او بند آزادسازي ۶۰ ميليون يورويي تعيين كرده‌اند تا باشگاهي به فكر جذب او نيفتد.

۴- بويان كركيچ
او از بازيكنان بدشانس بارسلونا بود و البته خودش هم آنچنان نتوانست مثل منير الحدادي نيمكت‌نشيني را تحمل كند. بويان كركيچ را مسي جديدي در بارسلونا مي‌دانستند. ۱۷ سال و ۱۹ روزه بود كه در تركيب بارسلونا به ميدان رفت و از مسي هم كمتر براي انجام دادن اولين بازي‌اش در تركيب تيم اول باشگاه صبر كرد. ۱۲ گل در همان فصل اول زد و نويد ظهور يك اعجوبه را مي‌داد. ركورد جوان‌ترين گلزن تاريخ لاليگا كه در اختيار مسي بود را هم شكست. تنها شايد پشتكار لازم براي تبديل شدن به يك ستاره ابدي در بارسلونا را نداشت تا جايي كه مسيرش به استوك‌سيتي در انگليس رسيده است.

۳- تياگو آلكانتارا
ماه مي ‌سال ۲۰۰۹ وقتي كه تياگو تنها ۱۸ سال داشت، در تركيب بارسلونا به ميدان رفت. ستاره فعلي خط مياني بايرن‌مونيخ از بازيكنان مورد علاقه پپ گوارديولا بوده و او اگر مي‌توانست اين بازيكن را در منچسترسيتي هم همراه خودش مي‌برد. در فصل ۲۰۱۰-۲۰۰۹ تياگو ركورد جالبي به نام خودش ثبت كرد. يك بازي و يك گل براي بلوگرانا در لاليگا. دو مرتبه با بارسلونا قهرمانِ ليگ قهرمانان اروپا شد اما بدشانس بود كه در روزهاي اوج ژاوي، اينيستا و بوسكتس نمي‌توانست مهره ثابت بارسا باشد. گوارديولا از فرصت استفاده كرد و او را سال ۲۰۱۳ به باواريا برد اما آلماني‌ها زرنگ‌تر از پپ بودند چرا كه اين بازيكن ارزشمند را حفظ كردند و به تيم بعدي مربي سابقش او را نفروختند.

۲- آندرس اينيستا
ستاره پرافتخار خط مياني بارسلونا كه حالا تبديل به كاپيتان اول تيمش شده، زماني كه تنها ۱۸ سال داشت، توسط لوئي فان‌خال به تركيب تيم اصلي راه پيدا كرد. او هنوز ۲۰ ساله نشده بود كه يكي از بازيكنان كليدي آبي‌و‌اناري‌ها شد و با وجود اينكه يك بازيكن در ميانه ميدان بود، اولين گلش با پيراهن بارسلونا را قبل از ۲۰ سالگي به‌ ثمر رساند. جالب است بدانيد وقتي كه اينيستا در تركيب بارسلونا B مي‌درخشيد، باشگاه گلاسكورنجرز اسكاتلند هر كاري كرد تا حداقل يك فصل به صورت قرضي اين بازيكن را جذب كند اما تكسيكي بگريستاين و ديگر مديران وقت بارسلونا به طور جدي با اين انتقال مخالفت كردند. بدون ‌شك بارسايي‌ها مديون آنها هستند كه چنين ستاره‌اي را براي هميشه در تركيب تيم نگه داشتند. حالا او يكي از پرافتخارترين ستاره‌هاي تاريخ باشگاه شده و هنوز هم در ۳۲ سالگي يعني بيش از ۱۲ سال است كه در مركز ميدان تيمش را رهبري مي‌كند.

۱- ليونل مسي
نيازي نيست از ليونل مسي بگوييم. همين كه يادآوري كنيم او وقتي كه ۱۶ سال بيشتر نداشت، براي نخستين بار در يك ديدار دوستانه براي بارسلونا بازي كرد و ۱۷ ساله بود كه بازي رسمي براي بلوگرانا انجام داد. دقيقش را بدانيد ۱۷ سال و ۳ ماه و ۲۲ روز بيشتر سن نداشت. لئو به تدريج يكي از برترين يا بهتر است بگوييم برترين بازيكن تاريخ بارسلونا بود و افتخارات و ركوردها را يكي، پس از ديگري شكست. پسرك آرژانتيني آنقدر استعداد داشت كه تنها ۳ سال بعد از اينكه به آكادمي لاماسيا ملحق شد به تيم اول باشگاه رسيد. او سال ۲۰۰۱ از كشورش راهي سرزمين ماتادورها شد تا آرزوهاي خودش و هواداران بارسلونا را محقق كند. ۱۶ اكتبر سال ۲۰۰۴ اولين بازي مسي در تركيب بارسلونا در دربي كاتالان‌ها مقابل اسپانيول صورت گرفت و يكم مي ‌سال ۲۰۰۵ هم او به آلباسته اولين گلش را زد. هنوز هم افسانه مسي و بارسا ادامه دارد.