نیمکت بی‌وفای سه‌شیر

By | سپتامبر 30, 2016

نیمکت بی‌وفای سه‌شیر

روزنامه خبرورزشی / علیرضا روش؛ اتفاقات به وجود آمده براي سم الردايس كه خودش مقصر اصلي آن بود باعث شد اتحاديه فوتبال انگليس تصميم بگيرد حكم اخراج او را صادر كند و گرت ساوت گيت سرمربي زير ۲۱ ساله‌ها را به عنوان مربي موقت تيم برگزيند. اين اتفاق باعث شد الردايس كمترين عمر مربيگري در تيم ملي انگليس را داشته باشد. «بيگ سم» در حالي اين عنوان را به خود اختصاص داد كه ۶۷ روز بيشتر هدايت سه‌شير را برعهده نداشت و تنها در ديدار با اسلوواكي روي نيمكت تيم نشست. اتفاقي كه از سال ۱۹۹۰ تاكنون در تيم ملي انگليس بي‌سابقه بوده است اما ساير مربيان تيم ملي اين كشور چقدر عمر كرده‌اند؟

گراهام تيلور
گراهام تيلور بعد از نايب‌قهرماني با استون‌ويلا در ليگ كه در فصل ۹۰-۱۹۸۹ رخ داد، سال ۱۹۹۰ هدايت تيم ملي انگليس را برعهده گرفت. از زماني كه او روي كار آمد مورد انتقاد رسانه‌هاي انگليسي قرار گرفت. دليلش هم مشخص بود چون گراهام هنوز جام مهمي را فتح نكرده بود كه به خاطرش چنين ترفيعي بگيرد. گراهام در نهايت سه سال روي نيمكت انگليس نشست و به دليل عدم صعود به جام جهاني‌ ۱۹۹۴ از كار بركنار شد. تيلور مجموعاً ۳۸ بازي همراه سه‌شير بود.

تري ونبلز
دو سال عمر مفيد مربيگري ونبلز در تيم ملي انگليس بود. بعد از عدم راهيابي انگليس به جام جهاني‌ آمريكا، اتحاديه فوتبال اين كشور تصميم گرفت تيلور را بركنار و ونبلز را جايگزين كند. ونبلز دو سال با انگليسي‌ها بود و پس از ۲۳ بازي در سال ۱۹۹۶ از سمتش كنار رفت. ونبلز بعد از آن به استراليا رفت و در رساندن كانگروها به جام جهاني‌ ۱۹۹۸ فرانسه ناكام ماند.

گلن هادل
يكي از كاريزماتيك‌ترين مربيان تاريخ فوتبال انگليس همين هادل بود. از سال ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ انگليس در اختيار او بود و سه‌شير هم روزهاي خوبي را سپري كرد. در اوايل فوريه بود كه تيم براي يورو ۲۰۰۰ آماده مي‌شد. اتحاديه فوتبال انگليس كه ديگر طاقت تحمل كردن انتقادات را نداشت، حكم اخراج هادل را صادر كرد تا با ۲۸ بازي كارش در تيم ملي تمام شود.

كوين كيگان
كوين كيگان مهمان يك ساله نيمكت انگليس بود. او آمد تا در يورو ۲۰۰۰ سرمربي سه‌شير باشد. همه چيز بستگي به نتايج او داشت اما انگليس در آن تورنمنت ناكام بود تا كيگان يك سال و ۱۸ بازي در تيم ملي عمر كند.

اسون گوران اريكسون
با آمدن اريكسون اگرچه نتايج آنچنان كه بايد مورد رضايت نبود و موفقيت چشمگيري به دست نمي‌آمد اما لطفي كه داشت اين بود كه آرامش به نيمكت انگليس برگردانده شد. اريكسون سوئدي از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ روي نيمكت سه‌شير بود و ۶۷ بازي اين تيم را هدايت كرد تا بيشترين عمر مربيگري در انگليس از سال ۱۹۹۰ تاكنون را به خود اختصاص دهد. باخت به پرتغال در مرحله يك‌چهارم نهايي جام جهاني‌ ۲۰۰۶ آلمان، حسن ختام كار مردي بود كه بلد بود چگونه با حاشيه‌هاي فوتبال انگليس كنار بيايد.

استيو مك‌لارن
استيو مك‌لارن هم مهمان يك ساله نيمكت انگليس بود. البته او قرار نبود به اين زودي‌ها بركنار شود. اگر كيگان آزمون سخت يورو ۲۰۰۰ را در پيش داشت، مك‌لارن از عهده رساندن تيم كشورش به يورو ۲۰۰۸ برنيامد تا فوتبال انگليس دچار يك شوك بزرگ شود. مك‌لارن ۱۸ بازي روي نيمكت انگليس بود.

فابيو كاپلو
بعد از آن حذف باورنكردني از مرحله مقدماتي يورو ۲۰۰۸، انگليسي‌ها فابيو كاپلو را با هدف ايجاد انقلاب به انگليس آوردند. كاپلو جام جهاني‌ بدي را با انگليس در آفريقاي جنوبي تجربه كرد و اختلافش با اتحاديه فوتبال انگليس چند ماه قبل از يورو ۲۰۱۲ منجر به جدايي‌‌اش از جمع سه‌شير شد. دن فابيو ۴۲ بازي روي نيمكت انگليس نشست.

روي هاجسون
براي يورو ۲۰۱۲ روي هاجسون انتخاب اتحاديه فوتبال انگليس بود. انگليس در آن تورنمنت آنقدري خوب بود كه قراردادش تمديد شود. هاجسون تا يورو ۲۰۱۶ ادامه داد و ۵۶ بازي هدايت سه‌شير را به عهده داشت تا اينكه بعد از يورو از كار بركنار شد.