استاد تیم عوض کردن، استعدادیاب حرفه‌ای

By | جولای 23, 2016

استاد تیم عوض کردن، استعدادیاب حرفه‌ای

به گزارش سایت رسمی روزنامه خبرورزشی؛ بعد از اينكه آنتونيو كونته برنامه چهار ساله‌‌اش را به خاطر نيمكت چلسي رها كرد، فدراسيون فوتبال ايتاليا با جيامپيرو ونتورا براي هدايت آتزوري‌ها به توافق رسيد و اولين كنفرانس مطبوعاتي‌‌اش را هم در قالب سرمربي لاجوردي‌پوشان برپا كرد. ونتورا را بايد يك مربي بومي دانست. مردي كه عمر خود را بيشتر در ايتاليا گذراند و در اكثر باشگاه‌هاي ايتاليايي يك دور زد.

دوباره جاي كونته
اين اولين باري نيست كه ونتوراي ۶۸ ساله جاي كونته را مي‌گيرد. در سال ۲۰۰۹ ونتورا نيمكت تيم باري را كه توسط كونته به رقابت‌هاي سري A آورده شده بود مال خود كرد. او ركورد امتيازات باري در تاريخ سري A را با كسب ۵۰ امتياز و رسيدن به رتبه دهم جدول شكست تا نشان دهد نه تنها تيم كونته را نابود نكرده بلكه جايگاهش را بالاتر نيز برده است. ونتورا در آن سال دو بار مقابل اينتر ژوزه مورينيو مساوي كرد و يوونتوس را با نتيجه ۳ بر يك شكست داد.

دومين مربي مسن ايتاليا
۶۸ سال سن؛ عددي كه اين روزها براي مربيگري زياد است. در فوتبال مدرن كمتر تيمي ديده مي‌شود كه هدايتش را يك مربي مسن يا بهتر بگوييم يك پيرمرد به عهده داشته باشد. او دومين مربي مسني است كه مسئوليت تيم ملي ايتاليا را به عهده مي‌گيرد. قبل از ونتورا، فولويو برنارديني در حالي كه ۶۹ ساله بود در سال ۱۹۷۴ روي نيمكت آتزوري‌ها نشست. عمر مربيگري برنارديني بيش از ۸ بازي دوام نداشت.

ونتورا مرد تيم عوض كن
ايتاليا سرمربي را روي نيمكتش نشاند كه فقط و فقط از فاكتور تجربه برخوردار است. او يك ركورد جالب هم از خودش به جا گذاشته كه هدايت ۱۶ تيم مختلف ايتاليايي را از سال ۱۹۷۹ تاكنون شامل مي‌شود. از سامپدوريا، لچه، كالياري، مسينا، ورونا، باري و ناپولي بگيريد تا همين آخري كه تورينو بود. اين تعويض نيمكت‌ها حداقل نكته مثبتي كه داشت اين بود كه شناختش را از فوتبال ايتاليا به حد اعلا رساند.

بي‌افتخار بي‌عنوان
ونتورا را بايد يكي از بي‌عنوان‌ترين مربيان تاريخ تيم ملي ايتاليا ناميد. تجربه ۳۷ ساله مربيگري او فقط با سه عنوان ناچيز همچون قهرماني سري C با لچه و سري D با اينتله و پيستويسه پر شده است. در واقع ونتورا به اندازه قدمت انقلاب ايران مربيگري كرده ولي هرگز دستش به جام قهرماني سري B هم نرسيده است، چه برسد به سري A.

صعود به ليگ اروپا با تورينو
شايد بشود با نگاهي به كارنامه ساليان اخير ونتورا، او را بهتر قضاوت كرد. ونتورا سال ۲۰۱۱ هدايت تورينو را به مدت ۵ سال به عهده گرفت و اين تيم را در فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۴ به ليگ اروپا هم برد. پيروزي ۳ بر ۲ تاريخي باشگاه تورينو در مرحله يك شانزدهم ليگ اروپا در حالي مقابل اتلتيك بيلبائو رقم خورد كه آنها را به اولين تيم ايتاليايي تبديل كرد كه با برد از سن مامس خارج مي‌شوند.

پرورش‌دهنده استعدادهاي جوان
ونتورا با وجود سن و سال بالايي كه دارد اما در زمينه معرفي استعدادهاي جوان كم تأثيرگذار نبوده است. در زماني كه او در باري بود رانوكيا و بونوچي را به فوتبال ايتاليا معرفي كرد، آنجلو اوگبونا و متيو دارميان را در تورينو پرورش داد و چيرو ايموبيله جوان را به عنوان آقاي گل سري A تحويل داد. ضمناً ديگر بازيكنان تورينو نظير ماركو بناسي، داويده زاپاكاستا، دانيله باسلي و آندره بلوتي همه عضو تيم زير ۲۱ ساله‌هاي ايتاليا هستند كه بدون شك نسل جديد فوتبال اين كشور بعد از جام جهاني‌ ۲۰۱۸ را تشكيل خواهند داد.


بونوچي: ونتورا متخصص كار با جوا‌ن‌هاست
لئوناردو بونوچي مدافع فعلي يوونتوس و تيم ملي ايتاليا كسي است كه سابقه شاگردي ونتورا را در تيم‌هاي پيسا و باري داشته و اعتقاد دارد او متخصص كار كردن با جوان‌هاست: «او يك محرك عالي و در كار با جوان‌ها خيلي خوب است. من مطمئنم او گزينه صحيحي براي ادامه راه كونته خواهد بود.»

ونتورا: كونته زحمات زيادي براي ايتاليا كشيد
جيامپيرو ونتورا، جانشين آنتونيو كونته در تيم ملي ايتاليا، در جديدترين مصاحبه خود به عنوان سرمربي اين تيم، ضمن تقدير از زحمات كونته، گفت كه ايتاليا بايد پيشرفت كند: «كونته زحمات زيادي براي تيم ملي ايتاليا متحمل شد. بازيكناني كه در يورو بازي كردند، هنوز بايد تلاش كنند تا به سطح مورد نظر براي كسب نتايج فوق‌العاده برسند. ايتاليا براي نتيجه‌گيري به زمان نياز دارد تا به روند پيشرفت خود ادامه دهد.»