دباغ: منتظر بهترین نتیجه نعمتی هستیم

By | آگوست 1, 2016

دباغ: منتظر بهترین نتیجه نعمتی هستیم

به گزارش خبرورزشی/ پریسا غفاری: درست زماني كه حجت‌ا… واعظي و نجمه آبتين اسم‌شان را بين اولين‌ها ثبت كردند و در المپيك ۲۰۰۸ پكن حاضر شدند. در دوره بعدي هم ميلاد وزيري و زهرا دهقان به لندن رفتند. البته با توجه به سابقه حضور كمانداران در المپيك‌هاي لندن و پكن انتظار مي‌رفت اين رشته براي ريو با حداكثر توان خود حاضر شود و سهميه‌هايي بيشتر از دوره گذشته كسب كند اما در نهايت زهرا نعمتي به عنوان تنها كماندار ايران سهميه گرفت؛ كمانداري كه هم سهميه المپيك گرفت و هم پارالمپيك. به خاطر اين افتخار، كميته ملي المپيك پرچمداري كاروان ورزشي ايران را به او داد. هرچند كه تعداد سهميه‌ها در اين رشته كم شد اما مريم دباغ، نايب‌رئيس بانوان فدراسيون اميدوار است: «ضمن اينكه آرزو مي‌كنم زهرا نعمتي بهترين نتيجه را بگيرد اما بايد بگويم با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته نه تنها در المپيك نوجوانان بلكه در المپيك ۲۰۲۰ ژاپن تعداد كمانداران داراي سهميه افزايش پيدا مي‌كند.»
كمانداران در رقابت‌هاي زيادي شركت كردند اما سهميه نگرفتند. دباغ در اين‌باره تأكيد مي‌كند: «مسابقاتي كه كمانداران در آن شركت كرده‌اند، در سطح استاندارد بود و كيفيت بالايي داشت و همه براي سهميه در آن شركت كرده بودند. از آنجا كه بيشتر مدال‌آوران اين رشته در قاره آسيا حضور دارند، بدين ترتيب گرفتن مدال و سهميه كار سختي است. فدراسيون هم در برنامه‌ريزي‌هايش كوچكترين كوتاهي را انجام نداد تا ورزشكارانش موفق به گرفتن سهميه بشوند ولي تنها نعمتي موفق به اين امر شد و بقيه افراد حضوري موفق داشتند و ركوردهاي خود و ملي را جابه‌جا كردند اما اتفاقاتي افتاد و پيش‌بيني‌ها جامه عمل نپوشانيد.»
نايب‌رئيس بانوان درباره پيش‌بيني عملكرد زهرا نعمتي، تنها كماندار المپيكي مي‌گويد: «واقعيت اين است هر ورزشكاري به نيت گرفتن مدال مي‌رود. اميدواريم زهرا هم بتواند بهترين عملكرد را داشته باشد و براي او آرزوي موفقيت مي‌كنم. ضمن اينكه با توجه به شرايط ويژه‌اي كه او دارد و حضور يك پارالمپيكي در المپيك و پرچمداري كاروان براي تيروكمان يك افتخار است، اميدواريم همچون رقابت‌هاي آنتاليا اين كماندار بتواند نتيجه ايده‌آلي بگيرد و افتخاري ديگر را از آن خود و اين رشته بكند.»
با اين حال او با توجه به برنامه‌ريزي‌هاي فدراسيون و نگاه غيرجنسيتي در تيروكمان به آينده اميدوار است: «از آنجا كه نگاه كلان فدراسيون جنسيتي نيست و حضور بانوان را باعث توسعه فرهنگ در اين ورزش مي‌داند. بخش استعداديابي‌ها انجام شده و در حال پيگيري هم هست. اميد زيادي مي‌رود كه در المپيك نوجوانان و بعد از آن هم كمانداران زيادي را بتوانيم در المپيك ۲۰۲۰ ببينيم. هرچند كه حضور در المپيك كار سختي است ولي با برنامه‌ريزي‌ها به آينده اميدوار هستيم.»