تحریم اسپانسر فدراسیون کار دست داوران فوتسال داد

By | آگوست 6, 2016

تحریم اسپانسر فدراسیون کار دست داوران فوتسال داد

در اکثر بازی‌های هفته اول، داوران یا لباس‌هایی که نام اسپانسر داوری فدراسیون رویش بود را عوض کردند یا آنکه با چسباندن کاغذ روی آن حاضر نشدند این اسپانسر را تبلیغ کنند؛ اتفاقی که با واکنش فدراسیون فوتبال روبه‌رو شد.

اصل ماجرا چه بود؟
اسپانسر داوری فدراسیون فوتبال گویا بیشتر هوای داوران فوتبال را دارد و توجه چندانی به داوران فوتسال ندارد و در اختیار گذاشتن البسه و کفش که در شرح وظایف اسپانسر هست، برای داوران فوتبال صورت گرفته اما این اتفاق برای فوتسالی‌ها نیفتاده تا در کنار برخی بی‌توجهی‌های دیگر، تصمیم به تحریم اسپانسر فدراسیون بگیرند. در بازی‌های هفته اول داوران به جز در بازی ساری در سایر دیدارها این اسپانسر را تبلیغ نکردند تا باعث خشم فدراسیون فوتبال را شوند.

کمیته فوتسال خودش را کنار کشید
کمیته فوتسال که در مدت اخیر ضعفش در مسائل آماده‌سازی تیم ‌ملی و برگزاری لیگ به شدت با انتقاد روبه‌رو شده، از ترس اینکه مبادا در بحث تحریم داوران نقشی داشته باشد، نه تنها از اقدام داوران فوتسال حمایت نکرد، بلکه آن را اشتباه خواند. افتخاری در این خصوص گفت: موضوع تحریک داوران از سوی کمیته فوتسال صحت ندارد و خودم در سالن مسابقه متوجه شدم که داوران، حامی مالی داوران را تحریم کردند. کار داوران را تأیید نمی‌کنم ولی حتماً آنها دلیل خاصی برای این کار داشته‌اند و باید بررسی شود. البته این موضوع باید به صورت دوستانه حل شود و تحریم، آخرین راه است.

محرومیت داوران با حکم دبیرکل
این‌طور که از راهروهای فدراسیون فوتبال به گوش رسیده، این حرکت داوران فوتسال به شدت اسپانسر فدراسیون را ناراحت کرده و آنها از مدیران فدراسیون فوتبال خواستار برخورد با این اتفاق شدند تا جایی که دبیرکل فدراسیون فوتبال از کمیته داوران خواسته تمامی داورانی که در هفته اول لباس منقش به اسپانسر فدراسیون را نپوشیده‌اند، محروم کند؛ اتفاقی که نه تنها باعث ایجاد وقفه در لیگ خواهد شد بلکه داوران فوتسال را مقابل فدراسیون قرار خواهد داد.

سابقه اعتصاب داوران
داوران لیگ‌ برتر فصل گذشته هم در برهه‌ای به دلیل عدم دریافت مطالبات‌شان دست به اعتصاب زدند تا با مداخله فدراسیون این قضیه حل شود. این بار هم قرار است در جلسه‌ای که فردا در فدراسیون فوتبال با حضور اسدی دبیرکل فدراسیون و نماینده داوران برگزار می‌شود، در این‌باره تصمیم‌گیری شود.

محرومیت داور جام جهانی
از نکات تأسف‌بار محرومیت داوران، محروم شدن وحید عرض‌پیما، نماینده داوری ایران در جام جهانی۲۰۱۶ است. طبق سنتی که پیش از هر دوره وجود دارد، داورانی که به جام ‌جهانی‌ می‌روند، در دیدارهای مختلف داخلی به عنوان داور وسط، وقت‌نگه‌دار و… قضاوت می‌کنند تا با آمادگی کامل راهی جام ‌جهانی‌ شوند اما در شرایطی که پیش از جام ‌جهانی‌ تنها ۴ هفته از لیگ برگزار می‌شود، عرض‌پیما پس از قضاوت بازی یاسین پیشرو قم با فرش‌آرای مشهد در هفته اول در جمع داوران هفته دوم حضور ندارد تا فدراسیون عملاً دست به تضعیف تنها نماینده داوری ایران در جام ‌جهانی‌ بزند. جواد فهیمی‌راد، ناظر داوری فدراسیون در این خصوص گفت: نباید جایگاه داوری فوتسال تحت‌الشعاع اسپانسر قرار بگیرد و به نظرم در این خصوص باید فدراسیون، طرف داوران را بگیرد. من راجع به محرومیت داوران کاری ندارم اما مصالح ملی و حضور در جام ‌جهانی‌ هم از بعد ملی و هم داوری مهم است و فدراسیون باید منافع ملی را به همه چیز ارجح بداند.