چرا پوگبا بیش از ۱۰۰ میلیون یورو می‌ارزد؟

By | آگوست 15, 2016

چرا پوگبا بیش از ۱۰۰ میلیون یورو می‌ارزد؟

روزنامه خبرورزشی / کارن فیروزی؛ پل پوگبا بازيكن ۲۳ ساله يوونتوس بالاخره ركورد ترانسفرهاي فوتبال در طول تاريخ را شكست و با رقم ۱۰۵ ميليون يورو به منچستر‌يونايتد پيوست‌؛ رقمي كه بسياري معتقدند زياد است و پوگبا ارزشش را ندارد. با اين حال در يك نگاه كلي و با توجه به متر و معيار كنوني ترانسفرها، به نظر مي‌رسد نه تنها اين مبلغ براي پوگبا زياد نيست بلكه اين بازيكن مي‌توانسته به رقمي بيشتر از اين‌ها هم به تيم ديگري ترانسفر شود. در ادامه به وضوح به اين مورد پرداخته شده كه چرا پوگبا بيش از ۱۰۰ ميليون يورو مي‌ارزد.

به خاطر اين‌كه استعدادش را داشته و آينده بزرگي پيش‌رو دارد
پوگبا سال ۲۰۱۲ به يوونتوس رفت و در مدت زمان كمي با وجود سن كمش توانست خودش را به تيم تحميل كند. او يكي از هافبك‌هاي قدرتمند بانوي پير شد و تبديل به فرمانده ميانه ميدان بيانكونرها هم شد. در سري A استعدادش را نشان داد و در ليگ قهرمانان اروپا هم درخشيد. حاصلش اين شده كه توانست با يووه به فينال ليگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۱۵ هم برسد. پوگبا بهترين بازيكن جام جهاني‌ زير ۲۰ سال‌ها شد و بعد هم به عنوان بهترين بازيكن جوان جام جهاني‌ ۲۰۱۴ انتخاب شد. تا همينجا نشان داده به اندازه كافي رزومه‌‌اش قوي است. او در يوونتوس به خوبي شيوه بردن را ياد گرفته و همه اين موارد را در شرايطي به دست‌آورده كه فقط ۲۳ ساله است.

چون او ليدر است و توانايي فرماندهي براي سال‌هاي زيادي دارد
منچستر‌يونايتد، پوگبا را براي كوتاه مدت به خدمت نگرفته. قرارداد اين بازيكن بلندمدت است و مي‌تواند تا سال‌ها در يونايتد بدرخشد. البته فاكتوري كه پوگبا و سن كمش را متمايز كرده قدرت رهبري كردن تيم در داخل زمين و البته رختكن باشگاه است. البته نكته‌اي كه نبايد فراموش كرد اين است كه شياطين سرخ پوگبا را خريده تا در سال‌هاي پيش‌رو، تيم را بر پايه او بچيند. به عبارتي او شاه‌كليد خواهد بود و بقيه ستاره‌ها براي كامل كردن اين بازيكن در آينده يونايتد خريداري خواهند شد.

چون قابليت داشتن ماركتينگ قوي دارد
اين‌طور نيست كه يونايتد پوگبا را فقط براي رضايت مورينيو و هوادارانش خريده باشد. اين باشگاه پوگبا را با دقت زيادي انتخاب كرده و مي‌داند كه اين بازيكن مي‌تواند از لحاظ ماركتينگ عايد زيادي براي باشگاه داشته باشد. پل همين حالا قراردادهاي تجاري هنگفتي دارد و الگوي نسل خودش است. به اين مورد بايد تعداد فالوئرهاي او در شبكه‌هاي اجتماعي را هم اضافه كرد‌؛ دو ميليون فالوئر در توئيتر، ۶ ميليون در اينستاگرام و ۶/۴ ميليون لايك در فيسبوك باعث شده تا پوگبا همين حالا گام جاي پاي ستاره‌هايي مثل كريس و مسي بگذارد ولي باز هم ذكر اين نكته ضروري است كه او فعلاً ۲۳ ساله است… هر روز او عكسي يا ويديوئي از خودش منتشر مي‌كند، مثل همين ماجراي ترانسفرش. از طرفي با مدل موهاي عجيب و غريبش هم كلي سروصدا به راه مي‌اندازد. اين‌ها براي يك فوتباليست بيش از اندازه به چشم مي‌‌آيد. باشگاه هم مي‌داند كه پل با اين كارها هم بيشتر خودش را مطرح مي‌كند و هم باشگاه را. در نتيجه اين موضوع دو برآورد دارد: اول اين‌كه فروش پيراهن اين قبيل بازيكنان به شدت بالاست و براي باشگاه منفعت دارد و از آن مهمتر اين‌كه به حق پخش بيشتر و درآمدزايي از اين راه هم براي باشگاه منجر مي‌شود. وقتي به اين مورد كه اسپرت ماركتينگ در گزارشش نوشته كه پوگبا در فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۵ هشتمين بازيكني بوده كه بيشترين فروش پيراهن را داشته مي‌رسيم، مشخص مي‌شود كه يونايتد بي‌دليل براي اين بازيكن اينقدر پول هزينه نكرده است.
از اين موارد گذشته اين انتقال براي آديداس، اسپانسر اصلي باشگاه يونايتد هم خارق‌‌العاده است. اين برند به تازگي توانسته قرارداد بلندمدتي هم با پوگبا ببندد و حالا هم كه به يكي از بزرگ‌ترين باشگاه‌هاي تاريخ اين جوان را آورده است.