جوکوویچ: براوو دل پوترو!

By | آگوست 10, 2016

جوکوویچ: براوو دل پوترو!

روزنامه خبرورزشی / کارن فیروزی؛ نواك جوكوويچ مرد شماره يك تنيس دنيا كه با لبخندي پهن وارد دهكده بازي‌هاي المپيك شده بود با چشماني خيس از المپيك رفت! ستاره بي‌چون و چراي حال حاضر تنيس دنيا كه به نظر مي‌رسيد فعلاً كسي جلودار موفقيت‌هايش نباشد در همان اولين رقابتش در بازي‌هاي المپيك، بامداد روز گذشته مقابل خوان مارتين دل پوترو آرژانتيني شكست خورد و با مهمترين تورنمنت ورزشي تاريخ وداع كرد. «نوله» كه از مدت‌ها پيش برنامه‌‌اش را طوري تنظيم كرده بود كه در المپيك هم قهرمان شود و مدال طلاي اين بازي‌ها را به دست بياورد مقابل رقيب آرژانتيني‌‌اش در دو ست پياپي و با نتايج مشابه ۷ بر ۶ مغلوب شد تا مشخص شود فعلاً در حد و اندازه‌هاي المپيك نيست!

البته اين ناكامي براي اولين بار نيست كه گريبان «نوله» را مي‌گيرد چون در دو المپيك قبلي هم جوكوويچ به مدالي نرسيد و دست بر قضا تاريخ برايش در اين بازي‌ها تكرار شد‌؛ ماجرا از اين قرار است كه او در المپيك لندن هم يكي از بخت‌هاي اصلي رسيدن به قهرماني بود كه در نهايت در جنگ براي رسيدن به مدال برنز المپيك به همين خوان مارتين باخت و دستش كوتاه ماند. اين بار اين دو تنيس‌باز نه در ديدار رده‌بندي المپيك بلكه در همان بازي نخست به مصاف هم رفتند و باز اين خوان مارتين بود كه نشان داد حداقل در المپيك «گربه سياه» بدي براي نواك جوكوويچ است. گربه سياهي كه بالاخره اشك مرد شماره يك تنيس دنيا را درآورد.

جوكوويچ: يكي از بدترين شكست‌هاي زندگي‌ام بود
نواك جوكوويچ در شرايطي زمين مسابقه تنيس را ترك كرد كه اشك از چشمانش جاري شده بود‌؛ صحنه‌اي كمتر ديده شده از نوله كه حداقل در سه سال گذشته كسي نديده بود. او بعد از اين بازي در گفت‌وگويي كوتاه كه اكيپ منتشر كرد به ناراحتي زيادش پس از حذف از المپيك اشاره كرد.

* نواك، چه اتفاقي افتاد؟ چه شد كه در همان بازي اول باختي؟
خب دل پوترو بهتر بود‌؛ او شايسته اين پيروزي بود. ورزش همين است. او تنيس فوق‌‌العاده‌اي بازي كرد و به غير از اين‌كه بخواهم به او تبريك بگويم حرف ديگري ندارم. از اين‌كه خيلي زود از المپيك حذف شدم غمگينم و ناراحت ولي از طرفي براي دوستم، خوشحالم. دل پوترو تنيس‌بازي است كه با توجه به مصدوميت سال‌هاي اخيرش نشان داده جنگيدن را خوب بلد است. او حالا به بهترين فرم ايده‌آلش رسيده.

* وقتي داشتي از زمين بيرون مي‌رفتي گريه مي‌كردي…
بله، بدون ترديد اين ناكامي يكي از بدترين شكست‌هاي زندگي و البته دوران حرفه‌اي‌ام است. حرف زدن درباره‌‌اش ساده نيست آن هم وقتي مي‌بيني مصدوميتت دوباره سر باز كرده است. بايد اين شكست را هضم كنم‌؛ نه اولين شكست من است و نه آخرينش ولي وقتي صحبت از بازي‌هاي المپيك است شرايط ديگر كاملاً فرق مي‌كند.

* نظرت درباره جوي كه تماشاگران به وجود آورده بودند چيست؟
راستش نمي‌دانم آنها چه فكري مي‌كردند. من در چنين جوي قبلاً بازي كرده بودم كه بيشترش البته در كشور خودم بود. اينجا حس كردم در كشورم هستم. اين احساس را داشتم كه يك برزيلي هستم. صميمانه از همه آنها تشكر مي‌كنم، حمايت‌شان باورنكردني بود. آنها به من نيرو دادند و ناراحتم كه نتوانستم كار را براي آنها هم كه شده به ست سوم بكشانم ولي يك بار ديگر هم مي‌گويم «براوو» دل پوترو. تجربه‌اي فوق‌‌العاده و بازي تماشايي بود. دو ساعت و نيم جنگ بزرگي داشتيم و اميدوارم همه لذت برده باشند.

دل پوترو: يكي از بهترين بردهاي زندگي‌ام بود
خوان مارتين دل پوترو كه غالباً تورنمنت‌ها را به دليل مصدوميت از دست مي‌داد شگفتي‌ساز شد‌؛ او در روزي كه هواداران زيادي از آرژانتين براي تشويقش آمده بودند توانست نواك جوكوويچ مرد شماره يك تنيس دنيا را، كه حمايت برزيلي‌ها را داشت، يكبار ديگر در المپيك شكست دهد. بخشي از صحبت‌هاي او بعد از مسابقه را از نظر مي‌گذرانيد.

* در پايان مسابقه احساساتي شده بودي. اين پيروزي ارزش زيادي برايت داشت؟
با توجه به جايگاه، مسيري كه طي كرده‌ام و مشكلاتي كه داشته‌ام بايد بگويم شبي باورنكردني برايم رقم خورد. البته اين را هم بگويم به طرز باورنكردني‌اي خوب بودم و سرويس‌هاي خوبي هم زدم. جو ورزشگاهي كه مسابقه هم دادم فوق‌‌العاده بود. در نهايت همه چيز براي من خوب پيش رفت.

* وقتي داشتي زمين مسابقه را ترك مي‌كردي نواك در گوشت چند جمله‌اي گفت. ‌چه گفت؟
نواك در زمين مسابقه يك دوست است. او قهرمان بزرگي است كه هم در زمين رقابت دوست من است و هم بيرون از مسابقه. نواك آدم خوبي است. خب پايان مسابقه هم چند جمله دوست‌داشتني خطاب به من گفت. راستش را بخواهيد كارش را خيلي دوست داشتم.

* و اين‌كه تو قبلاً هم در جنگ براي رسيدن به مدال برنز، در المپيك لندن شكستش داده بودي.
اين پيروزي براي من ارزشمندتر از آن برد در المپيك لندن بود… خيلي سخت است كه تو سه بار مچ دستت را عمل كني و بعد دوباره به دنياي تنيس برگردي. فكر مي‌كنم واقعاً يكي از بهترين بازي‌هاي عمر و دوران حرفه‌اي‌ام را برگزار كردم.