رئیس کمیته انضباطی تهدید کرد/ حتی می‌توانیم باشگاه‌ها را از برگزاری بازی خانگی محروم کنیم

By | جولای 24, 2016

به گزارش سایت رسمی فدراسیون؛ اسماعیل حسن زاده-رئیس کمیته انضباطی گفت: محرومیتهایی که قرار است در شروع فصل جدید به مرحله اجرا برسد مربوط به تخلفات باقی مانده از سال گذشته بوده که طبق قانون، محرومیتها پس از پایان فصلی مسابقات، به فصل بعد منتقل می شود و باید اجرا شود. البته همیشه اعلام کرده ایم که هیچ وقت نمی خواهیم تماشاگر را که یک تاثیر بسیار زیادی در رونق مسابقات دارد، محروم کنیم.
وی در ادامه بیان کرد: در آیین نامه انضباطی آمده است که در صورت تکرار تخلفات تماشاگر، محرومیتهای جدی تری را باید تکلیف کرد. بر همین اساس وقتی باشگاهی در چند مسابقه توسط تماشاگران خود، قانون را نقض کرده است، ما چاره ای جز اینکه تنبیهات سخت تری را به اجرا در بیاوریم، نداریم. حتی اگر لازم باشد آیین نامه انضباطی اجازه می دهد که باشگاهی را از برگزاری دیدار خانگی و در زمین خودی محروم و بازی آن را به شهر دیگری بی اندازیم.
رئیس کمیته انضباطی ادامه داد: برخی که عنوان می کنند در کجای دنیا، تماشاگر محروم می شود و این امر در جهان منسوخ شده است، ما هم این اعتقاد داریم که نباید هواداران را محروم کرد اما باید به دوستان بگویم در کجای دنیا تماشاگران هفته های متوالی نقض قانون می کنند و با به کار بردن الفاظ نادرست و رکیک به کادر تیم مقابل توهین میکنند؟آیین نامه انضباطی فیفا برای همه فوتبال دنیا نوشته شده است. اگر در هر کشوری تماشاگر، قانون را رعایت کند، قطعا رایی صادر نمی شود. اما با وجود تخلف به استناد قوانین آیین نامه انضباطی و همچنین آیین نامه انضباطی فیفا در صورت تخلف، رای برای تیم های متخلف و تماشاگرانشان صادر می شود.
وی در ادامه گفت: در لیگ گذشته در ۴ یا ۵ مورد تکرار تخلفات از سوی تماشاگران به حدی بود که ما مجبور شدیم از محرومیت استفاده کنیم. امسال نیز کمیته انضباطی مصمم است قانون را به طور کامل اجرا کند و مطمئنا دراجرای پلکانی مقررات، به محض اینکه جریمه نقدی نتوانست در اصلاح رفتار تماشاگران یک تیم کارساز باشد، مطمئنا این کمیته به سراغ تنبیهات سخت تری خواهد رفت. ما هم اکنون طی کلاسهای آموزشی برای لیدرها و هواداران و حتی برای بازیکنان و اعضای باشگاهها، کلاس های انضباطی گذاشته ایم که امیدواریم این کلاس ها از یک سو و اعتلای فرهنگ تماشاگران، خویشتن داری و اخلاق مداری تماشاگران فوتبال از سوی دیگر باعث شود تا امسال سال خوبی را داشته باشیم و کمیته انضباطی مجبور نشود که رای به اجرای مسابقات بدون حضور تماشاچی بدهد.
وی در پایان گفت: ما اعتقاد داریم که تماشاگر روح یک مسابقه است و مسابقه بی روح نمی تواند موجب سرگرمی و نشاط مردم شود از بین ۱۶ تیم لیگ برتری در سال گذشته، ۱۲ تیم از حضور تماشاگرانشان محروم نشده اند و این نشان می دهد که کمیته انضباطی فقط مجری قانون است و به هیچ رنگ و باشگاهی دید زاویه ای ندارد و همانطور که ۱۲ باشگاه در کنار تماشاگران خود بازی کرده اند، این ۳ و ۴ باشگاهی که تنبیه شده اند، می توانند با اصلاح سکو های خود، همواره از حضور تماشاگرانشان بهره ببرند.
۴۳ ۴۳