تنها اشتباه دیکته بنا/ سناریویی که آخرش را می دانست و انجامش داد

By | آگوست 25, 2016

آریا صالحی – خبرگزاری خبرآنلاین؛ پیش از اعزام تیم ملی کشتی فرنگی به مسابقات المپیک، محمد بنا که داشت با صدرالدین کاظمی صحبت می کرد، درباره حبیب الله اخلاقی گفته بود:«حبیب در خاک توان فن زدن ندارد و امتیاز نمی گیرد ، بدتر اینکه ساده هم امتیاز می دهد. برای همین به او گفتم اصلا در خاک نمی خواهم روی حریفان فن بزنی ، از تو در خاک امتیازی نمی خواهم. فقط سعی کن در خاک هم اشتباه نکنی و امتیاز ندهی.» توصیه هایی که در عمل در المپیک هم همین شدند. حبیب در خاک حتی یک امتیاز هم نگرفت و فقط یا توانست رقیبان را از تشک بیرون بیاندازد . او در رقابت با حریف روس خود در خاک فن خورد و باخت. هیچ امتیازی در خاک از هیچ حریفی نگرفت و فقط جاهایی امتیاز گرفت که توانست با زور بدنی، رقبایش را از تشک بیرون بفرست و در عمل هر جا که نتوانست و از نظر بدنی کم آورد ، هیچ تاکتیکی برای فن زدن نداشت. با این وجود حبیب انتخاب بهترین مربی کشتی کشورمان است. محمد بنا ، او که دانسته این انتخاب را داشت. درحالی که در این وزن ، کشتی فرنگی ایران یوسف قادریان جوان را هم داشت.


بنا تصمیم گرفت گزینه مورد نظر خودش را ببرد و البته او نتوانست نتیجه بگیرد. باید پذیرفت مسئولیت این تیم با محمد بنا بوده که خودش می دانسته کشتی گیری که می فرستد ، چه ویژگی هایی دارد و توانایی اش چه بوده است. بنا ۴ سال قبل هم برای ۸۴ کیلوی آن زمان، از بین اخلاقی و طالب نعمت پور ، انتخابش حبیب بود. کشتی گیری که آن دفعه هم نتوانست موفق باشد و این انتخاب کشتی طالب را نابود کرد ولی باز هم هر طور بخواهیم قضاوت کنیم ، حتی اگر اشتباه هم باشد ، یک اشتباه در ازای همه موفقیت ها و داشته ها و کرده های محمد بنا برای کشتی ایران ، هیچ نیست. او که خیلی ها نشسته اند تا ناکامی اش را ببینند و فریاد بزنند دیدید باد سوپرمن خوابید. او که حالا می گویند یکی از اعضای منتسب به تشکیلات کشتی هم در فضای مجازی علیه اش می نویسد و جو می سازد . اگرچه هنوز دو شانس مدالش در المپیک ماندند و از یاد نبریم که خود بنا قبل از المپیک گفته بود از این رقابت تمام تلاشش را می کند که یک طلا بگیرد !
بنا که در پایان کشتی های روز دوم در پاسخ به جمله خسته نباشید خبرنگاران گفته بود ، خسته چی؟ همه کشتی ها را باختن که خستگی ندارد ، نه درباره انتخاب حمید و نه عبدولی وباقی تیم، هیچ اشتباهی نداشته و نمی شود به او خرده ای گرفت و باید به انتخاب حبیب برای این وزنش هم احترام گذاشت اگرچه شاید یوسف اگر اینجا می باخت ، مطمئنا برای آینده تجربه بالاتری پیدا می کرد.
۴۳ ۴۳