استقلال مثل بایرن‌مونیخ است، مشکل این تیم ضعف بدنی و انگیزشی است/آبی‌ باید بالاتر از قرمز باشد/من ۶۷ ساله هستم، به من در آلمان «شیر» می‌گویند

By | اکتبر 2, 2017

به گزارش خبرگزاری فارس، سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان وینفرد شفر سرمربی آلمانی با باشگاه استقلال به توافق رسید و امروز بعد از جلسه کمیته فنی در باشگاه استقلال از او به عنوان سرمربی جدید یاد شد. پس از اعلام رسمی باشگاه استقلال خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس با شفر گفت‌وگوی اختصاصی گرفت که در زیر می‌خوانید:

فارس: بالاخره پس از یک هفته مذاکره با باشگاه استقلال شما به عنوان سرمربی این تیم انتخاب شدید در مورد روند مذاکراتتان صحبت می‌کنید؟

– ۵ روز قبل آقای افتخاری در سفری که به دوبی داشتند مذاکرات محکمی با من انجام داد البته قبل از سفر ایشان به دوبی پیشنهادات دیگری هم داشتم اما من به سراغ پیشنهاد استقلال رفتم. من در این مدت حداقل ۱۲ مسابقه اخیر این تیم را تماشا کردم و از فصل گذشته تاکنون شرایط این تیم را مورد آنالیز و بررسی قرار دادم. تک تک بازیکنان این تیم را آنالیز کردم، من مربی‌ای هستم که هر جام بروم با شناخت و اطلاعات و تجربه خوب به آن کشور سفر می‌کنم و قبل از اینکه جلساتم با آقای افتخاری نهایی شود شناختم از استقلال کامل شده بود.

فارس: در جلساتی که با آقای افتخاری داشتید چه گذشت؟

– ما جلسات خوبی داشتیم و در مورد همه مسائل از جمله فنی و مالی و حتی شرایط روحی و روانی بازیکنان صحبت کردیم. 

فارس: آقای شفر حالا که می‌گویید اطلاعاتتان از استقلال کامل است بگویید بزرگترین مشکل استقلال را در چه می‌بینید؟

– اول انگیزه و  دوم توان فیزیکی بازیکنان. با شناختی که من از استقلال به دست آوردم معتقدم که این تیم بازیکنان خوبی دارد اما این تیم از لحاظ انگیزشی دچار مشکل است و من در چشمان بازیکنان انگیزه لازم را نمی‌بینم. آنها برای تیمی بازی می‌کنند که ۲۵ میلیون هوادار دارد بنابراین بازی کردن برای چنین تیمی و پوشیدن پیراهن استقلال اولین قدم جنگیدن و با انگیزه‌تر ظاهر شدن است. بازیکنان تیم‌های بزرگ از جمله استقلال که هواداران میلیونی دارند باید بدانند که آنها کارگران این تیم هستند و برای شاد کردن هواداران و افتخارآفرینی تمام وقت باید در کنار تیم باشند. چنین تیم‌هایی پیراهنشان ارزش دارد. من با حضور در تمرین استقلال این موضوع را به آنها خواهم آموخت که با همه وجود برای تیمشان بجنگند، ضعف انگیزشی مهمترین دلیل افت استقلال است البته این تیم ضعف تاکتیکی هم دارد که باید برطرف شود.

فارس: آقای شفر یکی از نقدهایی که به شما در این چند روز وارد شده بحث سن شماست و برخی از هواداران این تیم معتقد هستند که سن شما بالاست و شاید برای استقلال کارآمد نباشید؟

– از نظر من این موضوع درستی نیست و این را هم بگویم که به اشتباه سن من را ۷۰ سال عنوان می‌کنند در حالیکه من به تازگی وارد ۶۷ سالگی شده‌ام و اگر به این مسائل باشد آرسن‌ ونگر که دیروز ۷۰ ساله شد باید از آرسنال کنار گذاشته شود. ما آلمان‌ها یاد گرفته‌ایم برای انتخاب هر کاری سرشار از انگیزه، نظم و برنامه‌ریزی باشیم. من با همه وجودم به استقلال آ‌مده‌ام تا به این تیم پرهوادار کمک کنم.

فارس: ظاهراً تصمیم گرفته‌اید یک دستیار جوان ایرانی هم در کادر خود داشته باشید؟

– صحبت‌هایی در این زمینه انجام شده و من قطعاً یک دستیار ایرانی باانگیزه و جوان کنار خودم می‌گذارم تا او با انرژی خودش در کنار من این انرژی را به تیم انتقال دهد.

فارس: شناخت‌تان از فوتبال ایران چه میزان است؟

– من سال‌ها در خاورمیانه بوده‌ام وقتی به العین رفتم خیلی از نفرات ملی‌پوش امارات را من مطرح کردم از جمله عبدالرحمان که خودم او را به این تیم آوردم از فوتبال ایران هم به اندازه کافی شناخت دارم و استعدادهای ایرانی را می‌شناسم.

فارس: جدی‌ترین رقیب سنتی استقلال را می‌شناسید؟

– بله، پرسپولیس. تقابل قرمز و آبی. و اگر بخواهم کری بخوانم باید بگویم که آبی باید بالاتر از قرمز باشد.

فارس: و از برانکو چه شناختی دارید؟

– برانکو مربی کارنامه‌داری است که هر جا رفته موفق عمل کرده، بازی‌های این تیم را دیده‌ام، پرسپولیس تیم خوب و منسجمی است و البته من و استقلال برای رقابت با آنها آماده‌ایم.

فارس: نظرتان در مورد مک‌درموت چیست، آیا می‌خواهید با او همکاری کنید؟

– شناخت خوبی از این مربی دارم چون او دو سال در العین همکارم بود، او مربی بازیکنان مصدوم تیم من بود و مشکلی با او نخواهم داشت.

فارس: تعامل‌تان با تیم ملی و کی‌روش چطور خواهد بود؟

– من خودم سال‌ها در تیم‌های مختلف ملی از جمله کامرون، جاماییکا و … بوده‌ام و می‌دانم مربی تیم ملی چه دغدغه‌هایی دارد و نیازمند تعامل با باشگاه است. من هم سعی می‌کنم بهترین همکاری را با کی‌روش درآستانه جام جهانی داشته باشم.

فارس: اگر بخواهید مقایسه کنید استقلال در آلمان مثل کدام تیم بوندس‌لیگا است. 

– بازیکنان فراموش نکنند که استقلال حکم بایرمونیخ را دارد و همیشه باید بالا باشد. در تیمی مثل بایرمونیخ به بازیکنان آموزش می‌دهند که این چه تیمی است و چه ارزشی دارد. در استقلال هم باید شرایط همین باشد.

فارس: شما سال‌ها قبل سرمربی العین بوده‌اید و حتماً می‌دانید که در لیگ قهرمانان آسیا استقلال از العین با ۶ گل شکست خورد آیا واقعاً تفاوت استقلال و العین ۶ گل بود.

– من آن بازی را تماشا کردم و مورد بررسی قرار دادم استقلال در آن بازی هم ضعف تاکتیکی داشت و هم اینکه برخی بازیکنانش را نداشت و به خاطر همین هم ۶ گل خورد اما فاصله استقلال و العین ۶ گل نیست.

فارس: ظاهراً به پیج شما در اینستاگرام حمله شده است؟

– متأسفانه برخی با زبان فارسی به من حملات و فحاشی‌هایی داشته‌اند که البته چون من زبان فارسی بلد نیستم نمی‌توانستم آنها را بخوانم ولی نمی‌دانم چرا این همه هجمه به من وارد شد من مربی‌ای هستم که اگر کسی بخواهد من را قضاوت کند پیش از شنیده‌ها باید کارنامه‌ام را ببیند. من مربی تیم ملی کامرون بودم که مقابل فرانسه با ستاره‌هایش بازی کردیم متأسفانه در آن مسابقه یکی از بازیکنان ما دچار سکته قلبی شد و به همین دلیل روحیه تیم افت کرد و با گل تیری آنری بازی را واگذار کردیم. یا با تیم ملی جاماییکا نایب قهرمان آمریکای مرکزی شدم که در آن بازی هم چون گلرمان اخراج شد بازی را واگذار کردیم. هر جا که بوده‌ام سعی کردم بازیکنان را جنگنده بار بیاورم در آلمان به من لقب شیر می‌دهند و شیر لقب جنگندگی است و من در آلمان به این لقب مشهورم.نمیدانم چرا حملات  ناجوانمردانه علیه من شد. بهنظر من برخی رفتارها نشانه شخصیت هر کسی است. 

فارس: استقلال تیمی است متشکل از جوان‌ها و باتجربه‌ها نحوه استفاده شما از آنها چطور خواهد بود؟

– گاهی اوقات یک تیم نیاز به بازیکنان باتجربه دارد، بازیکنانی که سالها زحمت کشیده‌اند و کمک حال هستند در کنار آنها جوان‌ها هستند که من اعتقاد زیادی به آنها دارم، من کسی هستم که در فوتبال آلمان بازیکنانی نظیر اولیورکان، تارنات، مهمت‌شول و خیلی‌های دیگر را پیدا کردم و به فوتبال آلمان معرفی کردم. در العین ۷، ۸ بازیکن گمنام را به باشگاه معرفی کردم، در کامرون همچنین از جوانان استفاده کردم. بنابراین مربی‌ای نیستم که از میدان دادن به جوان‌ها هراس داشته باشم.

فارس: با توجه به آنالیزی که از استقلال انجام داده‌اید کدام بازیکنان کمک حال شما خواهند بود؟

– من دوباره تأکید می‌کنم به عنوان کسی که این تیم را آنالیز کرده‌ام برای من  اولویت آنهایی هستند که آماده باشند. فیلم بازی‌های اخیر استقلال را دیده‌ام و این تیم استعدادهایی مثل چشمی، قائدی و نورافکن دارد. 

فارس: نظرتان در مورد مهدی رحمتی چیست؟

– او دروازه‌بان باتجربه و ملی‌پوش سابق استقلال است البته برای من نحوه حضور در تمرینات مهم است، دروازه‌بان و تجربه‌اش حکم کلیدی برای ما دارد، وقتی اولیورکان درون دروازه بود او مثل یک مربی پشت‌سر مدافعان همه را هدایت می‌کرد. نویر هم همین شرایط را در تیم ملی آلمان دارد، دروازه‌بان نقش رهبر را در زمین دارد و در اتفاقات زمین نقش مهمی دارند. رحمتی هم بازیکن باتجربه‌ای است و سالها از درون دروازه استقلال حفاظت کرده است من طبق بررسی‌هایی که انجام داده‌ام می‌دانم که رحمتی در حال تمرین است و تمرین و این همان خواسته من است. من طبق شنیده‌ها کسی را حذف نمی‌کنم و فقط طبق عملکرد و پشتکار کسی را نقد می‌کنم.

انتهای پیام/ا