وقتی تقلید از استرالیا و ژاپن موجب پسرفت فوتبال ایران می‌شود!

By | سپتامبر 11, 2016

در حالی که پیش از این عنوان شده بود به زودی کادر فنی تیم ملی امید معرفی خواهد شد، با گذشت حدود یک ماه از مسابقات المپیک این اتفاق نیفتاده است.

به‌ گزارش انتخاب ، در فوتبال مدرن برنامه‌ریزی نخستین اصل از موفقیت است و کشورهای اروپایی سال‌ها قبل این موضوع را فهمیدند و فاصله زیادی را میان فوتبالشان با کشورهای دیگر ایجاد کردند. پس از گذشت سال‌ها این موضوع از اوایل قرن بیست و یکم به آسیا و کشورهای جهان سوم رسید. در حال‌ حاضر کشورهایی مانند کره جنوبی، ژاپن و استرالیا که همواره در مسابقات فوتبال جام جهانی و  المپیک حضور دارند، از این اصل پیروی می‌کنند.

در آخرین مورد تیم‌ ‌ملی فوتبال زیر ۲۳ سال استرالیا که در  المپیک ۲۰۱۶  حضور داشت، تنها پس از گذشت چند روز از بازگشت این تیم به کشورشان سرمربی جدید استرالیا معرفی شد.

اما در فوتبال ایران برنامه‌ریزی آخرین اصل است. تیم‌ ‌ملی امید ایران پس از حذف از مرحله انتخابی  المپیک در دی ماه سال ۹۴  هیچ فعالیتی نداشته و هنوز هم با شروع لیگ شانزدهم کادرفنی این تیم انتخاب نشده است.   این کار در حدود ۴۰ سال است که تکرار شده و ایران در این سال‌ها موفق به حضور در  المپیک نشده است و گویا مسئولان فوتبال ایران قصد ندارند این تجربه ناموفق را کنار بگذارند و  حداقل برای یک بار هم که شده قبل از حذف فوتبال از  المپیک در این رشته حضور داشته باشند.

حدود یک ماه قبل مرتضی محصص، رییس کمیته‌  فنی و توسعه فدراسیون فوتبال، اعلام کرد که به زودی کادرفنی ملی امید معرفی می‌شود، اما با گذشت این مدت زمان هنوز خبری از انتخاب سرمربی برای تیم‌ ‌ملی امید نشده است.

محصص امروز (شنبه) هم در در گفت‌وگو با ایسنا، از انتخاب  کادرفنی تیم‌ ‌ملی در سریع‌ترین زمان خبر داد و اظهار کرد: ما در حال مطالعه هستیم که بهترین مربیان را برای تیم‌ ‌ملی انتخاب  کنیم. هنوز درباره گزینه خارجی یا ایرانی آن به جمع بندی نرسیده‌ایم.

او در پاسخ به این سوال که چرا استرالیایی‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن سرمربی خود را انتخاب کرده‌اند، گفت‌: ما نباید از دیگران تقلید کنیم چرا که این موضوع باعث می‌شود پیشرفت نکنیم. ما باید برنامه خودمان را داشته باشیم. شاید استرالیا از سه سال قبل برنامه‌ریزی داشته باشد.

محصص در واکنش به این که استرالیا یک تجربه موفق است و چرا نباید مانند آنها برنامه‌ریزی کنیم، اظهار کرد: ما هیچ وقت نمی‌توانیم مانند آنها شویم. آنها لیگ پویایی دارند و همواره در حال هزینه کردن هستند. ما هم هر چه‌ سریع‌تر کادرفنی را انتخاب می‌کنیم و این تیم سر و سامان می‌گیرد.

مشخصی نیست محصص بر چه اساسی  تقلید از برنامه کشورهایی مانند استرالیا و ژاپن را موجب پیشرفت نکردن فوتبال ایران می‌داند، در حالی که آنها همواره در جام جهانی و  المپیک حضور دارند.