شکست‌ناپذیر ماندند

By | اکتبر 7, 2016

شکست‌ناپذیر ماندند

روزنامه خبرورزشی / علیرضا روش؛ اگر سرخيو راموس مرتكب اشتباه نمي‌شد و به تيم ملي ايتاليا پنالتي تقديم نمي‌كرد شايد اسپانيا انتقام حذف از يورو ۲۰۱۶ را از آتزوري مي‌گرفت، ولي ضربه دانيله دروسي در ۱۰ دقيقه پاياني، لاروخا را از يك پيروزي خارج خانه محروم كرد تا دو تيم با تك‌امتياز تورين را ترك كنند. تساوي‌اي كه روند شكست‌ناپذيري هر دو تيم را تداوم بخشيد.

لوپتگي قابل قبول
با وجود از دست دادن پيروزي در دقايق پاياني، كسب تساوي و محافظت كردن از ركورد ۲۴ سال شكست‌ناپذيري اسپانيا در بازي‌هاي مرحله مقدماتي جام جهاني، مهر تأييدي بر عملكرد جولن لوپتگي در اولين حضورش روي نيمكت لاروخا بود. بدون توجه به نتيجه مسابقه، نمايش اسپانيا در نيمه اول يادآور تيم خوب جام ملت‌هاي اروپا ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ بود. مردان لوپتگي ۸۰ درصد مالكيت توپ را ۱۵ دقيقه ابتدايي در اختيار داشتند و هرگز به ايتاليا اجازه خودنمايي ندادند.

ايتاليا شكست‌ناپذير ماند
ايتاليا اگرچه با اين تساوي ركورد شكست‌ناپذيري در بازي‌هاي خانگي مرحله مقدماتي جام جهاني‌ را حفظ كرد، اما اسپانيا تهديدي بود بر حفظ اين ركورد. برخلاف اسپانيا، ايتاليا نمايش قابل قبولي در خانه ارائه نمي‌كرد تا اينكه چيرو ايموبيله و بلوتي با ورودشان به زمين، روند بازي را عوض كردند. قهرمان چهار دوره جام جهاني‌ اگر مي‌خواهد كارش به دو بازي پلي‌‌آف كشيده نشود بايد براي بازي برگشت با اسپانيا كه در سپتامبر ۲۰۱۷ برگزار مي‌شود تحولي عظيم ايجاد كند. براي يادآوري آخرين شكست ايتاليا در مرحله مقدماتي جام جهاني‌ بايد در تقويم به سپتامبر ۲۰۰۶ رجوع كنيد تا بفهميد آتزوري چقدر از شكست گريزان است.

ايتاليا بدون كونته
درست ۱۰۰ روز از شكست اسپانيا مقابل ايتاليا در يورو ۲۰۱۶ گذشت. ايتاليا اشتياق، ميل به پيروزي و هوش تاكتيكي در آن روز را مديون داد و فريادهاي آنتونيو كونته بود كه تحركاتش در كنار زمين بيش از كل هافبك‌هاي اسپانيا در آن روز بود! ايتالياي جامپيرو ونتورا دور از آن تيمي بود كه كونته را روي نيمكت داشت. معجزه سرمربي كنوني چلسي اين بود كه بازيكنان ايتاليا بيش از آن چيزي كه الان هستند در زمين ظاهر شوند. اكنون اين وظيفه ونتورا است كه از بازيكنان متوسط خود بهترين بازي را بگيرد.

كاستا اخراج نشد
لوپتگي ۲۴ ساعت مانده به بازي تأييد كرد ديگو كاستا را بازي خواهد داد و از ابتدا همين كار را كرد اما لوپتگي پاسخ خوبي بابت اين اعتماد به كاستا دريافت نكرد. مهاجم چلسي پيش از پايان نيمه اول در جريان مسابقه با آرنج ضربه‌اي به صورت لئوناردو بونوچي زد و از داور كارت زرد گرفت تا با خوش‌شانسي روبه‌رو شود. او در دقيقه ۶۷ از بازي خارج و جاي خود را به آلوارو موراتا داد. اكنون ۱۴ بازي از زماني كه كاستا لباس برزيل را درآورد تا براي اسپانيا بازي كند مي‌گذرد. او در اين مدت فقط سه گل به تيم‌هاي لوكزامبورگ و ليختن اشتاين زده است. كاري كه يك مهاجم معمولي هم مي‌توانست آن را انجام دهد.

بوفون هم اشتباه مي‌كند
دروازه‌بان افسانه‌اي ايتاليا قصد دارد براي پنجمين جام جهاني‌ متوالي آمادگي‌‌اش را حفظ كند تا به ركورد خارق‌‌العاده‌اي برسد اما اشتباه او مقابل اسپانيا كه منجر به گل ويتكور ويتولو شد نشان مي‌دهد بوفون راه سختي تا دو سال مانده به آغاز جام جهاني‌ روسيه دارد. بوفون در نيمه اول فقط دو سيو ساده داشت و بعد از آن با اشتباهش سه امتياز را به راحتي به حريف هديه داد. اين نشان مي‌دهد بوفون هم اشتباه مي‌كند و بايد قبول كرد رفته‌رفته به پايان راه نزديك مي‌شود.