دست به یقه روی نیمکت!

By | اکتبر 9, 2016

دست به یقه روی نیمکت!

روزنامه خبرورزشی / غزال زیاری؛ گراتزيانو پله بازيكن جوان تيم ايتاليا در جريان بازي تيم ملي كشورش مقابل اسپانيا و هنگامي كه سرمربي آتزوري او را تعويض كرد، از كوره دررفت تا ماجراي جديدي در جريان پرونده بلندبالاي درگيري مربيان و بازيكنان رخ دهد. اگر چند هفته پيش نوبت كريس رونالدو بود كه خشمش نسبت به زيدان را ابراز كند، حالا گراتزيانو پله جاي او را گرفته و سوژه روز شده است. در هنگام تعويض، پله با سرمربي تيمش دست نداد و وقتي روي نيمكت نشست، او را «يك تكه آشغال» ناميد. البته او اولين بازيكني نيست كه چنين جنجالي به پا كرده و به همين بهانه، مروري بر رفتارهاي مشابه در دنياي فوتبال خواهيم داشت.

كاماچو و روبرتو فرسندوسو (اسپانيول-۱۹۹۴):
به اين اتفاق مي‌توان به ديد طنز هم نگريست. اسپانيول در دسته دوم بازي مي‌كرد و در بازي با رئال‌مادريد بي، روبرتو فرسندوسو به كنار زمين، در نزديكي نيمكت مربيان تيمش آمد تا پزشكان مصدوميت دستش را برطرف كنند. تصاوير ضبط شده از دوربين پشت نيمكت حكايت از آن دارند كه به محض خروج فرسندوسو از زمين، كاماچو سر او داد زد و شروع به فحش دادن كرد و حتي اجازه نداد كه پزشكان دست او را ببينند و بدين‌ترتيب با فحش و توهين، بازيكنش را به ميدان بازگرداند.

آراگونس و اتوئو (رئال مايوركا- دسامبر ۲۰۰۰):
اين يكي از برخوردهاي به يادماندني در فوتبال اسپانياست. در جريان بازي ساراگوسا- مايوركا، آراگونس، اتوئو را تعويض كرد و ستاره كامروني زير لب غرغركنان، به سمت نيمكت ذخيره‌ها رفت. آراگونس هم كه از اين رفتار شاگردش از كوره دررفته بود، به سمت اتوئو رفت، يقه‌‌اش را گرفت و گفت: «اگر لازم باشد تعويضي بكنم، اين كار را مي‌كنم. چه بازيكنم اتوئو باشد و چه پله.» در فرداي آن روز، آراگونس در جلسه تمريني تيمش گفت: «معجزه شد كه يك ضربه سر به صورت اتوئو نزدم. واقعاً معجزه بود!»

ارورتا و جالمينيا (دپورتيوو- مي ‌سال ۲۰۰۲):
در وسط جلسه تمريني تيم و بازي دستگرمي‌اي كه مربي تيم ترتيب داده بود، بازيكن برزيلي به خاطر يك ضربه پنالتي به شدت به مربي تيمش اعتراض كرد و اجازه نداد كه تيم حريف ضربه پنالتي را بزند. سرمربي تيم او را به رختكن فرستاد ولي بازيكن برزيلي كه به شدت خشمگين شده بود، يك ضربه سر به صورت سرمربي زد.

شادي عجيب اتوئو با گوارديولا (بارسلونا- سپتامبر ۲۰۰۸):
اين يك برخورد و درگيري نبود ولي داستاني به يادماندني را رقم زد. بارسلونا صفر-۲ در خانه از بتيس جلو بود ولي بازيكنان بتيس كار را به تساوي كشيدند. بارسا گل زد و اتوئو كه روي نيمكت بود به سمت گوارديولا رفت تا گلش را با پپ جشن بگيرد. او گوارديولا را هل داد و سپس او را در آغوش گرفت. نگاه مملو از تعجب گوارديولا در آن صحنه گوياي همه چيز بود.

دست به يقه شدن دي‌كانيو با شاگردش (سويندون تاون- سپتامبر ۲۰۱۱):
همه فوتبال‌دوستان شخصيت عجيب و جنجالي پائولو دي‌كانيو را مي‌شناسند. او كه در آن زمان هدايت سويندون تاون را بر عهده داشت، در پايان يكي از بازي‌هاي تيمش در كارلينگ كاپ مقابل ساوتهمپتون، به سمت شاگردش، لئون كلارك حمله‌ور شد. كلارك هم از اين رفتار اصلاً خوشش نيامد. جر و بحث اين دو به تونل رختكن كشيده شد و اين دو با هم دست به يقه شدند.

دليو روسي و شاگردش آدم ليائيچ (فيورنتينا- مي ۲۰۱۲):
يكي از به يادماندني‌ترين درگيري‌هاي سال‌هاي اخير. در جريان يكي از بازي‌هاي فيورنتينا، دليو روسي، ليائيچ را تعويض كرد و او در هنگام خروج از زمين به سمت سرمربي تيمش كه فرزند معلولي هم دارد، حمله‌ور شد و به او گفت: «تو از بچه‌ات هم عقب‌مانده‌تري.» روسي يقه او را گرفت و با او به شدت درگير شد و اين درگيري با وساطت ساير اعضاي كادر فني پايان يافت.

روبرتو مانچيني و بالوتلي (منچسترسيتي- ژانويه ۲۰۱۳):
در جريان يكي از جلسات تمريني سيتي، اين دو ايتاليايي با هم درگير شدند. بعد از خطاي خشن بالوتلي روي يكي از هم‌تيمي‌هايش، مانچيني از شدت عصبانيت يقه بالوتلي را گرفت و با او درگير شد. درگيري آنها بالا گرفت و كار به هل دادن و مشت زدن كشيده شد و اين ماجرا براي چند روزي تيتر اصلي خبرگزاري‌هاي ورزشي دنيا بود.

پاكو خمس و لاس بانگورا (رايو وايكانو- دسامبر ۲۰۱۵):
در يكي از بازي‌هاي جام حذفي، رايو صفر-۲ از ختافه جلو بود و پاكو خمس تصميم به تعويض لاس گرفت. اين بازيكن، از اين تصميم اصلاً خوشش نيامد و به تعويضش اعتراض كرد. سرمربي تيم از او خواست تا نيمكت را ترك كند و همين باعث بالا گرفتن دعوا شد. اعضاي كادر فني و نيروهاي امنيتي ورزشگاه وارد عمل شدند تا به اين قضيه پايان دهند.