قهرمانی با جوان‌ها محال است

By | اکتبر 27, 2016

قهرمانی با جوان‌ها محال است

روزنامه خبرورزشی / علیرضا روش؛ ۳ روز بعد از اينكه دست به كار بزرگي زدند و يوونتوس قدرتمند را شكست دادند، در خانه جنوا با نتيجه ۳ بر صفر شكست خوردند و نااميدانه به شهرشان برگشتند. ميلان كه مي‌توانست با اين پيروزي حداقل ۲۴ ساعت به صدر جدول راه پيدا كند، چوب بي‌تجربگي بازيكنان جوان خود را خورد تا اولين شكست آنها در ۷ بازي اخير ثبت شود.

با جوان‌ها نمي‌شود قهرمان شد
بازيكنان جوان مي‌توانند هواي تازه‌اي در تيم ايجاد كنند، بازي‌هاي مهمي را ببرند و مي‌توانند نقش بسزايي در نبردهاي حساس و حتي هدايت كردن تيم در مسير قهرماني ايفا كنند اما چيزي كه آنها از انجامش عاجز هستند اين است كه نمي‌توانند ثبات لازم را براي قهرماني داشته باشند. يك مهاجم جوان شايد بتواند اين هفته گلزني كند اما ۷ روز بعد جايگاهش را از دست مي‌دهد و اين همان چيزي است كه از نظر رواني مهم است.

بلوغ‌؛ مشكل اصلي ميلان
با اين وجود جمله‌اي قديمي وجود دارد كه مي‌گويد تجربه با سن به دست مي‌‌آيد. بعضي اوقات رسيدن به بلوغ، تيم را قادر مي‌سازد تا با سختي‌ها مقابله كند. در فوتبال مدرن فقط يك بازيكن استثنايي مي‌تواند در جواني با فشارهاي سنگيني كه وجود دارد كنار بيايد. اين همان مشكلي است كه ميلان با آن مواجه است. روسونري مجموعه فوق‌‌العاده‌اي از بازيكنان جوان را در اختيار دارد كه زمان زيادي براي بازي پيدا مي‌كنند. همان جوان‌هايي كه يوونتوس را شكست دادند با ۳ گل از جنوا نيز شكست خوردند.

برنده مقابل يووه، بازنده مقابل جنوا
در مقابل يوونتوس بازيكناني نظير مانوئل لوكاتلي، جانلوئيجي دوناروما، الساندرو رومانولي، متئو دي شيليو، امبايه نيانگ و سوسو همگي در تركيب بودند و ميانگين سني تيم را به عدد ۲۵ رساندند. وينچنزو مونتلا علي‌رغم تغييراتي كه ارائه كرده بود اما ۵ بازيكن از ۶ بازيكن ذكر شده را در تركيب اصلي اين مسابقه قرار داد. ميلاني‌ها در حالي مقابل جنوا مغلوب شدند كه فكر مي‌كرديد به آساني آنها را شكست خواهند داد.

ميلان و راهي براي تغيير
درست مثل همه مشكلاتي كه در فوتبال وجود دارد، اين‌طور به نظر مي‌رسد تنها راه‌حل خروج ميلان از اين مشكل، خرج كردن پول در اولين بازار نقل و انتقالاتي پيش‌رو است. پيشنهاد براي ميلان اين است كه با جذب بازيكنان باتجربه، قدرت بيشتري به تيم اضافه كند و تجربه بازيكنان جوانش را از اين طريق افزايش دهد. بازيكناني كه در تركيب اصلي تيم قادر به بازي باشند و هنگامي كه مربي خواست تيمش را ارنج كند نگراني از اين بابت نداشته باشد.