چرا گواردیولا با ستاره‌های تیم‌هایش درمی‌افتد؟

By | آگوست 21, 2016

چرا گواردیولا با ستاره‌های تیم‌هایش درمی‌افتد؟

روزنامه خبرورزشی / غزال زیاری؛ با وجودي كه مدت زمان كوتاهي از روي كار آمدن پپ گوارديولا روي صندلي مربيگري منچسترسيتي گذشته اما از همين حالا اختلافات در اين تيم شروع شده و پپ، «جو هارت» و «يحيي توره» را از تيمش كنار گذاشته است و انتظار مي‌رود كه آنها به زودي ورزشگاه اتحاد را ترك كنند. جو هارت، بهترين دروازه‌بان حال حاضر فوتبال انگليس اين روزها ويلي كابايرو را در درون دروازه تيمش مي‌بيند و يحيي توره هم دوباره كابوسي كه در بارسلونا زير نظر پپ تجربه كرده بود را لمس مي‌كند. گوارديولا هميشه ايده‌هاي فوتبالي‌‌اش را به فرديت بازيكنان ترجيح مي‌دهد كه البته مسي در اين مورد استثنا بوده. گوارديولا در هر سه تيمي كه مربيگري كرده، دست به خانه‌تكاني زده و در هر تيم، اختلافاتي داشته كه از ديد رسانه‌ها پنهان نمانده است. اين گزارشي است از بازيكنان مورد غضب پپ در سه تيم بارسلونا، بايرن‌مونيخ و سيتي:

دكو
«دوره دكو در بارسلونا سرآمده.» پپ اين را در اولين روز حضورش در نوكمپ گفت و اين در حالي بود كه دكو يكي از مهره‌هاي اصلي تيم ريكارد براي ۴فصل بود كه با انجام ۱۶۰ بازي، ۱۹گل زده بود و۳۷ پاس گل داده بود اما پپ، دكو را بيشتر يك مزاحم مي‌ديد تا يك كمك و مديران تيم هم حس كردند كه دكو مي‌تواند مانع از رشد جوانان تيم پايه‌اي شود. در نتيجه او با قراردادي ۱۰ ميليون يورويي به چلسي فروخته شد.

رونالدينيو
جدايي او هم يكي از اتفاقات جنجالي تاريخ بارساست. گوارديولا بعداً اعلام كرد كه شرايط به نحوي پيش رفته كه منتهي به جدايي ستاره برزيلي از بارسا شده و دليل آن هم بدشدن ارتباط او با رونالدينيو بود. پپ در اين باره گفته: «من رختكني قوي مي‌خواستم كه در آن همه حس مهم بودن كنند. اگر اين‌طور نباشد، قوي نخواهيم بود. اگر رونالدينيو اين حس را داشت با ما مي‌ماند.» رونالدينيو به ميلان رفت و پيراهنش به مسي رسيد.

ساموئل اتوئو
آمدن پپ باعث شد تا موقعيت اتوئو در بارسا به خطر بيفتد. او در فصل ۲۰۰۹-۲۰۰۸ روي سامي حسابي باز نمي‌كرد و در روز اول حضورش در بارسا اعلام كرد كه به دنبال بازيكن ۹ جديدي به جاي اتوئو است. تيمي به سراغ سامي نيامد و عملكرد خوب او در پيش فصل باعث ماندنش شد. اتوئو گفت: «بدشانسي پپ اين بود كه ۲۰ دقيقه در بازي دوستانه مقابل چيواس به من بازي داد و در همان زمان من ۳ گل زدم.» او ماند و در ۵۲ بازي، ۳۶ گل براي بارسا زد تا تيمش به سه جام برسد اما اين هم براي متقاعد كردن پپ كافي نبود و فصل بعد، اتوئو به عنوان بسته پيشنهادي در مسير خريد زلاتان به اينتر رفت. بعدها اتوئو در مورد پپ گفت: «او شجاعتش را نداشت كه رودررو با من حرف بزند. مجبور شدم به او يادآوري كنم كه فوتباليست بزرگي نبود و به او گفتم «من ساموئل اتوئو هستم. من بودم كه باعث موفقيت تو شدم و كارهاي زيادي براي اين تيم انجام دادم.»

يحيي توره
اختلافات او با پپ ريشه در دوره حضورش در بارسا دارد. او بهترين بازيكن پست خودش بود ولي جواني به نام بوسكتس كه تازه از تيم پايه‌اي آمده بود، دل پپ را برده بود. توره مي‌گويد: «وقتي ديدم دقايق حضورم در بارسا محدود شده‌ است، فهميدم كه گوارديولا به بازي من اعتقاد ندارد. اگر تو را باور ندارند، بهتر است بروي» و حالا اين داستان در سيتي نيز در حال استارت خوردن است.

زلاتان
ايبرا در سال ۲۰۰۹ از ايتاليا به بارسا آمد ولي ارتباط او و پپ خيلي زود تيره شد. يك فصل بعد، زلاتان بارسا را ترك كرد و بعد در مورد پپ گفت: «او مربي فوق‌‌‌العاده‌اي است ولي به عنوان يك انسان بزدل است‌‌؛ اصلاً مرد نيست.»

باستين شواين اشتايگر
با وجودي كه شوايني يكي از سنگ‌بناهاي بايرن بود اما پپ اصلاً از سبك بازي‌‌اش خوشش نمي‌آمد و بعد از دو فصل حضور در بايرن، گفت كه شوايني در برنامه‌هاي او جايي ندارد و بايد به دنبال تيم جديدي باشد. ايده‌هاي متفاوت پپ مثلاً در استفاده از لام به عنوان هافبك دفاعي، نشان از اين داشت كه روي باستين حسابي باز نكرده.

دانته
مدافع برزيلي يكي ديگر از بازيكناني بود كه با پپ به اختلاف خورد. او در بازي‌هاي كليدي مرتكب چند اشتباه فاحش شد و همين باعث شد تا پپ با نيمكت‌نشين كردن او، به بن‌عطيه بازي بدهد و در نهايت دانته به ولفسبورگ رفت.

ژردان شكيري
نرلينگر، مديرورزشي سابق بايرن در مورد شكيري گفته بود:«او يكي از بهترين استعدادهاي فوتبال اروپاست» و خيلي‌ها او را مثل يك جواهر مي‌دانستند ولي او هرگز نتوانست دل پپ را به دست بياورد و گوارديولا او را فقط يك بازيكن ذخيره خوب مي‌دانست و همين باعث شد تا ژردان نهايتاً به اينتر برود.