کانته؛ ریزجثه اما شاهکار مثل ماکلله

By | آوریل 24, 2017

به گزارش خبرگزاری فارس، با رای کمیته فوتبالیست‌های حرفه‌ای لیگ جزیره، «انگولو کانته» به عنوان بهترین فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۶ انگلیس انتخاب شد. 

وی توانست با پیشی از «ادن ازارد»، «زلاتان ایبراهیموویچ»، «روملو لوکاکو»، «هری کین» و «الکسیس سانچس» به این جایزه دست یابد. عنوانی که به نظر بسیاری از کارشناسان سزاوار این هافبک فرانسوی بود. 

در زیر به چند دلیل از هزاران علت این انتخاب می‌پردازیم.

* ۲ فصل فوق‌العاده 

چند بازیکن از لیگ جزیره را می‌شناسید که در ۲ سال پیاپی و در ۲ تیم مختلف به این اندازه بدرخشد. انگولو کانته که سال ۲۰۱۵، از تیم «کن» فرانسه با مبلغ ۵ میلیون پوند به لسترسیتی آمد یک طوفان در انگلیس به پا کرد. 

این ستاره فرانسوی که تابستان با مبلغ ۳۲ میلیون پوند به چلسی آمد نشان داد که ارزشی بیشتر از مبلغ‌ها دارد. 

در لستر، تاکتیک این تیم کاملا بر اساس بازی کانته چیده می‌شد اما در چلسی اوضاع فرق می‌کرد. با آمدن کونته به لندن، چینش تیم آبی‌ها به کلی تغییر کرد و وی به خوبی و به سرعت با آنها سازگار شد. 

لندنی‌ها نزدیک به ۵۴ درصد مالکیت دارند، در حالی که فصل پیش لستر این آمار را به ۴۲ درصد رسانده بود. این یعنی کاملا ۲ سیستم متفاوت از رانیری و کونته که نقطه مشترک موفقیتشان جوان ۲۶ ساله بود.

کانته در سیستم ۳-۴-۳ کونته، با توجه به آزادی آلونسو، موزس و ازارد یک نقش حفظ کننده داشت. یک بازیکنی که میانه میدان را در دست گرفته و به شدت در توپگیری و بازی‌سازی کمک می‌کند.

*میزان دوندگی

شاید یکی از فاکتورهایی که کانته را به عنوان بهترین هافبک تبدیل کرده میزان دوندگی او است. نگاهی به میزان دوندگی ستاره فرانسوی بیاندازیم:

در بین بازیکنان لیگ انگلیس، کانته با مسافت ۳۶۰ کیلومتر در جایگاه سوم قرار گرفته است. بالاتر از او «گیلفی سیگوردسون» و « کریستین اریکسن» از تیم‌های سوانسی و تاتنهام جای گرفته‌اند.

انرژی وحشتناک او باعث شده تا میزان توپگیری را به حد فوق‌العاده بالا ببرد. 

در بازی چلسی مقابل لیورپول که با نتیجه یک بر یک به پایان رسید، کانته با ۱۴ تکل رکورد تکل را در یک بازی شکست. 

*دقت پاس

دقت پاس کانته در تیم چلسی نسبت به لسترسیتی از ۸۱٫۶ درصد به ۸۸٫۸ درصد افزایش یافت. یک بازیکن کاملا موثر که بازی با پای بسیار خوبی نیز دارد.حتی در نیمه زمین رقیبان نیز این آمار ۸۷٫۷ درصد ثبت شده، یک آمار خوب که در بین بازیکنانی که بیش از ۱۰۰۰ دقیقه بازی کرده‌اند، کانته در مقام چهارم قرار گرفته‌ است. 

کونته در خصوص این جوان گفته بود: او میزان دوندگی، قدرت بدنی و کیفیت بسیار بالایی دارد که همچنان نیز قابل پیشرفت است.

*ثبات

در لیست انتخاب شده، مهمترین نکته‌ای که کانته را از بقیه جدا می‌کرد ثبات او بود. وی کاملا روندی رو به رشد و در یک بازی نیز عملکرد ضعیفی را ثبت نکرد. حتی در شکست هفته قبل چلسی مقابل من‌یونایتد، او یکی از بازیکنان خوب آبی‌ها بود و درصد صحت پاس‌هایش کاهش پیدا نکرد. چیزی که ازارد نداشت و در آن دیدار کاملا مغلوب «آندر هررا» شد. 

تمام این فاکتورها از «انگولو کانته» یک هافبک فوق‌العاده و کم‌نظیر ساخته است. بی راه نبوده که به وی «ماکلله زمان» می‌گفتند. 


ماکلله (سمت راست) و کانته (سمت چپ)

انتهای پیام/ر