تاریخچه ورزش دوومیدانی

By | می 27, 2021

تاریخچه ورزش دوومیدانی

برای یافتن منشأ دو و میدانی باید خیلی به گذشته برگردیم زیرا دوومیدانی یکی از قدیمی ترین مسابقات ورزشی جهان است. در حقیقت، بازی های المپیک همانطور که امروزه می شناسیم از مسابقات دوومیدانی باستان بوده که در یونان باستان برگزار می شد و توسعه یافت. با این حال، برخی از مورخان ریشه های دوومیدانی را به قرن ۱۰ یا حتی نهم قبل از میلاد می رسانند.

در سال ۷۷۶ قبل از میلاد در المپیک باستان در یونان اولین بازی های المپیک برگزار شد و در طی آن بازی ها، فقط یک مسابقه برای استفاده از اصطلاحات مدرن، مسابقات دوومیدانی برگزار شد. جایگاه استادیوم و برنده این مسابقات و اولین دارنده مدال المپیک کورویبوس بود.
دوومیدانی یا بهتر بگویم برخی از جنبه های دوومیدانی در بازی های پانهلنیک که در یونان برگزار می شد وجود داشت و از آنجا ایده ها و مفاهیم اصلی دوومیدانی در ایتالیا در حدود سال ۲۰۰ قبل از میلاد گسترش یافت.

طی چند قرن بعدی، دوومیدانی در گام های آهسته پیشرفت کرد. با این حال، در قرون وسطی موج جدید توسعه دوومیدانی آغاز شد. در آن زمان دوومیدانی در قسمت شمالی اروپا توسعه یافت.
همانطور که می دانیم دوومیدانی امروزی از قرن نوزدهم و زمانی که اولین مسابقات دوومیدانی برگزار شد، شروع به توسعه کرد. در آن زمان، مسابقات مقدماتی دو و میدانی توسط موسسات آموزشی، باشگاه های ورزشی و برخی از سازمان های نظامی برگزار می شد. رویدادهایی که این موسسات ترتیب داده بودند در واقع رویدادهایی بودند که شامل مسابقات با مانع بود.

در این دوره، اولین انجمن های ملی دوومیدانی تأسیس شده اند و اندکی پس از آن، اولین مسابقات ملی برگزار شد. از جمله اولین انجمن هایی که چنین مسابقاتی را برگزار می کردند، انجمن ورزش های آماتور انگلیس بود که در سال ۱۸۸۰ مسابقات قهرمانی AAA را سالانه ترتیب دادند. حتی قبل از انگلیس، باشگاه ورزشی نیویورک از ایالات متحده اولین قهرمانی دوومیدانی در فضای باز ایالات متحده را در سال ۱۸۷۶ ترتیب داد.

همانطور که در آن زمان دوومیدانی با گام های بزرگ در حال پیشرفت بود، یک مشکل مشترک وجود داشت که همه ورزشکاران را شامل می شد. در طول آن زمان ، همه ورزشکاران آماتور در نظر گرفته می شدند و به دلیل این قانون شناخته شده که ورزشکاران آماتور نمی توانند پول آموزش، جوایز پولی یا معاملات اسپانسری را دریافت کنند که این مسئله در بین ورزشکاران همیشه در حال افزایش بود. اتهاماتی که ممکن است برخی از ورزشکاران حرفه ای باشند در نهایت منجر به سلب پیروزی هایی می شود که آن ورزشکار در دوره قبلی داشته است.

یکی از بزرگترین نقاط عطف پیشرفت دو و میدانی در سال ۱۸۹۶ در بازی های المپیک تابستانی بازگشت. در آن بازی ها در آتن، دوومیدانی به همراه یک ماراتن اکثر مسابقات ورزشی آن بازی ها را تشکیل می داد. علاوه بر این، این بازی ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند زیرا برای اولین بار اندازه گیری متریک را که در مسابقات دوومیدانی مورد استفاده قرار گرفت، ارائه دادند.
طی دو دهه آینده پیشرفت دوومیدانی، یا بهتر بگوییم، دوومیدانی به طور کلی در مسیر تبدیل شدن به مهم ترین جنبه بازی های المپیک برای هر بازی در آینده قرار داد.

در سال۱۹۱۲، دومین نقطه عطف در پیشرفت دوومیدانی هنگام تأسیس فدراسیون بین المللی ورزش آماتوری یا IAAF اتفاق افتاد و به همین ترتیب به هیئت حاکم بین المللی دوومیدانی تبدیل شد.
مقامات IAAF در آن زمان بر اهمیت آماتوریسم برای دوومیدانی بود که تأکید کردند و این از اصول اساسی بود که IAAF بر اساس آن ادامه خواهد داد. تا اوایل سال ۱۹۲۰، دوومیدانی فقط یک ورزش مردانه بود. زنان تنها پس از آنکه جنبش ورزشی زنان بازیهای جهانی زنان را در سال ۱۹۲۱ ترتیب دادند. این قشر هم بخشی از دو و میدانی شدند. با این حال، زنان برای اولین بار در مسابقات دوومیدانی در بازی های المپیک در سال ۱۹۲۸ بازیهای المپیک تابستانی شرکت کردند.

پس از آنکه دوومیدانی به پوشش رسانه ای بیشتری دست یافت و از آنجایی که برای شرکت های بزرگ جذاب شد ، مجسمه های آماتور ورزشکاران به سود حرفه ای شدن کنار گذاشته شد. به طور رسمی ، در سال ۱۹۸۲ ، فدراسیون بین المللی ورزش آماتوری مفهوم آماتوریسم را کنار گذاشت و این سازمان به عنوان یک ورزش حرفه ای تبدیل شد. به دنبال آن، سال بعد اولین سالی بود که اولین قهرمانی جهانی IAAF در دوومیدانی برگزار شد و از آن لحظه، محبوبیت دو و میدانی و ورزشکاران همچنان رو به رشد بود و امروز آنها از معتبرترین ورزشکاران در هر رشته ورزشی هستند.

سخن آخر

در کل ورزش دوومیدانی یک ورزش پرطرفدار و محبوب محسوب می شود و علاقمندان بسیاری را جذب خود نیز کرده است. این ورزش آنقدر روز به روز محبوب شد که در بخش های دیگری چون دوومیدانی با مانع، دو ماراتن و… هم گسترش یافت.