بولت: می‌خواهم بروم پیش نیمار و برای تیم ملی برزیل بازی کنم

By | آگوست 7, 2016

بولت: می‌خواهم بروم پیش نیمار و برای تیم ملی برزیل بازی کنم

روزنامه خبرورزشی / کارن فیروزی؛ يوسين بولت، دونده جامائيكايي و ركورددار دوي سرعت دنيا ستاره بي‌چون و چراي المپيك ريو است‌؛ او كه تا حالا ۶ مدال طلاي المپيك در كارنامه دارد، دنبال اين است كه باز هم در ريو شگفتي‌ساز شود و در هر سه ماده ۱۰۰، ۲۰۰ و ۴ در ۱۰۰ متر طلا را ببرد. اگر اين اتفاق بيفتد، بولت در دنياي ورزش جاودانه‌تر از چيزي مي‌شود كه هست. او روز گذشته گفت‌وگويي با روزنامه «اكيپ» داشته كه خلاصه‌اي از اين گفت‌وگوي بلند را از نظر مي‌گذرانيد.

اولين خاطره از المپيك
مايكل جانسون در بازي‌هاي المپيك ۹۶ آتلانتا؛ ركوردشكني ۲۰۰ متر او باورنكردني بود. البته آن‌موقع در جامائيكا دووميداني پخش مستقيم نمي‌شد و فوتبال و كريكت اولويت داشت. راستش را بخواهيد، خودم هم نديدم و فقط ركوردشكني‌‌اش را به من نشان دادند چون من به زور ۱۰ سالم مي‌شد.

شروع دووميداني از سن پايين
درست است ولي بايد اعتراف كنم وقتي دويدن را شروع كردم اصلاً اين رشته را دوست نداشتم چون آن زمان بازيكن كريكت بودم. وقتي ۱۴، ۱۵ سالم شد، تازه به دووميداني علاقه‌مند شدم. شايد باور نكنيد ولي حتي از المپيك ۲۰۰۰ سيدني هم چيز زيادي يادم نمي‌آيد.

بي‌علاقگي به بازي‌هاي المپيك ۲۰۰۴
درست است! المپيك را در آن زمان دوست نداشتم. خيلي بامزه است! خاطره خوبي نيست. ۱۷ سالم بود و ركورد ۲۰۰ متر جوانان دنيا را با دويدن زير ۲۰ ثانيه شكسته بودم. بعد از آن مصدوم شدم و خيلي براي مسابقه دادن روي فرم نبودم و همان دور اول حذف شدم.

سرزنش شدن توسط جامائيكايي‌ها
در جامائيكا همان‌طور كه بلندت مي‌كنند، به زمينت مي‌زنند. سال ۲۰۰۲ كه قهرمان رقابت‌هاي جهاني جوانان شدم، اسطوره مردم شدم ولي سال ۲۰۰۴ گفتند دويدنم تمام شده و ديگر نمي‌توانم كاري كنم.

چيزي كه در المپيك تحت تأثيرت گذاشت
ابعاد گسترده اين بازي‌ها، اينكه اتفاقات زيادي در ورزش دنيا مي‌افتد. حتي با ستاره‌هاي دنياي ورزش در دهكده المپيك روبه‌رو شدم. روزي كه يائو مينگ (غول بسكتبال چين با ۲ متر و ۲۹ سانتي‌متر) را ديدم، خوب يادم هست. براي بچه‌اي مثل من شوكه‌كننده بود.

امضا گرفتن از بقيه
نه! در جامائيكا از اين كارها نمي‌كنيم. وقتي تربيت مي‌شويم و بزرگ مي‌شويم، به ما ياد مي‌دهند براي اين چيزها مزاحم مردم نشويم. من خيلي آدم محترمي بودم. حالا هم اين روزها امضا گرفتن جايش را به سلفي داده است.

ديدن بقيه ورزش‌ها در المپيك
متأسفانه نتوانسته‌ام. از سال ۲۰۰۸ كه ۳ ماده در برنامه‌ام براي دويدن دارم و وقتش را ندارم. اين يكي از حسرت‌هايم است. دوست داشتم دووميداني در هفته اول المپيك برگزار شود تا بتوانم بروم بازي‌هاي فوتبال، بسكتبال و شنا را دنبال كنم. مطمئن باشيد وقتي خداحافظي كردم، اين كار را مي‌كنم. وقتي در آتن بودم، ۱۷ سالم بود و مدام به من مي‌گفتند اجازه نداري بيرون بروي. البته يك بار رفتم و پينت‌بال ديدم‌؛ خيلي هم خوب بود!

انتخاب رشته‌اي ديگر به غير از دووميداني در ريو
مطمئناً مي‌رفتم پيش نيمار و فوتبال را انتخاب مي‌كردم. با نيمار خيلي آشنايي ندارم و دوست دارم ملاقاتش كنم. به خاطر همين مي‌رفتم و براي تيم ملي برزيل بازي مي‌كردم، آن هم در خانه خودشان… البته متأسفم كه به شما يادآوري كنم من از وقتي كه بچه بودم، طرفدار آرژانتين هستم.

انجام كار متفاوت در المپيك
بله، كاري متفاوتي مي‌كنم‌؛ نمونه‌‌اش همين مدل موهايم. من به غير از بازي‌هاي المپيك مدل موهايم را عوض نمي‌كنم. براي بازي‌هاي المپيك مي‌روم سلماني و مدل موهايم را عوض مي‌كنم.

انتظار بيشتر جامائيكايي‌ها از ريو
فكر نكنم. جامائيكايي‌ها تفاوتي بين بازي‌هاي قهرماني جهان و المپيك قائل نمي‌شوند. تا صحبت از قهرماني جهان مي‌شود، مي‌خواهند من ببرم. البته شايد اين بار از من توقع بيشتري داشته باشند چون اين آخرين حضور من در بازي‌هاي المپيك است و منتظرند ببينند چه اتفاقي مي‌افتد. من هم مي‌خواهم براي‌شان كاري كنم كه تا حالا نكرده‌ام.

آخرين حضور در المپيك؟
كسي نمي‌داند ولي فكر نكنم به المپيك ۲۰۲۰ برسم ولي براي بازي‌هاي جهاني لندن در سال ۲۰۱۷ چرا. آنجا حاضر خواهم بود.