قهرماني آمریکا با ۱۱۶ مدال

By | آگوست 31, 2016

به گزارش مهر، پانزدهمین روز از سی و یکمین دوره بازیهای المپیک در برزیل با توزیع مدال در رشته های دوومیدانی، بدمینتون، بوکس، کانو اسپرینت، دوچرخه سواری کوهستان، شیرجه، پنجگانه مدرن، سه گانه، ژیمناستیک ریتمیک، کشتی آزاد و پایان برخی از رشته های توپی همچون بسکتبال و هندبال و والیبال زنان، فوتبال و واترپلوی مردان همراه بود.

آمریکا با ۱۱۶ مدال شامل ۴۳ طلا، ۳۷ نقره و ۳۶ برنز عنوان اولی را با فاصله بسیار از نظر مدالی برای خود مسجل کرد. بریتانیا با ۶۶ مدال شامل ۲۷ طلا، ۲۲ نقره و ۱۷ برنز در رده دوم قرار گرفته است. چین تنها با یک اختلاف مدال طلا و کسب ۷۰ نشان شامل ۲۶ طلا، ۱۸ نقره و ۲۶ برنز سوم است.

روسیه، آلمان، ژاپن، فرانسه، کره جنوبی، استرالیا و ایتالیا نیز به ترتیب چهارم تا دهم هستند. روسیه در این روز از آلمان پیشی گرفت. روسیه با کسب چندین مدال طلای در رشته های کشتی آزاد و ژیمناستیک ریتمیک هر چند از نظر مدال طلا با آلمان در عدد ۱۷ برابر است اما با مدالهای نقره و برنز جای خود را در جدول بازیها با آلمان جابجا کردند.

در این روز کره جنوبی با کسب مدال طلا در رشته تکواندوی زنان موفق شد از رده یازدهم به رده هشتم جدول صعود کند و هلند به رده یازدهم رسید. در این روز برزیل یک طلای با ارزش کسب کرد. برزیلی‌های عاشق فوتبال بالاخره توانستند در فینال انتقام خود را از آلمان ها بگیرند و مدال طلای این رشته را از آن خود کنند. قضاوت فینال المپیک بر عهده علیرضا فغانی داور ایرانی بود. برزیل میزبان هم اکنون با ۱۸ مدال شامل ۶ طلا، ۶ نقره و ۶ برنز در رده چهاردهم قرار گرفتند.

ایران با کسب اولین مدال نقره خود جمع مدالهای خود را به عدد هشت رساند. ایران هم اکنون با ۳ طلا، یک نقره و چهار برنز در رده بیست و سوم است. نماینده ترکیه در این روز در سنگین وزن کشتی آزاد موفق شد به عنوان قهرمانی برسد و اولین مدال طلای کاروان خود را بدست آورد. این کشور با ۸ مدال در رده چهل و یکم جدول است.

کشور آذربایجان در این روز اولین مدال طلای کاروان خود را توسط تکواندو کار وزن ۸۰+ کیلوگرم خود بدست آورد و با این مدال در حالیکه پیش از این ۱۴ نشان نقره و برنز داشت به رده سی و نهم صعود کرد. صرب ها با کسب مدال طلای واترپلو به رده سی و دوم جدول صعود کردند. نیجریه با کسب مدال برنز در فوتبال مردان اولین مدال خود در المپیک ریو را بدست آورد.

هندی ها در روز پانزدهم، اولین مدال نقره خود در تاریخ بازیهای المپیک را بدست آوردند. یک بدمینتون باز زن هندی با ۱۷ سال موفق شد به عنوان یکی از جوان ترین ورزشکاران کشورش اولین مدال تاریخی نقره این کشور را بدست آورد تا ضمن کسب این مدال باعث صعود کشورش به رده شصت و ششم شود. هندی ها برای این مدال پاداش های ارزشمندی همچون یک ماشین لوکس و حقوق مادام العمر را برای این ورزشکار زن در نظر گرفته اند.

آخرین مدال رشته بدمینتون از آن نماینده کشور چین در بخش مردان شد. صربستان مدال طلای واترپلوی مردان را گرفت. روسیه قهرمان هندبال زنان شد و نروژی که مدافع عنوان قهرمانی این رقابتها بود به مدال برنز رسید تا این کشور تنها با چهار برنز در رده ۷۴ قرار بگیرد. مدال طلای رشته تیمی بسکتبال زنان هم به آمریکا رسید. سی و یکمین دوره بازیهای المپیک با حضور بیش از ۱۰ هزار ورزشکار از ۲۰۶ کشور از ۱۵ تا ۳۱ مردادماه به میزبانی شهر ریودوژانیرو برزیل در جریان است.

كارنامه ايران

پانزدهمین روز از رقابتهای سی و یکمین دوره بازی‌های المپیک ریو با کسب اولین مدال نقره کاروان ایران توسط کمیل قاسمی در کشتی آزاد و حذف ناباورانه آخرین هوگوپوش مرد ایران به پایان رسید.
پانزدهمین روز از سی و یکمین دوره بازیهای المپیک در برزیل با رقابت ورزشکاران ایران در دو وزن کشتی آزاد و کسب مدال اولین مدال نقره کاروان کشورمان توسط کمیل قاسمی و حذف آخرین هوگوپوش مرد تکواندو ایران همراه بود.

کسب اولین مدال نقره با سرعت « بولت »
در دومین روز از رقابتهای کشتی آزاد ایران باز هم یک فینالیست داشت. دیدار فینال وزن ۱۲۵ کیلوگرم کشتی آزاد بازیهای المپیک برزیل بامداد امروز یکشنبه در سالن «کاری اوکا» شهر ریودوژانیرو برگزار شد که طی آن کمیل قاسمی با شکست ۳ بر یک برابر «طاها آکگول» از ترکیه مدال نقره سنگین وزن را از آن خود کرد. ضمن اینکه هشتمین مدال کاروان ورزشی ایران نیز به نام کمیل قاسمی ثبت شد.

قاسمی پیش از این موفق شده بود«جارویس کوری» از کانادا، «کمال عبدالمطلب» از مصر، «پیتریاشویلی» از گرجستان و «ترول دلاگنف» از آمریکا را شکست دهد و به دیدار فینال وزن ۱۲۵ کیلوگرم المپیک راه یابد. قاسمی دیدار رده بندی این بازیها را در حالی پشت سرگذاشت و راهی فینال شد که تنها در ۳۳ ثانیه حریف خود را ضربه فنی کرد.

کمیل قاسمی پس از شکست برابر حریف ترکیه ای و ارتقا رنگ مدال المپیک لندن از برنز به نقره در المپیک ریو گفت: «رقابت سختی بود، کشتی گیر خوبی حریفم در فینال بود. من آمده بودم تا وی را شکست دهم اما نشد. برنامه های زیادی داشتم تا طلا بگیرم اما نتوانستم برنامه هایم را روی تشک پیاده کنم. حریف ترکیه ای هم بهتر از من کشتی گرفت و توانست مدال طلا را از آن خودش کند.»

در ادامه مسابقات کشتی آزاد علیرضا کریمی آزاد کار وزن ۸۶ کیلوگرم ایران در دور نخست با نتیجه ۹ بر صفر محمد سعداوی از تونس را شکست داد و در دور بعد مقابل میهایل گانف از بلغارستان با نتیجه ۷ بر ۲ به پیروزی رسید، اما در دور سوم مغلوب «جی دن کاکس» آمریکایی شد. کریمی در انتظار رسیدن «جی دن کاکس» آمریکایی به فینال وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد بازیهای المپیک بود تا او نیز به گروه شانس مجدد برسد، شکست این آزادکار آمریکایی برابر حریف ترکیه‌ای خود به حذف کریمی از مسابقات انجامید. ایران با کسب اولین مدال نقره دو پله در جدول رده بندی رقابتها صعود کرد و رده بیست و سوم رسید.

پایان کار تکواندو با حذف آخرین هوگوپوش مرد!
همچنین در آخرین روز از مسابقات تکواندوی سی و یکمین دوره المپیک ۲۰۱۶ ، سجاد مردانی نماینده وزن ۸۰+ کیلوگرم کشورمان به مصاف رقبای خود رفت. سجاد مردانی نماینده تکواندو ایران در این وزن دور نخست تکواندوکار تونگا را ۱۶ بر یک شکست داد و سپس برابر «ماهاماچو» از بریتانیا در وقت چهارم و با امتیاز طلایی نتیجه را واگذار کرد. با شکست این تکواندوکار برابر «رادیک عیس اف» از آذربایجان و نرسیدن او به دیدار نهایی، مردانی هم شانس حضور در گروه بازنده ها را از دست داد و از جدول مسابقات خارج شد.

تکواندو ایران باسه نماینده در بخش مردان و یک نماینده در بخش بانوان راهی ریو شد. فرزان عاشورزاده ، مهدی خدابخش و سجاد مردانی با شکست برابر رقبای خود از دور رقابتها کنار رفتند و تنها کیمیا علیزاده در بخش بانوان با کسب مدال برنز این رشته اولین مدال تاریخ زنان ایران در بازیهای المپیک را از آن خود کرد تا در تاریخ ایران ثبت گردد. ایران با چهار نماینده و کسب تنها یک برنز یکی از بدترین نتایج تکواندو را در المپیک به نمایش گذاشت.

مقانلو سرمربی تیم تکواندوی ایران پس از این شکست خاطرنشان کرد: «ما با سه تکواندوکار به المپیک آمده بودیم تا بتوانیم مدال بگیریم اما نشد. با این حال از مردم به خاطر اینکه خوب نبودیم عذرخواهی می کنم. امیدوارم بنده را به خاطر افتخارات دو سال گذشته ببخشند. فقط از مردم عذرخواهی می کنم.»

قرعه آخرین نمایندگان ایران در روز آخر اعلام شد
با برگزاری مراسم وزن کشی، قرعه کشی دو وزن آخر کشتی آزاد ایران هم در آخرین روز مسابقات المپیک اعلام شد. در وزن ۶۵ کیلوگرم که ۲۱ کشتی گیر حضور دارند میثم نصیری در پایین جدول ابتدا به مصاف «بوریسلاو نوواچکوف» از بلغارستان می رود و در صورت پیروزی بر این کشتی گیر در کشتی بعد باید با «فرانکلین گومز» دارنده مدال نقره جهان از پورتوریکو کشتی بگیرد.

در وزن ۹۷ کیلوگرم که ۱۹ کشتی گیر حضور دارند، رضا یزدانی در دور اول به مصاف «ابراهیم بلوکباشی» کشتی گیر مطرح ترک می رود و در صورت پیروزی بر این حریف در دور بعد باید با برنده کشتی میان «ختاگ گازیموف» قهرمان جهان و دارنده مدال برنز المپیک از آذربایجان و «رادوسلاو باران» از لهستان کشتی بگیرد.

یران در این دوره از بازی ها تا به حال صاحب ۸ مدال شده است. کیانوش رستمی و سهراب مرادی در اوزان ۸۵ و ۹۴ کیلوگرم وزنه برداری و حسن یزدانی در وزن ۷۴ کیلوگرم کشتی آزاد صاحب مدال طلا شده اند،‌ کمیل قاسمی در وزن ۱۲۵ کیلوگرم کشتی آزاد مدال نقره کسب کرد و سعید عبدولی و قاسم رضایی در اوزان ۷۵ و ۹۸ کیلوگرم کشتی فرنگی و حسن رحیمی در وزن ۵۷ کیلوگرم کشتی آزاد به مدال برنز رسیده اند. کیمیا علیزاده هم در ۵۷ -تکواندو دیگر برنزی ایران است.