پاکو آلکاسر، دهمین مهاجم اسپانیایی بارسا

By | سپتامبر 10, 2016

پاکو آلکاسر، دهمین مهاجم اسپانیایی بارسا

روزنامه خبرورزشی / غزال زیاری؛ بارسلونا با خريد پاكو آلكاسر از والنسيا، در روزهاي پاياني بازار نقل و انتقالات تابستاني يك مهاجم اسپانيايي را به ليست بازيكنانش اضافه كرد. اين اتفاق در شرايطي رخ داد كه در سال‌هاي اخير مديران ورزشي بارسا بيشتر مهاجماني را از مناطق مختلف دنيا از جمله آمريكاي جنوبي (مثل روماريو، رونالدو، ساويولا، ريوالدو و لوئيس سوارس)، آفريقا (اتوئو) و اروپا (‌كلايورت، لارسن، زلاتان و تيري آنري) به خدمت مي‌گرفتند.

در ۱۶ سال اخير داويد ويا تنها مهاجم اسپانيايي بود كه به جمع مهاجمان آبي‌واناري‌ها اضافه شد و حالا بايد نام پاكو آلكاسر، مهاجم جوان والنسيا، را به اين ليست اضافه كرد. اتفاقاً آلكاسر، داويد ويا را الگو و اسطوره فوتبالي‌‌اش مي‌داند و به دنبال آن است تا در تيم كاتالان بتواند مثل ويا (برترين گلزن تاريخ تيم ملي اسپانيا كه بعد از انجام ۱۱۹ بازي و زدن ۴۸ گل بارسا را ترك كرد) در اين تيم رد پايي از خود به جاي بگذارد.

اولين مهاجم اسپانيايي كه بارسا او را به خدمت گرفت، كيني بود كه در دهه ۱۹۸۰ به تيم كاتالان پيوست و ۴ سال در اين تيم توپ مي‌زد و موفق شد تا دو بار جايزه آقاي گلي را مال خود كند. در همان دهه پيچي آلونسو در سال ۱۹۸۲ به بارسلونا منتقل شد و رائول آماريا در سال ۱۹۸۵ از رئال ساراگوسا به بارسلونا پيوست. در اواخر آن دهه نوبت به خوليو ساليناس رسيد كه از اتلتيكومادريد به بارسلونا انتقال يافت.

در دهه ۱۹۹۰، اسكائيچ، از اسپورتينگ ليسبون، به كاتالونيا آمد و در فصل ۱۹۹۵-۱۹۹۴، يكي از ستاره‌هاي اين تيم لقب گرفت و سپس به آلباسه‌ته منتقل شد.

در زمان مربيگري رابسون و مورينيو در بارسا، پيزي به اين تيم پيوست و با پيراهن بارسلونا عنوان آقاي گلي را به خود اختصاص داد و دو فصل در اين تيم ماند و عملكرد خوبي را به نمايش گذاشت. در سال ۱۹۹۹، دني گارسيا لارا به جمع آبي‌واناري‌ها اضافه شد و در سال ۲۰۰۰ و بعد از برگزاري رقابت‌هاي يوروي هلند و بلژيك، آلفونسو، پيراهن آبي‌واناري‌ها را به تن كرد. در آن زمان و با حضور گاسپارت در سمت رياست باشگاه و با انتقال لوئيس فيگو به رئال، بارسلونا حال و روز خوبي نداشت و هيچ يك از اين بازيكنان نتوانستند گره‌گشاي مشكلات آبي‌واناري‌ها شوند. نهمين مهاجم اسپانيايي كه به تيم كاتالان منتقل شد داويد ويا بود كه توانست در اين تيم خوش بدرخشد و در نهايت با جدايي از بارسا به اتلتيكومادريد منتقل شد و حالا پاكو آلكاسر دهمين مهاجم اسپانيايي است كه توسط بارسايي‌ها به خدمت گرفته شده و اميدوار است تا بتواند نام خود را در تاريخ باشگاه كاتالان ثبت كند.