در جست‌وجوی برترین بازیکنان تاریخ

By | سپتامبر 15, 2016

در جست‌وجوی برترین بازیکنان تاریخ

روزنامه خبرورزشی / غزال زیاری؛ فصل جديد رقابت‌هاي ليگ قهرمانان اروپا از ديشب و با برگزاري چند بازي از مرحله گروهي آغاز شد. ۳۲ تيم در اين مرحله حضور دارند كه در بين اين تيم‌ها رئال مادريد به عنوان قهرمان فصل گذشته و پرافتخار‌ترين تيم جام، به دنبال آن است كه امسال هم قهرمان اروپا شود و براي اولين بار تيمي لقب بگيرد كه در دو دوره متوالي اين تورنمنت (بافرمت جديد) به جام قهرماني مي‌رسد. به همين بهانه، مروري داشتيم بر ۷ اتفاق جالب توجهي كه در رقابت‌هاي اين فصل ليگ قهرمانان اروپا شاهدش خواهيم بود:

۱- مبارزه كريس- مسي: رقابت و مبارزه اين دو بازيكن كه دو بازيكن برتر دنياي فوتبال هستند، امسال وارد فاز تازه‌اي شده است. چراكه هر يك از آنها ۵ بار، برترين گلزن رقابت‌هاي ليگ قهرمانان اروپا لقب گرفته‌اند. كريس در فصول ۲۰۱۶-۲۰۱۵ (با۱۶ گل)، ۲۰۱۵-۲۰۱۴ (همراه با مسي و نيمار، هركدام با ۱۰ گل)، ۲۰۱۴-۲۰۱۳ (با ۱۷ گل)، ۲۰۱۳-۲۰۱۲ (با ۱۲گل) و در فصل ۲۰۰۸-۲۰۰۷ با پيراهن منچستريونايتد با ۸ گل اين عنوان را به خود اختصاص داده و مسي علاوه بر سال ۲۰۱۵، در ۴ دوره ديگر نيز اين عنوان را مال خود كرده بود: ۲۰۰۹-۲۰۰۸ (با ۹ گل)، ۲۰۱۰-۲۰۰۹ (با ۸ گل)، ۲۰۱۱-۲۰۱۰ (با ۱۲ گل) و ۲۰۱۲-۲۰۱۱ با ۱۴ گل. تا به اينجا كريس رونالدو با انجام ۱۲۷ بازي (در فرمت جديد ليگ قهرمانان اروپا) ۹۳ گل زده و مسي در ۱۰۶ بازي به ۸۳ گل رسيده.

۲- در جست‌وجوي ۵ بازيكن برتر تاريخ: كريستيانو اين شانس را خواهد داشت كه در بازي روز چهارشنبه نامش را در جمع ۵ بازيكن با بيشترين بازي‌ها در ليگ قهرمانان اروپا (در فرمت كنوني) ببيند و با ۱۲۸ بازي، با ركورد كارلس پويول برابري كند. اگر او تا پايان فصل در تمام بازي‌ها حضور بيابد (۱۳ بازي تا بازي فينال)، مي‌تواند با ۱۴۰ بازي، نامش را در رده پنجم پرحضورترين بازيكنان ليگ قهرمانان اروپا (‌در تمام ادوار) ببيند و پشت‌ سر گيگز با ۱۴۵ بازي قرار بگيرد و در عين حال دومين بازيكني خواهد بود كه همچنان در اين تورنمنت‌ها شاغل است و پشت‌ سر كاسياس قرار خواهد گرفت. كاسياس همين حالا ۱۶۴ بازي در ليگ قهرمانان اروپا برگزار كرده و نامش را در بالاي ليست مي‌بيند.

۳- ۱۴ تيم جديد در مقايسه با فصل قبل و ۲ تيم تازه راه‌يافته: در بين ۳۲ تيمي كه از روز سه‌شنبه در بيست‌وپنجمين دوره از رقابت‌هاي ليگ قهرمانان اروپا (‌با فرمت كنوني كه از فصل ۱۹۹۳-۱۹۹۲ برگزار مي‌شود و شصت‌ودومين دوره اين تورنمنت از سال ۱۹۵۵ به بعد) حضور مي‌يابند، ۱۴ تيم هستند كه در مقايسه با فصل گذشته، تيم‌هاي جديد محسوب مي‌شوند (بشيكتاش، سلتيك، بازل، بروژ، دورتموند، لژيا ورشو، لستر، لودوگروتس، كپنهاگن، موناكو، ناپولي، روستوف، اسپورتينگ پرتغال و تاتنهام) و دو تيم لسترسيتي (قهرمان ليگ برتر) و روستوف (قهرمان ليگ روسيه) براي اولين بار در طول تاريخ در اين تورنمنت حضور مي‌يابند.

۴- غايبان بزرگ: در اين دوره از رقابت‌ها، غايبان بزرگ و مهمي وجود دارند. از تيم‌هاي تاريخي گرفته تا بازيكنان ستاره و صاحب‌نام و حتي سرمربيان جنجالي و بزرگ. يونايتد مورينيو و ستاره‌هاي اين تيم، از جمله زلاتان و پوگبا غايبند و در ليگ اروپا بازي خواهند كرد. چلسي كنته با ديگو كاستا و آزارد هم در اين تورنمنت حضور ندارند و ليورپول كلوپ هم از جمله ديگر غايبان اين تورنمنت است. اينتر دي بوئر هم در ليگ اروپا حضور خواهد يافت و ميلان در هيچ يك از اين دو تورنمنت نيست. جاي خالي تيم‌هايي مثل فيورنتينا، رم، زنيت و ولفسبورگ البته كمتر احساس خواهد شد.

۵- چالش رئال؛ دو قهرماني متوالي: در فرمت جديد ليگ قهرمانان اروپا هيچ تيمي نتوانسته به دو قهرماني متوالي برسد. رئال البته در فرمت پيشين اين رقابت‌ها در ۵ فصل متوالي قهرمان شده بود. آنها حالا اين شانس را دارند كه در فرمت فعلي رقابت‌ها و در اين فصل، اين كار بزرگ را انجام دهند. در فرمت فعلي، رئال با ۵ قهرماني در ليگ قهرمانان اروپا يكي از برترين‌هاست. در اين ميان اسپانيا با بيشترين قهرماني (از ابتداي تورنمنت تاكنون) يكه‌تاز است و تيم‌هاي اسپانيايي ۱۶ قهرماني و ۱۱ نايب‌قهرماني كسب كرده‌اند. بعد از اسپانيا، تيم‌هاي ايتاليايي با ۱۲ قهرماني و۱۴ نايب‌قهرماني، انگليسي‌ها با ۱۲ قهرماني و ۷ نايب‌قهرماني و آلماني‌ها با ۷ قهرماني و۱۰ نايب‌قهرماني در رده‌هاي بعدي هستند. در فرمت فعلي هم اسپانيايي‌ها با ۹ قهرماني و ۵ نايب‌قهرماني موفق‌ترين تيم‌ها را داشته‌اند.

۶- توپ تازه و تورنمنتي تازه: نكته جالب توجه اينجاست كه ليگ قهرمانان اروپا با توپ ويژه‌اي برگزار خواهد شد. اين توپ همچنان توپ آديداس خواهد بود و امسال پيغام‌هاي ستاره‌هاي برتر اين تورنمنت، با دست‌خط خودشان روي توپ نقش بسته. اين توپ طرح‌هاي سبزرنگي دارد و نوشته‌ها به رنگ زرد هستند. امسال ليگ قهرمانان اروپا تا ۱۳ خرداد ۹۶ كه بازي فينال آن در ورزشگاه ميلنيوم كارديف برگزار مي‌شود ادامه خواهد يافت. اين استاديوم براي اولين بار در طول تاريخ، يك فينال چمپيونز ليگ را ميزباني خواهد كرد.