درآمد ناچیز بارسا از فروش بازیکنان: ۱۴ میلیون برای ۹ بازیکن

By | آگوست 23, 2016

درآمد ناچیز بارسا از فروش بازیکنان: ۱۴ میلیون برای ۹ بازیکن

روزنامه خبرورزشی / غزال زیاری؛ اين‌طور به نظر مي‌رسد كه عملكرد مديران بارسلونا دست‌كم در زمينه فروش بازيكنان، فاصله زيادي با آنچه از آنها توقع مي‌رود، داشته باشد. آبي‌واناري‌ها در تابستان امسال، ۹ نفر از بازيكنان‌شان را به فروش رساندند ولي مبلغي كه در ازاي فروش اين بازيكنان عايد باشگاه شد، حتي به مرز ۱۴ ميليون هم نرسيد و آنها در ازاي فروش اين ۹ بازيكن، تنها ۱۳/۶ ميليون يورو دريافت كردند.

مارك بارترا، گران‌قيمت‌ترين فروش تابستاني بارسا بود كه با قراردادي ۸ ميليون يورويي از اين تيم جدا و به بوروسيادورتموند منتقل شد. هليلوويچ با ۵ ميليون يورو نوكمپ را ترك كرد و بارسايي‌ها آدريانو، مدافع باتجربه و برزيلي‌شان را به قيمت ۶۰۰ هزار يورو به فروش رساندند. اين سه بازيكن، تنها بازيكناني بودند كه سران باشگاه بارسا از فروش آنها سودي به جيب زدند اما آبي‌واناري‌ها در بازار تابستاني امسال بازيكنان ديگري از جمله دني آلوس، توماس فرمائلن، الكس سانگ، مونتويا و ساندرو را از دست دادند و تيو هم در شرايطي بارسا را ترك كرد كه انتقالش به تيمي ديگر، حتي يك يورو هم وارد حساب باشگاه كاتالان نكرد.

البته جدايي «فرمائلن» و «تيو» مي‌تواند در آينده پولي به حساب بارسا بياورد چرا كه هردوي آنها با قراردادي قرضي و با گزينه مشروط براي خريد به ارزش ۸ ميليون يورو به تيم‌هاي ديگر منتقل شده‌اند ولي خريد هيچ‌يك از اين دو بازيكن براي باشگاه‌هاي فعلي‌شان اجباري نيست.

اما مسئولان رئال‌مادريد تنها با فروش خسه رودريگس به پاري‌سن‌ژرمن، ۲۵ ميليون يورو درآمدزايي داشتند و همين يك قرارداد، به اندازه تقريباً دوبرابر درآمد بارسا از فروش ۹ بازيكنش در تابستان امسال، ارزش مالي دارد. از سوي ديگر آنها مدران را به قيمت ۵/۱ ميليون يورو فروختند و عمر ماسكارل را هم يك ميليون يورو فروختند و دو بازيكن آينده‌دار تيم پايه‌اي‌شان يعني مايورال و يورنته را هم قرضي به باشگاه‌هاي ديگر واگذار كردند.

اتلتيكومادريد، سومين غول سال‌هاي اخير فوتبال اسپانيا هم فروش بهتري در مقايسه با بارسلونا داشته. جدايي بورخا باستون و انتقالش به سوآنزي درآمدي ۱۸ ميليون يورويي را براي اتلتيكو به همراه داشت كه به تنهايي بيشتر از درآمد امسال بارسايي‌ها از فروش بازيكنانش بود.