شناگر افسانه‌ای طلای بیست و دوم را هم صید کرد

By | آگوست 22, 2016

مایکل فلپس شناگر مشهور آمریکایی در مسابقات شنای ۲۰۰ متر مختلط انفرادی با اقتدار قهرمان شد و چهارمین مدال طلای خود را در المپیک ریو کسب کرد. وی با ثبت زمان یک دقیقه و ۵۴ ثانیه و ۶۶ صدم ثانیه اول شد. شناگران چین و ژاپن در این ماده به ترتیب دوم و سوم شدند. مایکل فلپس با این قهرمانی تعداد مدال طلای خود را در ادوار المپیک به عدد ۲۲ رساند.

والیبال
تداوم صدرنشینی لهستان در گروه ایران

تیم ملی والیبال لهستان با غلبه بر آرژانتین خیال خود را برای صعود به مرحله دوم رقابتهای المپیک راحت کرد. دور سوم مرحله گروهی رقابتهای والیبال المپیک ریو با اتفاقات جالبی همراه شد. در گروه B این مسابقات تیم ملی والیبال لهستان در سه ست متوالی برابر آرژانتین به برتری دست یافت تا نخستین باخت شاگردان ولاسکو ثبت شود. لهستان که سومین برد خود را در این مرحله از رقابتها بدست آورده است دیگر دغدغه ای برای حضور در مرحله یک چهارم نهایی ندارد.

در این گروه تیم ملی روسیه هم برابر مصر به برتری ۳ بر صفر دست یافت. این دومین برد روس ها بود که در جدول گروه دوم آنها را در رده دوم نگه داشت. آرژانتین با دو برد و ایران با یک پیروزی رده های بعدی را در اختیار دارند. اما در گروه A مهمترین اتفاق به شکست تیم ملی برزیل مربوط می شود. این تیم در جدال برابر آمریکا ۳ بر یک مغلوب شد. بدین ترتیب میزبان المپیک خیلی زود طعم باخت را چشید و در عوض نخستین برد آمریکا هم به ثبت رسید. در دو دیدار دیگر این گروه، تیم های فرانسه و ایتالیا با نتایج مشابه ۳ بر صفر از سد کانادا و مکزیک گذشتند. ایتالیا در این گروه ۹ امتیازی شده است. فرانسه و برزیل هم هر کدام با ۶ امتیاز پس از این تیم قرار دارند. آمریکا از ۳ بازی خود یک برد و ۳ امتیاز کسب کرده است.

آمریکا با اقتدار صدرنشینی را حفظ کرد
ششمین روز از سی و یکمین دوره بازی‌های المپیک در برزیل با ادامه صدر نشینی آمریکایی‌ها در جدول توزیع مدال دنبال شد. در پایان ششمین روز از سی و یکمین دوره بازیهای المپیک در برزیل شاهد توزیع مدالها در رشته های شمشیربازی، شنا، تیراندازی، ژیمناستیک، تیراندازی با کمان، اسلالوم در قایقرانی، دوچرخه سواری پیست، جودو و تنیس روی میز بودیم. در پایان این روز، آمریکایی ها موفق شدند تعداد مدالهای طلای خود را افزایش داده و با اقتدار در صدر جدول قرار بگیرند. کاروان آمریکا با ۱۶ مدال طلا، ۱۲ نقره و ۱۰ برنز و مجموع ۳۸ مدال در صدر قرار دارد. در این روز مایکل فلپس شناگر اسطوره ای جهان برای آمریکا یک نشان طلای دیگر و برای خود بیست ودومین مدال طلای بازیهای المپیک را کسب کرد.

چینی ها که تا روز چهارم در تعقیب و گریز مدال طلا و صدرنشینی با آمریکا قرار داشتند اختلاف مدال طلایشان با آمریکه به عدد ۵ رسید تا جبران این مسئله برای این کشور در روزهای آتی سخت شود. هم اکنون چین با ۳۰ مدال شامل ۱۱ طلا، ۸ نقره و ۱۱ برنز دوم است.  ژاپنی ها که از روز پنجم به رده سوم صعود کرده‌اند، این رده بندی را امروز نیز حفظ کردند. ژاپن با ۲۲ مدال شامل ۷ طلا، ۲ نقره و ۱۳ برنز در رده سوم قرار دارد.

استرالیا با ۱۵ مدال و کره جنوبی با ۱۱ مدال در رده چهارم و پنجم هستند. این در حالی است که روسیه با ۱۶ مدال و یک مدال طلای کمتر از این دو کشور در رده هفتم ایستاده است. در این روز آلمان ها سه نشان طلای با ارزش در روئینگ زنان و مردان وتیراندازی سه وضعیت زنان کسب کردند تا به رده نهم صعود کنند. هم اکنون ۵۶ کشور در مجموع رده بندی مدال موفق به کسب نشان شده اند. ایران تا به امروز موفق به کسب مدال نشده و امیدوار است با شروع مسابقات کشتی تکواندو و وزنه برداری صاحب مدال شود. سی و یکمین دوره بازیهای المپیک با حضور بیش از ۱۰ هزار ورزشکار از ۲۰۶ کشور از ۱۵ تا ۳۱ مردادماه به میزبانی شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار خواهد شد. کاروان ورزش ایران در دوره قبل که به میزبانی لندن برگزار شد با کسب ۱۲ مدال (۴ طلا، ۵ نقره و ۳ برنز) به عنوان هفدهمی دست پیدا کرد.

اتفاقات روز ششم برای کاروان ایران/از پیروزی والیبال تا خروج شمشیربازی
 
ششمین روز از سی و یکمین دوره بازیهای المپیک در برزیل با کسب اولین پیروزی برای والیبالیست ها، پایان کار جودو با حذف آخرین نماینده ایران و فینالیست شدن تیراندازی و عدم کسب مدال تمام شد. ششمین روز از سی و یکمین دوره بازیهای المپیک در برزیل در حالی روز پنجشنبه در شهر ریودوژانیرو پیگیری شد که تیم والیبال ایران برابر کوبا صاحب اولین پیروزی خود در این بازیها شد. نجمه خدمتی تیرانداز ۲۰ ساله ایران به فینال تیراندازی رسید اما مدالی کسب نکرد و آخرین نماینده جودوی ایران متحمل شکست شد و از دور مسابقات کنار رفت.

حذف آخرین نماینده جودو ایران درالمپیک
در ششمین روز از رقابتهای المپیک و در رشته جودو جواد محجوب آخرین نماینده ایران در این رشته در وزن ۱۰۰- کیلوگرم دور نخست استراحت داشت و سپس به دیدار «توما نیکیفروف» نفر نهم رنکنیگ جهانی از بلژیک رفت و با قبول شکست در این دیدار از دور رقابتها کنار رفت. تیم ملی جودو ایران در این دوره از رقابتها دو نماینده داشت که سعید ملایی هم روز سه شنبه به نماینده ای از روسیه باخت و از دور رقابتها کنار رفت تا هر دو جودوکار کشورمان همان دور نخست با شکست برابر رقبای خود از جدول مسابقات خارج شوند. رودکی مدیر سازمان تیم های ملی جودو با بیان اینکه حریف ملایی که باعث حذف وی شد، در نهایت به عنوان قهرمانی رسید، گفت: محجوب هم شرایط خوبی داشت، اما نتوانست درست تمرکز کند و به همین دلیل باخت، البته اینجا المپیک است. تا امروز سه نفر از قهرمانان جهان هم حذف شده اند. المپیک شرایط خاصی دارد، هر ورزشکاری اشتباه کمتری مرتکب شود برنده می شود.

تیراندازی؛ فینالیست شدیم مدال نداشتیم
در این روز نجمه خدمتی و مه لقا جام بزرگ به مصاف رقیبان خود در ماده تفنگ سه وضعیت رفتند. خدمتی ، بانوی تیرانداز کاروان ورزشی ایران که به فینال مسابقات تفنگ سه وضعیت بانوان المپیک ۲۰۱۶ ریو راه یافته بود در مصاف با ۷ تیرانداز دیگر با کسب ۴۰۲.۳ امتیاز به رتبه هشتم رسید و از قرار گرفتن بر سکوی المپیک بازماند. پیش از وی نیز مه لقا جام بزرگ در همین رشته نتوانست به فینال این بازیها راه یابد.

پیش از این الهه احمدی نیز در فینال تفنگ ۱۰ متر بادی بانوان به رتبه ششم رسیده بود. تیراندازی ایران با ۵ نماینده در المپیک ریو حضور دارد.خدمتی در پایان این رقابتها یادآور شد: شما امروز دیدید که نماینده کشور آلمان قهرمان شد. آنها همه امکانات دارند اما ما با حداقل ها تمرین می کنیم. اینجا نفراتی حضور داشتند که تجربه شان خیلی بیشتر از من بود. من تا به حال به فینال مسابقات جهانی هم نرسیده بودم چه برسد به المپیک. با این حال فکر می کنم نتیجه قابل قبولی گرفتم اما توقع خودم بیشتر از اینها بود.

هاشمی رئیس فدراسیون تیراندازی ایران، گفت: عملکرد تیراندازان ایرانی خوب بود و با همه مشکلات توانستند تا این مراحل بالا صعود کنند و همین برای ما کافی است. شرایط محیطی امروز خوب نبود و هنوز بررسی دقیق در خصوص مشکل اسلحه جام بزرگ انجام ندادم اما ممکن است این مشکل به خاطر شرایط محیطی به وجود آمده باشد و ارتباطی به قدیمی بودن اسلحه نداشته باشد.

ثبت اولین برد والیبال در المپیک
تیم ملی والیبال ایران در سومین بازی خود از گروه B رقابتهای المپیک از ساعت ۱۷ روز پنجشنبه به مصاف کوبا رفت و در حالی که در دفاع روی تور عالی ظاهر شده بود برابر حریف خود ۳ بر صفر برنده شد. شاگردان لوزانو با امتیازات ۲۵ بر ۲۱، ۳۱ بر ۲۹ و ۲۵ بر ۱۶ پیروز شدند تا به ۳ امتیاز ارزشمند این مسابقه دست یابند. لوزانو سرمربی این تیم در این باره خاطرنشان کرد: مقابل لهستان هم سطح خوبی ارائه داده بودیم اما در کسب پیروزی ناموفق بودیم اما آنچه در نهایت مهم است، پیروزی و امتیازی است که به دست می آوریم. امیدوارم مقابل مصر هم این سطح از بازی را ارائه کنیم زیرا به پیروزی در آن مسابقه احتیاج داریم و در نهایت برنده آن دیدار شانس بالایی برای صعود به مرحله یک چهارم نهایی خواهد داشت. بازیکنان زحمت زیادی کشیده اند و امیدوارم بتوانیم با صعود خود پاسخ حمایت های فدراسیون و مردم را بدهیم. به پیروزی در مسابقه بعدی احتیاج زیادی داریم. البته امیدوارم در آخرین مسابقه مرحله گروهی مقابل روسیه هم بازی خوبی انجام دهیم و با شرایط بهتری راهی دور بعد شویم.

ورود تکواندو و تنها قایقران ایران به دهکده؛ خروج شمشیربازی و سفر به تهران
تیم‌ملی تکواندو ایران با ترکیب فرزان عاشورزاده، مهدی خدابخشی، سجاد مردانی و کیمیا علیزاده و با هدایت بیژن مقانلو بعنوان سرمربی، مهدی بی‌باک و مهرداد یوسفی بعنوان مربی، سعید مطوری نژاد پزشک و مهرو کمرانی بعنوان مربی کیمیا علیزاده و عادل مجللی به قایقران ایران در بخش آبهای آرام همراه مربی خود در میان استقبال تشریفات کمیته ملی المپیک وارد شهر ریو شدند. همینطور تیم شمشیربازی ایران در این روز ریو را به مقصد تهران ترک کردند.

صعود شمشیرباز شایسته ایران در رده بندی جهانی
گرچه مجتبی عابدینی شمشیرباز ایران در اسلحه سابر در کسب مدال در این رقابتها ناکام بود اما در رده بندی جدید فدراسیون جهانی شمشیربازی صعود چند پله ای پیدا کرد. عابدینی که پیش از این در رده چهاردهم قرار داشت، در رده بندی جدید ششم شده است. این شمشیرباز ایران با درخشش بی نظیر خود در این رقابتها در روز چهارشنبه به دیدار رده بندی راه یافت اما موفق به کسب مدال نشد. سی و یکمین دوره بازیهای المپیک با حضور بیش از ۱۰ هزار ورزشکار از ۲۰۶ کشور از ۱۵ تا ۳۱ مردادماه به میزبانی شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار خواهد شد. کاروان ورزش ایران در دوره قبل که به میزبانی لندن برگزار شد با کسب ۱۲ مدال (۴ طلا، ۵ نقره و ۳ برنز) به عنوان هفدهمی دست پیدا کرد.