بلاتر: فقط تاریخ می‌تواند در مورد او قضاوت کند

By | آگوست 20, 2016

بلاتر: فقط تاریخ می‌تواند در مورد او قضاوت کند

به گزارش سایت رسمی روزنامه خبرورزشی؛ جانشين ژوآئو هاولانژ روي صندلي رياست فيفا، وي را يك «معلم» و مثل «برادر» خودش توصيف كرده است. پس از درگذشت رئيس سابق فيفا در ۱۰۰ سالگي پرچم‌هاي برزيل در مسابقات المپيك ريو به حالت نيمه‌افراشته درآمد تا نسبت به وي اداي احترام شود. او از ۱۹۷۴ تا ۱۹۹۸ رياست فيفا را بر‌ عهده داشت و جاي سر استنلي روس را گرفته بود. پس از او بلاتر كه مدت‌ها دبيركل فيفا بود جايش را گرفت. البته ميزان اداي احترام به او و سوگواري‌ها براي هاولانژ به قدري كم بوده كه مي‌توان آن را به ميراث جنجالي‌‌اش در فيفا و فساد گسترده در سازمان به جا مانده از وي ارتباط داد.

بلاتر مي‌گويد: «خيلي به او مديونم. معلم من بود، معلمي با اعتماد به نفس. براي همين بود كه من بعداً با اعتماد به نفس توانستم رياست فيفا را بر‌عهده بگيرم. هيچ‌كس به من كمكي نكرد. هميشه تنها بودم. همين مسئله مرا به وضعيت فعلي‌ام رسانده اما الان جاي حرف زدن در مورد اين چيزها نيست. هميشه به او مي‌گفتم كه تو رئيس من هستي اما قبول نداشت. بعد گفتم كه جاي پدر من هستي كه آن را هم قبول نداشت و گفت من جاي برادر بزرگتر تو هستم و تو همان برادر كوچكي هستي كه من هيچ وقت نداشتم. به من گفت كه تا آخرش با من مي‌ماند و من هم تا آخر در كنار او بودم.»

هاولانژ سال ۲۰۱۱ از سمت خودش در كميته بين‌المللي المپيك كناره‌‌گيري كرد اما كمي بعد از آن بود كه كميته اخلاقي به بررسي اتهام فساد مالي پرداخت. بلاتر كه اين نظريات را در مورد هاولانژ قبول ندارد، افزود: «الان وقت صحبت كردن در مورد مشكلاتي كه او با آنها روبه‌رو بود، نيست. در مورد اين مسئله بايد بگذاريم كه تاريخ قضاوت كند. تاريخ اول جنجال به پا مي‌كند اما بعد مي‌گذارد كه او در آرامش قرار بگيرد. مطمئنم كه از جايي كه هست راضي است و دردي نمي‌كشد. با همسرش صحبت كرده‌ام. بدون زجر درگذشت. الان وقت پرداختن به مسائل جنجالي نيست و من بعداً در مورد مشكلاتي كه داشتيم، صحبت خواهم كرد.» ورزشگاه محل برگزاري مسابقات دووميداني در ريو به نام استاديوم المپيك ژوآئو هاولانژ مشهور است كه براي اداي احترام به وي كه براي اولين بار ميزباني اين بازي‌ها را براي آمريكاي جنوبي گرفت، نامگذاري شده. فدراسيون فوتبال برزيل پيشنهاد يك دقيقه سكوت قبل از دور بعدي بازي‌هاي ليگ برزيل و همچنين پرچم‌هاي نيمه‌افراشته را به احترام وي داده است.