شاید بخشی از محرومیت پرسپولیس بخشیده شود/ مثل تاکسی هستیم، ۷۰ درصد مفتی سوار می‌شوند!

By | اکتبر 7, 2017

به گزارش خبرگزاری فارس، مهدی تاج ظهر امروز در نشست خبری حضور داشت و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. رئیس فدراسیون فوتبال ایران  در ابتدای صحبت‌های خودش اظهار داشت: اولاً تسلیت می‌گویم ایام محرم را به همه مسلمانان ایران و جهان و ضمن اینکه یاد آقای ایرج باباحاجی را گرامی می‌داریم به هر حال جزو خبرنگارانی بود که در همه جلسات و نشست‌های خبری حضور داشتند ولی الان در جمع ما نیستند، امیدوارم دیگر شاهد این اتفاقات در جامعه خبری نباشیم و خبرنگاران صحیح و سالم باشند. 

*تهدید فیفا و AFC‌برای باشگاه‌های بدهکار جدی است

وی در ادامه افزود: با توجه به گستردگی فوتبال به موضوع‌های مختلف سعی کردیم نشستی برگزار کنیم که به تمام سؤالات خبرنگاران پاسخ بدهیم و این طور نباشد که فقط با یک رسانه یا چند رسانه صحبت بکنیم که بحث‌ها و ناراحتی‌هایی به وجود بیاید. امیدوارم تا کنفرانس بعدی به تمام سؤالات شما پاسخ بدهم.

تاج افزود: موضوع امروز قرار است در خصوص باشگاه‌های بدهکار که یکی از معضل‌ها و اتفاقاتی است که برای فوتبال ایران مهم است صحبت کنم. به هر حال این بحث‌ها برای فوتبال مهم است و ما طبق قانون AFC باید یکسری کارها را انجام بدهیم. ممکن است شرایط سخت و تلخی برای فوتبال به وجود بیاید اما باید این راه را ادامه بدهیم تا طبق قوانین AFC جلو برویم. متأسفانه برای بعضی از رسانه‌ها قوانین AFC خوب اطلاع‌رسانی نشده این هم به خاطر این است که اطلاع کافی نداشتند که من این اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهم.

در سال ۲۰۱۳ و همچنین ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ قانون صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها صادر شد و فوتبال تا سال ۹۵ پیگیری این مسائل را داشت تا باشگاه‌ها و ورزشکاران اصول حرفه‌ای AFC  را رعایت کنند. برای مثال یکی از بحث‌های مهم این است که برای مثال به ورزشگاه‌هایی که نور مناسب یا قسمت VIP نداشت مجوز صادر نمی‌شد و دیگر اگر این اتفاق می‌افتاد برگزاری مسابقات در این ورزشگاه‌ها عملی نبود. که فکر می‌کنم منطقی باشد که بخواهیم طبق قوانین AFC جلو برویم. به همین دلیل از سال ۱۳۹۵ این موضوع با قوانین جدی‌تر انجام شد تا با حضور مسئولین کمیته‌ بین‌المللی که مسئول ارتباط با AFC  هستند طبق قوانین AFC  جلو برویم تا بتوانیم ورزشگاه‌ها و باشگاه‌ها بهتر شود.

* عدم تعهد به ارگان‌های بین‌المللی عواقب سختی خواهد داشت

تاج تاکید کرد: بخشی از بدهی‌ها، بدهی‌های گذشته است. ما مسلمانیم و باید به عهدمان وفا کنیم و پول مردم را بدهیم. فیفا و AFC هم همین را از ما می‌خواهند. در عرصه بین‌المللی هم ما مکلف به پرداخت بدهی‌ها هستیم و گر نه مجبور می‌شویم فقط تیم‌های خودمان با خودمان بازی کنند و تیم ملی هم باید با باشگاه‌های خودمان بازی کند. مجامع بین‌المللی مثل فیفا و AFC قوانینی دارند که باید آنها را انجام بدهیم. از سال ۱۳۹۵ موضع سخت‌گیرانه‌تری اتخاذ شده است و فیفا و AFC هم قوانین را جدی‌تر دنبال می‌کنند. ما برای اولین بار کمیته تعیین وضعیت بازیکنان را تشکیل دادیم که فیفا و AFC  آن را تأیید کردند. این کمیته وظیفه‌اش حل اختلاف باشگاه‌ها و بازیکنان با باشگاه‌هاست. پرونده‌های مختلف را بررسی خواهند، برخی از باشگاه‌های ما یک بار استیناف‌خواهی نکرده‌اند مثلاً وقتی بازیکنی مدعی است ۹۰۰ میلیون یا ۴۰۰ میلیون پول می‌خواهد آنها دفاعی از خود نکرده‌اند و باشگاه به استیناف هم نیامده است. آنها متوجه عواقبش نیستند و بعد از آن مشکلاتی پیش آمده است. کمیته تعیین وضعیت طبق معیارهای AFC  و فیفا عمل می‌کند و ممکن است این کمیته تعیین وضعیت کسر امتیاز هم بدهد.

تاج تأکید کرد: برخی از بازیکنان به AFC  شکایت کرده‌اند اما AFC  اعلام کرده ما اظهارات شما را قبول داریم و مسئولیت مسائل باشگاه‌ها به عهده خود شماست و ارکان قضایی ما باید به این مسائل رسیدگی کند که ما هم برخورد جدی‌ای خواهیم کرد. یکی از این مسائل می‌تواند کسر امتیاز باشد. ما باید بحث صدور مجوز حرفه‌ای را هم انجام بدهیم و اگر بخواهیم قوانین را به درستی اجرا نکنیم خودمان در تخلف شریک هستیم. مجوز حرفه‌ای را تا الان به بحث صدور را خودمان باید انجام بدهیم و مسئولیت همه باشگاه‌ها با ماست. سازمان لیگ مسئولیت مستقیم دارد که صدور مجوز حرفه‌ای را به باشگاه‌ها بدهد و نظر ما هم نظری مشورتی و حقوقی خواهد بود که کمیته حقوقی، کمیته اخلاق و استیناف نظرهای خود را می‌دهند.

 

*رئیس فدراسیون مسامحه و سندسازی را رد کرد

رئیس فدراسیون فوتبال افزود: قانون را به دقت اجرا می‌کنیم و قوانین را صریح و محکم اجرایی خواهیم کرد که همان قوانین AFC و فیفا است. اینکه گفته‌اند ما مسامحه‌کاری کرده‌ایم یا سندسازی شده می‌گوییم نه مسامحه‌ای شده نه سندسازی انجام داده‌ایم زیرا قرار نبود سندی اجرایی شود و قرار بوده این سند تدریجاً ایجاد شود. ما اکنون لیگ ۱۶ تیمی داریم اما اگر تعداد تیم‌ها در لیگ کم شد نباید تعجب کنیم زیرا یک عده از باشگاه‌ها نتوانند اجرا کنند که از آسیا و لیگ برتر حذف می‌شوند.

وی با اشاره به مسائل مالی باشگاه‌ها، گفت: ما هم مثل نمایندگان مجلس معتقدیم که باشگاه‌های ما هنوز سودده نیستند فیفا و AFC  قوانین خاص خود را دارند. در مورد مالیات هم باید بگویم ما هم مثل نمایندگان مجلس می‌گوییم به فوتبال مالیاتی تعلق نمی‌گیرد به جز مالیات بدهی بازیکنان. بازیکنان باید بر اساس وجهی که دریافت می‌کنند بدهی بدهند نه وجهی که قرار است بگیرند و هنوز به آنها پرداخت نشده است. بر اساس عملکرد و سود و پولی که دریافت می‌کنیم باید بازیکنان پول بدهند اما من باشگاه سوددهی سراغ ندارم بعید است شما هم سراغ داشته باشید ما مثل تاکسی هستیم که ۷۰ درصد پولمان را نمی‌توانیم بگیریم و ۷۰ درصد افراد مفتی سوار می‌شوند و ما هم مکلف هستیم سوارشان کنیم. با این وضعیت باشگاه‌ها سوددهی ندارند باید موانع سوددهی باشگاه‌ها برطرف شود و وقتی باشگاه‌ها به درآمد رسیدند آن موقع باید مالیات هم بدهند به شرط آنکه توانایی در آن داشته باشند.

تاج در ادامه در خصوص حق پخش تلویزیونی نیز اظهار داشت: ما صحبت‌هایی داریم با توجه به قوانین شورای نگهبان در صورت عدم پرداخت این موضوع، فکر می‌کنم جلوگیری شود از حضور دوربین‌ها در استادیوم و به هر حال رایزنی هستیم تا این اتفاق بیفتد تا با همکاری بتوانیم این مشکل را برطرف کنیم.

 

* ممکن است بخشی از محرومیت پرسپولیس بخشیده شود

وی همچنین در خصوص مشکلات باشگاه‌هایی مثل نفت طلائیه و همچنین در خصوص باشگاه پرسپولیس با توجه به سندسازی و محرومیت طارمی نیز اظهار داشت:  در خصوص این باشگاه‌ها باید سازمان لیگ پاسخگو باشد و این کارها بر عهده سازمان لیگ است. فدراسیون فوتبال با اجرای این قانون با جدیت در حال رایزنی است که باشگاه‌ها بتوانند کار خودشان را انجام بدهند اما با توجه به اینکه اگر زمان سپری شود ممکن است که این باشگاه‌ها با مشکل برخورد کند. ۳۷ پرونده در حال حاضر وجود دارد که باید تمام این پرونده‌ها مدیرانش پاسخگو باشند تا به مشکل نخوریم اگر بعضی از باشگاه‌هایی که بدهکار هستند در جام باشگاه‌های آسیایی بتوانند مشکلاتشان را برطرف کنند حتماً یک باشگاه دیگر جایگزین خواهد شد.

وی در ادامه در خصوص محرومیت پرسپولیس نیز اظهار داشت: ممکن است بخشی از محرومیت پرسپولیس بخشیده شود به هر حال این رأی‌ای که صادر شده، این رأی استنباط است و AFC  در حال پیگیری است، همین امروز طارمی به سمت کمیته اخلاق رفته تا در این خصوص با کمیته اخلاق صحبت کند اگر طارمی به کمیته اخلاق نرود با او برخورد خواهد شد. به هر حال این اتفاق، اتفاق کمی نیست وباید مهدی طارمی در کمیته اخلاق حضور پیدا کند اگر تخلف باشگاه محرز شود حتماً با باشگاه‌ها برخورد خواهد شد، یک گزارش کلی به رئیس مجمع باشگاه‌ها دادیم تا  در این خصوص توضیحاتی داده شود امروز ظهر هم وزیر ورزش با من صحبت کرد تا با سرعت و دقت زیاد در این خصوص صحبت شود تا این مشکل هر چه سریعتر برطرف شود. 

*انتخاب مدیر رسانه ای ایرانی تا دو روز آینده

مهدی تاج در خصوص دردل خبرنگاران در خصوص اطلاع‌رسانی ضعیف تیم ملی و نبود مسئول رسانه‌ای ایرانی و همچنین در خصوص محرومیت‌هایی که پی در پی برای تیم ملی و بازیکنان به وجود می‌آید و اینکه همیشه رئیس فدراسیون در زمانی که شرایط خطرناک است پاسخگو می‌شود نیز پاسخ داد: کمیته رسانه‌ای تیم ملی باید یک نفر ایرانی لازم دارد و این کار را ما تا چند روز آینده انجام خواهیم داد با یک یا دو نفر از مطبوعات صحبت کردیم تا یک نفر انتخاب شود با توجه به اینکه اگر خبر از تیم ملی نیاید مطمئناً برای تیم ملی خبرهایی ساخته می‌شود که این به نفع تیم ملی نیست برای مثال سیدجلال حسینی که این خبر بسیار خبر بدی بود و این حواشی اصلاً برای تیم ملی درست نیست. با کی‌روش در این خصوص صحبت کردیم و خواهش کردیم که یک نفر انتخاب شود که طی یکی، دو روز آینده مسئول رسانه‌ای ایرانی انتخاب می‌شود.

وی در خصوص دستیار ایرانی نیز، اظهار داشت: در حال حاضر مارکا آقاجانیان را به کی‌روش پیشنهاد دادم تا انشاءالله این اتفاق بیفتد تا با توجه به اینکه مارکا آقاجانیان در قسمت پایه تیم‌های ملی نظارت دارد و سابقه حضور در تیم ملی را هم به عنوان مربی داشته است به کی‌روش پیشنهاد شده تا به وی کمک کند و انشاءالله این اتفاق بیفتد. 

تاج افزود: هر مسئولیتی که است آنچه مسلم است اینکه باید مدیر رسانه‌ای انتخاب شود تا رسانه‌ها با آن طرف باشند البته همه رسانه‌ها زحمت می‌کشند و برای فدراسیون هم قابل احترام است. 

رئیس فدراسیون در پاسخ به سؤال خبرنگاری که گفت: شجاعی به تیم ملی دعوت می‌شود یا نه و آیا گفته‌اند که شجاعی را به تیم ملی دعوت نکنید، اظهار داشت: شجاعی برای تیم ملی زحمت زیادی کشیده و این غیرقابل انکار است تمام توفیقاتی که تیم ملی کسب کرده او هم در کنار تیم ملی بوده کسی هم نگفته شجاعی را حذف کنید، رسانه ملی که این مسأله را سؤال می‌کند خودش سه، چهار گزارش در این مورد داشته است.

*استفاده مطلوب از فیفادی‌ها برای تیم ملی ایران

وی در مورد بازی‌های تیم ملی، گفت: ما در یک روز فیفادی با توگو بازی کردیم و در یک روز دیگر فیفا با روسیه بازی می‌کنیم. در نوامبر دو بازی هم پیش‌بینی می‌کنیم که برج ۹ می‌شود در مارس همان اسفند ما هم فیفادی داریم که می‌خواهیم دو بازی برگزار کنیم. وقتی یک بازی می‌گذاریم و لغو می‌شود مدام می‌گویند چرا بازی‌ها لغو شد و چرا این گونه شد اما ما در نوامبر دو بازی داریم. در اواخر اردیبهشت هم برای جام جهانی آماده می‌شویم. اگر من دو روز را پس و پیش گفتم فکر نکنید فاجعه شده است. در ۱۵ اردیبهشت اردوی تیم ملی شروع می‌شود و لیگ مان در ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت تمام می‌شود.

وی در مورد اعزام نفرات به جام  جهانی، گفت: تیم ملی ۵۰ نفر سهمیه دارد ما کاروان ۵۰ نفره و محدودی داریم که برای آن هم هتل گرفته‌ایم وID ها متفاوت است. کمپ شماره یک تیم ملی در مسکو است و کمپ شماره ۲ ما در ۱۶۰ کیلومتری مسکو است. لیست همراهان را هم اعلام می‌کنیم، سایر نفرات منظورم رسانه‌ها، میهمانان و مردم هستند باید در هتل‌های دیگر باشند این قوانین فیفاست. ما فدراسیونی هستیم که از فیفادی خود به خوبی استفاده کردیم.

 

* تلاش برای حل مشکل حق پخش تلویزیونی

تاج در مورد قرارداد حق پخش تلویزیونی عنوان کرد: یک قرارداد حق پخش تلویزیونی به مبلغ ۲۳٫۵ میلیارد تومان امضا کردیم که اجرا نشد، ستادی تشکیل شده است و آقایان شهریاری و مهدوی‌مهر در آن حضور دارند. توافق جدی هنوز حاصل نشده اما جلسه گذاشته شده است. تبلیغات محیطی هم برای امسال قرارداد داریم.

وی در مورد سازمان لیگ، گفت: سازمان لیگ در سال آینده باید بر اساس اساسنامه جدید خودش اداره شود که اساسنامه خوبی است. فدراسیون از کمیته‌های مختلفی تشکیل شده و کمیته تنظیم مقررات هم آیین‌نامه آ‌نها را نوشته است که مهمترینش آیین‌نامه کمیته انضباطی است که مجالی برای مسامحه‌کاری در آن دیده نمی‌شود و ممکن است کسر امتیاز یا تعلیق باشگاه‌ها انجام شود تاکنون هم مسامحه‌کاری انجام نشده و مدارا شده است تا مشکلات حل شود. اگر کشور به این نتیجه برسد که لیگ می‌خواهد ۱۶ تیمی باشد و لیگ یک و دو خوبی هم داشته باشیم مسئولین باید به فکر رفع موانع باشند، موانع حق پخش تلویزیونی، مالیات و سایر مسائل باید رفع شود. حیف است که اکنون در اوج اقتدار هستیم چنین شرایطی پیش بیاید. 

 

*شاید ایران بهترین تیم دنیا شود

تاج در مورد نامه‌ای که قرار است فیفا بنویسد، گفت: فیفا به زودی نامه‌ای می‌نویسد و در آن ایران را تیم اول در دنیا می‌داند زیرا اکنون اگر در رده ۲۵ دنیا هستیم اما ۵ تیم ما به جام‌های جهانی صعود کرده‌اند از آلمان سه تیم به جام جهانی صعود کرده، از برزیل ۴ تیم، پرتغال ۳ تیم به جام جهانی رفته، آرژانتین ۲ تیمش به جام جهانی صعود کرده، بلژیک فقط یک تیمش به جام جهانی رفته که در رده پنجم دنیاست. لهستان هم که در رده ششم دنیاست فقط فوتبال ساحلی‌اش به جام جهانی رفته، فرانسه دو تیمش صعود کرده، کلمبیا و اسپانیا هم دو تیمش به جام‌جهانی رفته‌است، مکزیک ۴ تیمش، انگلیس و اروگوئه ۲ تیمشان به جام جهانی رفته است اما ایران ۵ تیمش به جام جهانی رفته است. 

وی در ادامه افزود: در آسیا، ژاپن ۴ رده‌اش به جام جهانی رفته، در فوتبال کره ۲ رده، عربستان ۲ رده، چین هیچ رده‌ای و سایر تیم‌ها که بعضی‌ها یک تیم رفته‌اند و بعضی از تیم‌ها هیچ یک از رده‌هایشان به جام جهانی نرفته‌اند. به هر حال این بحث که ما در فوتبال آسیا اول هستیم این اتفاقی است که باید به فال نیک گرفت و ما نباید با دست خودمان این کار را خراب کنیم و اتفاقات بدی برای خودمان به وجود بیاید. 

تاج در خصوص بدهکاری باشگاه‌ها و همچنین خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس و اینکه چقدر با مجلس در این خصوص جلساتی را برگزار کردیم، اظهار داشت: ما مکلف به اجرای موضوع هستیم اما بعضی‌ها فکر می‌کنند که ما زیرمجموعه مجلس هستیم به هرحال ما مکلف هستیم بعضی‌ها فکر می‌کنند ما زیرمجموعه مجلس هستیم و برای همین نظرات مختلفی می‌دهند که این جالب نیست. همچنین فراکسیون ورزش در بعضی از بحث‌های فوتبال نظرهایی را داده‌اند، جلسات متعددی در این خصوص برگزار کردیم. استقلال و پرسپولیس برخلاف تیم دیگر در ایران جزو پرطرفدارترین و پرهزینه‌ترین تیم‌های ایران هستند. بسیاری از تیم‌های حاضر در لیگ ایران مثل استقلال و پرسپولیس در بحث بدهی و مالیات و موضوعاتی از این قبیل به مشکل نخورده است ولی صحبت‌هایی انجام شده که امیدوارم این اتفاق هر چه زودتر بیفتد و اتفاقات خوبی برای استقلال و پرسپولیس که جزو پیشانی فوتبال ایران هستند بیفتد. متأسفانه هر وقت بحث بدهی و مالیات می‌شود اسم این دو باشگاه بر سر زبان‌ها آورده می‌شود. 

 

*تعلیق فوتبال ایران به طور کامل رد شد

وی در خصوص اینکه آیا ممکن است با توجه به محرومیت‌ها و بدهی‌ها فوتبال ایران تعلیق شود یا خیر، اظهار داشت: هیچ چیز فوتبال ایران را تعلیق نمی‌کند و این اتفاق صورت نخواهد گرفت. لازم به ذکر است که فوتبال ما خیلی شرایط سختی داشته و اوضاع فوتبال ایران در گذشته بد بوده ولی الان شیب این مشکلات ملایم شده است. تقریباً بدهی‌ها نسبت به فیفا در قبل فوتبال ایران خیلی کم شده است. به هر حال بدهی در داخل ایران زیاد است که این هم لازم است یک برنامه‌ریزی دقیق صورت بگیرد تا این اتفاق برطرف شود به هر حال بدهی برخی از بازیکنان واقعی نیست، باید باشگاه از خودش دفاع کند، بعضی از قوانین باید بازنگری شود، باید بازیکن و باشگاه با هم جلسه‌ای برگزار کنند تا این پول پرداخت شود. اگر هر کسی اشتباه می‌کند باید یاد بگیرد که استعفا بدهد، باید یاد بگیرد عذرخواهی کند، باید یاد بگیرد در زمانی که این مشکلات به وجود می‌آید به اشتباهتشان پی ببرد که  این موضوع نیاز دارد که آهسته آهسته انجام شود. 

 

*درگیری نکونام با قطری‌ها، سنگین‌ترین جریمه برای فدراسیون

تاج در خصوص جریمه‌هایی که صورت گرفته برای تیم ملی، گفت: ما در واقع شدیدترین جریمه‌ای که از فیفا برایمان صادر شده بحث نکونام بوده که برای بازی با قطر این اتفاق افتاده، زمانی که بازیکنان قطر با بازیکنان ما درگیر شدند و ما از خود دفاع کردیم و بعد از آن جریمه‌ای برای ما در خصوص بازی با کره در آن زمان که مصادف شد با ایام عزاداری محرم با توجه به هوایی که در ورزشگاه بود برای ما جریمه‌ای صادر شد من نمی‌خواهم اسم بعضی افراد را بیاورم و در خصوص بعضی مسائل صحبت کنم اما آن چیزی که مشخص است بعضی افراد نمی‌خواستند که این بازی برگزار شود، خیلی ما را تحت فشار قرار دادند ولی من با جدیت اینها را انجام دادم و از این فرصت استفاده کردیم و این نگرانی را تبدیل به یک فرصت کردیم، خیلی از مسئولین نگران این اتفاق بودند اما بعد از اینکه این بازی برگزار شد خیلی شرایط بهتر شد و افکار تغییر کرد. 

تاج ادامه داد: نماینده مجلس سوال می‌کند چرا جریمه شده‌ایم در حالی که در بازی ایران و چین یک تماشاگر نارنجکی به کنار کمک داور پرتاب کرد و کمک داور به زمین افتاد و من خدا را شکر کردم که داور بازی را نیمه‌تمام نگذاشت. او می‌توانست سوت بزند و بازی را ۳ بر صفر به سود چین اعلام کند و بازی بعدی ما هم دچار اشکال شود و به همین خاطر هم سنگین‌ترین جریمه ممکن انجام شد و ۵۳ هزار فرانک جریمه شدیم. باید بلیت‌فروشی الکترونیک، دوربین و همچنین صندلی شماره‌دار داشته باشیم البته فرد خاطی را دستگیر کردیم و به ناظر فیفا هم گفتیم که فرد دستگیر شده است. فیفا همچنین به خاطر اینکه عزت‌اللهی پایش را روی سر بازیکن حریف گذاشت ما را جریمه کرد. فوتبال است و پیش می‌آید، ما که نمی‌توانیم برویم وسط زمین تکل بزنیم. هزار دلار یا دو هزار دلار هم به خاطر پرچم فیفا و اینکه باد پرچم را انداخته بود جریمه شدیم. خوب است که حالا از ما پاسخ می‌خواهند، در بازی ایران و سوریه هم بیشترین جریمه را به خاطر پرتاب بطری به ما تحمیل شد همچنین اجرای سرود مذهبی دو ساعت قبل از مسابقه انجام شد که فدراسیون به خاطر شهید حججی این مراسم را برگزار کرد. باید مراسم برگزار می‌شد ما به شورای فرهنگی هم نامه نوشتیم و گفتیم می‌توانیم تمام مناسبت‌ها و برنامه‌های فرهنگی‌مان را حذف کنیم و داور فقط بیاید سوت مسابقه را بزند. در مسابقات داخلی هم مناسبت‌هایی مثل روز ارتش، تجلیل از شهدا، روز اهدای خون، درختکاری را برگزار می‌کنیم اما چون مسابقات داخلی است جریمه‌ای در کار نیست. 

*خدمت کی‌روش به فوتبال ایران بی نظیر است

رئیس فدراسیون فوتبال در مورد اینکه کی‌روش بعد از جام جهانی می‌ماند یا نه، گفت: کاری به جام جهانی نداریم باید شرایط طرفین بررسی شود، من امروز جلسه‌ای دو، سه ساعته با کی‌روش داشتم او سرمربی خوبی است، کی‌روش مربی فهیمی است که به فوتبال ما خدمت کرده، تیم ملی و فوتبال ما اکنون اقتدار دارد و برنامه‌محور شده و دیگر فردگرا نیست و بازیکن محور نیست. ما اکنون یک ساختمان الیت تهیه کرده‌ایم که کی‌روش هم می‌گوید در دنیا کم‌نظیر است. طبقه دوم آن هم درست شده و تجهیزات پزشکی هم در آن قرار داده‌ایم، فقط در قطر چنین ساختمانی وجود دارد، ژاپن و کره هم ساختمان الیت ما را هم ندارند. هیتینگ چمن هم انجام شده است به زودی کاشت چمن هم انجام می‌شود تا یک کمپ آبرومند هم داشته باشیم.

 

*تاج به میزبانی ایران برای جام جهانی ۲۰۲۰ خوشبین نیست

وی در مورد اینکه جام جهانی میزبان می‌شویم یا نه زیرا کفاشیان گفته از ژاپن خواسته‌ایم کنار برود، گفت: من خیلی به میزبانی در جام جهانی ۲۰۲۰ امیدوار نیستم البته تلاش می‌کنیم میزبانی را بگیریم اما خیلی امیدوار نیستم. در فوتسال هم کار جدی می‌کنیم. کف‌پوش‌های سالن قدیمی بود که رسانه‌ها هم عکس می‌انداختند، اکنون جام جهانی باشگاه‌های جهان را در اصفهان برگزار می‌کنیم، فیفا به صورت شفاهی آن را قبول کرده و به صورت مکتوب هم قبول خواهد کرد. مسابقه چهارجانبه بین بهترین‌های فوتسال جهان با حضور روسیه، آرژانتین و قزاقستان را برگزار می‌کنیم که در این بحث هم گیتی‌پسند به ما کمک می‌کند. دو بازی رفت و برگشت با برزیل انجام می‌دهیم. از شرکت آتا هم که همیار تیم ملی در سفرهای خارجی است تشکر می‌کنم. 

* رئیس فدراسیون فوتبال به جای روسیه راهی هند می‌شود

تاج در مورد اینکه برای بازی دوستانه با روسیه به این کشور سفر می‌کند گفت: خیر من به روسیه نمی‌روم، راهی کشور هند می‌شوم که تیم ملی نوجوانان در آنجا حضور دارد، دو قرار ملاقات مهم هم در آنجا دارم. 

وی در مورد اینکه فدراسیون فوتبال بدهی مالیاتی دارد یا نه، گفت: اگر از من بپرسید می‌گویم نه بدهی نداریم اما اگر از داوری بپرسید می‌گوید ما بدهی داریم. از آنهایی که می‌گویند ما بدهی مالیاتی داریم بپرسید چقدر بدهکاریم. من که می‌گویم فدراسیون و سازمان لیگ مشمول مالیات نمی‌شوند زیرا سودده نیستند البته باید اظهارنامه مالیاتی بدهیم و کارها را قانونی انجام دهیم. 

*شکایت های ادامه دار علیه کانون نوین و فناپ

تاج افزود: همه می‌دانند که ما برای پاداش بازیکنان تیم ملی و اداره ۱۸ تیم ملی مشکلات مالی داریم با ۷، ۸ و ۱۰ میلیاردی که دولت می‌دهد نمی ‌توانیم اینها را اداره کنیم، یک سفر ما به کره جنوبی یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان هزینه دارد هم اکنون سه تیم ملی ما در خارج از کشور هستند، ۴ تیم هم در کمپ تیم‌های ملی فعالیت می‌کنند. ما اکنون در رده‌بندی اول فوتبال جهان هستیم این را فیفا روی سایتش زده است. این مسأله چه نرخی دارد؟ اینکه دیگر خالی‌بندی نیست. این را فیفا اعلام کرده است اما مالیات به ما تعلق نمی‌گیرد ما سودده نیستیم و هزینه‌های زیادی داریم، فدراسیون بدهی دارد البته بدهی جزو لاینفک ورزش شده، رسانه‌های ورزشی هم بدهکار هستند. 

وی در مورد فعالیت کمیته بازاریابی، گفت: ۴ سازمان در فدراسیون تشکیل خواهد شد، سازمان فوتسال، سازمان لیگ، سازمان اقتصادی و سازمان تیم‌های ملی. کمیته اقتصادی باید خیلی سریع تبدیل به سازمان اقتصادی شود و فعالیتش را بیشتر کند. مدیران صدا و سیما تلاش کردند که بازی  تیم ملی نوجوانان در جام جهانی پخش شود اما رقم درخواستی شبکه بیم‌اسپورت قطر خیلی زیاد بود یکی از مدیران صدا و سیما به من گفت اگر شما بودید این رقم را پرداخت می‌کردید که من گفتم نمی‌دانم. رقم خیلی سنگین بود. ما دو شکایت جدی هم داریم از شرکت ایران نوین که به تعهداتش عمل نکرده و محکوم شده اما ممانعت می‌کند برای اینکه حق قانونی فوتبال را باید بگیریم و درآمد کافی داشته باشیم؛ دومین شکایتمان هم از شرکت فناپ است به هر حال پیگیر این شکایت‌ها هستیم. 

تاج در مورد فدراسیون گذشته صحبت از بازگشت دلار‌هایی از فیفا بود، گفت: من این مسأله را تأیید نمی‌‌کنم.

وی در مورد هزینه‌های کمپ‌، گفت: هزینه‌های کمپ با فدراسیون فوتبال است که هزینه‌هایش کمرشکن و طاقت‌فرساست، ما اگر این زیرساخت‌ها را نمی‌خواستیم انجام بدهیم می‌توانستیم اردوهای بسیار زیادی را برگزار کنیم. 

*تکذیب همکاری اقتصادی پسر تاج با پسر داورزنی

تاج در مورد اینکه گفته می‌شود پسر داورزنی به همراه پسر شما مشغول بازسازی کف‌پوش سالن تیم ملی هستند، گفت: نه پسر داورزنی این کار را نمی‌کند این را تأیید نمی‌کنم، پسر من هم نه اقتصادی است و نه در فعالیت‌های اقتصادی حضور دارد. پسر من حتی پایش را در فدراسیون فوتبال نمی‌گذارد. ما با یک شرکت سوئیسی قرارداد داریم.

وی در مورد اینکه سهمیه صعود به لیگ برتر دو تیم شده است، گفت: این پیشنهاد هیأت رئیسه سازمان لیگ بود که هیأت رئیسه فدراسیون هم آن را تأیید کرد. 

تاج در مورد بلیت ۲۰ هزار تومانی بازی ایران و توگو گفت: بلیت این مسابقه ۲۰ هزار تومان بود آنهایی که می‌گویند چرا گران است باید پول بدهند تا ارزانش کنیم ما برای رفتن به جام‌جهانی نیاز داشتیم که تماشاگران حضور داشته باشند و امتیاز می‌خواستیم. اکنون نمایندگان مجلس که می‌گویند بلیت گران است خودشان پول را از جایی تهیه کنند نمی‌شود انتظار داشت فدراسیون جهانی اداره شود و درآمدی نداشته باشد. از همین هفته که لیگ برتر شروع می‌شود بلیت فروشی را به پرسپولیس و استقلال می‌دهیم و این پرسپولیس و استقلال هستند که قیمت بلیت‌ها را مشخص می‌کنند. 

وی در مورد حضورش در کمیته مسابقات فیفا و اینکه چه کاری برای کمیته کشورشان می‌کند، گفت: اعضای این کمیته برای کشورشان کار نمی‌کنند تمام مسابقات دنیا در این کمیته که فعال است طرح‌ریزی می‌شود، برنامه‌ریزی مسابقات و  جدول مسابقات، پاداش بازیکنان، سهمیه جام جهانی و … همه در این کمیته فعال انجام می‌شود و ما هم پیشنهاد کردیم که برای فوتسال هم مثل فوتبال ساحلی مسابقات بین قاره‌ای انجام شود. 

انتهای پیام/