اشکانی: سوریان و نوروزی برای بازگشت به تیم ملی سر دوراهی مانده‌اند/ در انتخاب دستیار به اسم‌ها کاری ندارم

By | نوامبر 15, 2017

علی اشکانی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس گفت: بعد از اینکه ما یک سال فنی و پرکاری را پشت‌سر گذاشتیم از جمله مسابقات جهانی، آسیایی و داخل سالن این اولین اردوی مقدماتی ما است که حدوداً ۲۰ نفر از بچه‌هایی که شرایط‌شان نسبت به کشتی‌گیران دیگر بهتر بود به اردوی تیم ملی دعوت شدند. هدف ما از این اردو این بود که بچه‌ها با قوانین جدید و همچنین تغییر اوزان‌ از ۸ به ۱۰ وزن آشنا شوند. تمرینات سختی را مانند همیشه پشت سر می‌گذاریم؛ ان‌شاءالله بچه‌ها بتوانند مانند همیشه افتخارآفرین باشند.

وی افزود: همه فدراسیون‌ها بیشتر توان مالی‌شان را به المپیک معطوف می‌کنند، اما خدا را شکر با تلاش مسئولان فدراسیون و کمک‌هایی که به صورت کم و بیش از سوی وزارت انجام می‌گیرد برنامه‌های ما پیش رفته هرچند ما فقط در آستانه المپیک نباید سراغ ورزش‌ها را بگیریم چون فقط المپیک نیست؛ بلکه مسابقات دیگر هم مهم هستند. ما اگر به فکر المپیک هستیم از حالا باید تلاش کرده و به ورزش‌های مدال‌آور کمک کنیم هرچند که یک سال هم از این زمان را از دست داده‌ایم. سال‌ آینده بازی‌های آسیایی را در پیش داریم. البته نمی‌خواهیم بگوییم که فقط توجه از نظر مالی باشد همین‌ که به اردوهای ما سر بزنند برای کادر فنی و ورزشکاران دلگرمی  است و خیلی اوقات این سر زدن‌ها از خیلی جهات موثرتر خواهد بود. بچه‌های ما همیشه بی‌ادعا بودند و در هر دو رشته آزاد و فرنگی کشتی‌گیران تمام تلاش خود را انجام داده‌اند.

* من هم زمانی در شرایط نوروزی قرار گرفته بودم

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان اظهار داشت:‌ کشتی‌گیران از دل و جان مایه می‌گذارند؛ ما روزهای سختی را پشت‌سر می‌گذاریم و نیاز است که حمایت معنوی و مادی از کشتی صورت بگیرد و گوشه‌ای از زحمات ملی‌پوشان جبران شود.

اشکانی در خصوص پوست‌اندازی تیم ملی کشتی فرنگی تصریح کرد:‌ کشتی کشور ما نشان داده که هرچقدر به جوان‌ها فرصت بدهیم نتایج بهتری می‌گیریم هرچند باید در کنار آنها از کشتی‌گیران باتجربه هم استفاده کنیم. ما اگر از هر دوی این پتانسیل استفاده کنیم در آینده در هر وزن متکی به یک نفر نخواهیم بود و همه همدیگر را پوشش خواهند داد و قطعاً کشتی‌گیران اعزامی به مسابقات مختلف نفرات شاخصی خواهند بود. باید قطعاً عدالت‌محور باشیم و همه می‌توانند برای پوشیدن پیراهن تیم ملی با یکدیگر رقابت کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که شنیده می‌شود امید نوروزی قهرمان المپیک لندن قصد بازگشت به تیم ملی را دارد، گفت: خودِ من هم زمانی که کشتی می‌گرفتم در همین وضعیتی که نوروزی قرار گرفته است، قرار گرفته بودم. عده‌ای که دوست ما بودند سعی می‌کردند من را قانع کنند که به تیم ملی برگردم و می‌گفتند سال‌های از دست رفته دیگر برنمی‌گردد و به تیم ملی برگرد و عده‌ای هم می‌گفتند که بازگشت تو به تیم ملی ریسک بزرگی است و اگر برگردی و به یک جوان نتیجه‌ را واگذار کنی برای تو خیلی بد می‌شود که همین صحبت‌ها باعث شد سر دو راهی بمانم.

اشکانی افزود: حالا هم شرایط برای نوروزی همین‌گونه است که البته او باید با برنامه‌ریزی و در نظر گرفتن همه جوانب تصمیم نهایی را بگیرد. ما هم باید هم جوانان را در نظر بگیریم و هم مسابقات مهم المپیک را و باید با برنامه‌ریزی مناسب از تمام پتانسیل کشتی استفاده کنیم. من  برای بازگشت نوروزی به اردوهای تیم ملی موافق هستم و هیچ مانعی ندارد. کشتی برای همه است و هرکس بخواهد می‌تواند حضور پیدا کند مگر کسی خودش نخواهد حضور یابد؛ البته شرایط تیم ملی و تمرینات همیشه سخت بوده، هست و خواهد بود.

* سوریان و رضایی باید توان خودشان را در نظر گرفته و تصمیم بگیرند

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در خصوص مشخص نبودن بازگشت المپیکی‌ها مثل قاسم رضایی و حمید سوریان به اردوهای تیم ملی عنوان کرد: به نظر من اینها هم بر سر دو راهی مانده‌اند ما باید به آنها فرصت دهیم تا آنها فکر کنند و با توجه به اینکه قوانین کشتی تغییرات بسیاری کرده توان خودشان را در نظر گرفته و تصمیم بگیرند. به نظر من هر تصمیمی بگیرند قابل احترام است آنها سرمایه‌هایی بودند که برایشان زحمت کشیده شده و قطعاً قابل احترام هستند. 

اشکانی در ادامه گفت: الان هر ۸ وزنی که به مسابقات جوانان اعزام می‌شوند تمام کسانی هستند که در رده نوجوانان حائز رتبه شده‌اند و قهرمانی آسیا و جهان را به دست آوردند. من زمانی گفتم اگر می‌خواهید ارزیابی کنید باید این را در نظر داشته باشید که اگر نوجوانان ما به جوانان آمدند و توانستند مدال بگیرند و یا همین که جوانان به بزرگسالان آمدند و توانستند مدال بگیرند یعنی کار بزرگی انجام شده است. الان که ما در خدمت‌تان هستیم همان نوجوانان به جوانان آمده‌اند و همان جوانان هم اکنون در تیم ملی بزرگسالان هستند.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی تصریح کرد:‌ محمد الیاسی با ۲۱ سال سن در تیم بزرگسالان حضور دارد که تجربه مسابقات جهانی را کسب کرده است. علی گرایی با ۲۳ سال سن، صالحی‌زاده و قادریان اینها کشتی‌گیرانی هستند که با میانگین سنی ۲۳ تا ۲۴ سال تجربه جهانی را در بزرگسالان کسب کرده‌اند. مسابقاتی که همه کارشناسان اذعان داشتند که سخت‌تر از مسابقات المپیک بود. اینها نویدهای خوبی را به آینده کشتی ما می‌دهند و باید از این پتانسیل‌ها به خوبی استفاده کنیم. تجربیاتی که آنها به دست آورده‌اند باید در آینده از آن بهره بگیرند.

* کشتی آزاد و فرنگی از یکدیگر جدا نیست

وی افزود: جوانان تیم ملی باید بدانند که برای کسب مدال المپیک باید جنگید، باید تلاشی مضاعف‌تر از گذشته را انجام دهند. در ورزش همیشه فراز و فرود زیاد است مهم این است که در هر فرازی نباید خیلی به خودمان مغرور شویم و با هر فرودی هم نباید خیلی سریع تب کنیم بلکه باید صبر و حوصله داشت و برای آینده برنامه‌ریزی کرد. همین کشتی آزاد و فرنگی هستند که از آبروی ورزش کشور در المپیک دفاع می‌کنند. ما باید بعضی وقت‌ها دیدگاهمان را نسبت به اوضاع کارشناسی و مثبت‌تر انجام دهیم. یقیناً آینده کشتی برای همین بچه‌ها است و باید به هر دو رشته زمان بدهیم که باز هم برای کشورمان افتخارآفرینی کنند. کشتی آزاد و فرنگی از یکدیگر جدا نیست و با افتخارآفرینی هر کدام آن یکی خوشحال می‌شود. یقیناً تلاش ما این است که روند افتخارآفرینی‌های کشتی فرنگی همچنان ادامه خواهد داشت.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در پاسخ به این سؤال که برخی از کارشناسان معتقد هستند که دستیاران شما در حد و اندازه شما و تیم ملی فرنگی نیستند، اظهار داشت: مربیانی که در کنار من کار می‌کنند زمانی جزو نخبه‌های کشتی کشور بودند. آنها مربیان کاربلدی هستند و از پایه کار کرده‌اند و به اینجا رسیده‌اند. یقیناً در روزهای آینده به فدراسیون پیشنهاد داده‌ام که چند نفر دیگر هم به کادر فنی اضافه شوند. ما با اسم‌ها کاری نداریم در کنار اسم توان و پتانسیل مربیان را در نظر می‌گیریم. مردم عزیز ما از کشتی توقعات زیادی دارند و ما هم در پی آن هستیم که خواسته مردم را محقق کنیم.

انتهای پیام/س