کریس: رئال نباید این همه سال از قهرمانی لالیگا دور بماند

By | اکتبر 16, 2016

کریس: رئال نباید این همه سال از قهرمانی لالیگا دور بماند

روزنامه خبرورزشی / غزال زیاری؛ كريستيانو رونالدو ستاره پرتغالي رئال فصل گذشته تيمش را به كسب يازدهمين قهرماني اروپايي رساند و در پي آن جايزه بهترين بازيكن فصل گذشته ليگ قهرمانان اروپا را مال خود كرد. در نظرسنجي به عمل آمده از سوي نسخه ديجيتال روزنامه‌هاي ماركا و گاتزتا دلواسپورت، كريس بيشترين آرا را كسب كرد و اين جايزه را به خود اختصاص داد. به اعتقاد كاربران، كريس كليدي‌ترين مهره تيمش در رسيدن به قهرماني فصل گذشته ليگ قهرمانان اروپا بود و اين جايزه را از دستان مديران دو روزنامه معتبر ورزشي اروپا دريافت كرد.

در اين نظرسنجي، كريس ۱۷/۹۵ درصد آرا را مال خود كرد‌؛ يان اوبلاك دروازه‌بان اتلتيكو ۶/۷۱ درصد آرا را كسب كرد و سائول نيگوئس با ۶/۱۶ درصد، گريزمن با ۴/۲۹ درصد، گرت‌بيل ۳/۴ درصد و په‌په ۳/۳۱ درصد آرا در رده‌هاي بعدي قرار گرفتند. درجريان اين مراسم كه در هتل AC فينكا و با حضور فلورنتينو پرس، زين‌الدين زيدان و مقامات كمپاني نيوئا كه اسپانسر اصلي اين مراسم بودند، كريس اين جايزه معتبر را دريافت و در گفت‌وگويي اختصاصي با روزنامه ماركا شركت كرد كه در اينجا مي‌توانيد گزيده‌هايي از اين گفت‌وگو را مطالعه كنيد:

* تو ۱۶ گل زدي و با تيمت به قهرماني رسيدي و پنالتي سرنوشت‌ساز رئال توسط تو به ثمر رسيد. آيا مي‌توان در تورنمنتي به اين مهمي، عملكردي بهتر از اين داشت؟
راستش را بخواهيد، رسيدن به اين آمار خيلي سخت است. گل‌هاي زيادي در يك فصل زدم. هر چند كه همان‌طور كه هميشه گفته‌ام در فوتبال همه چيز ممكن است. البته اين آماري فوق‌‌العاده است.

*با دانستن آراي هواداران، اين جايزه اهميت دوچنداني خواهد داشت. نه؟
قطعاً همين‌طور است. خوشحالم كه هواداران فوتبال اين نظر را داشته‌اند. آنها فوتبال را با چشم ديگري و مملو از هيجان مي‌بينند.

*از فصل گذشته ليگ قهرمانان اروپا بگو. فينال مقابل اتلتيكو و زدن آن پنالتي سرنوشت‌ساز. وقتي مي‌خواستي آن پنالتي را بزني به چه چيزي فكر مي‌كردي؟
حقيقتش اين است كه اعتماد به نفس بالايي داشتم. مي‌دانستم كه پنالتي سرنوشت‌سازي است و بايد تبديل به گل شود. با اعتماد به نفسي كه داشتم، مي‌دانستم كه گل مي‌شود و فقط به همين فكر مي‌كردم.

*سه قهرماني در ليگ قهرمانان اروپا داري، ۵ جايزه برترين گلزن اروپا. تو برترين گلزن تاريخ ليگ قهرمانان اروپا هستي. آيا بعد از فتح اين همه افتخار هنوز هم همان انگيزه‌هاي هميشه را داري؟
بله. من هميشه دنبال اين هستم كه از خودم پيشي بگيرم. مي‌دانم كه هربار كار سخت‌تر مي‌شود. چون تعداد گل‌هايي كه در اين تورنمنت زده‌ام خيلي زياد است. ولي من تلاش مي‌كنم و مي‌خواهم بهتر از قبل شوم. كليد موفقيت در دنياي ورزش اين است كه هميشه بيشتر بخواهي.

*تعداد گل‌هايت در بازي‌هاي اروپايي ۹۵تاست و الان دو بازي متوالي مقابل ضعيف‌ترين تيم گروهتان، لژيا پيش‌رو است. فكر مي‌كني در اين دو بازي بتواني تعداد گل‌هايت را به ۱۰۰ تا برساني؟
نمي‌توان گفت كه اين دو بازي ما در ليگ قهرمانان اروپا، مقابل لژيا، ساده هستند. دير يا زود ۱۰۰ گله مي‌شوم. ممكن است در بازي بعد باشد و يا ۲ بازي طول بكشد ولي اين اتفاق رخ خواهد داد. نگران اين موضوع نيستم. مي‌خواهم به اين آمار برسم و خواهم رسيد. مهم اين است كه رئال پيروز شود.

*هنوز در مرحله گروهي هستيم. كدام تيم‌ها را حريفان قدرتمندي در مسير كسب جام مي‌داني؟
تقريباً مثل هر سال. من نمي‌توانم تنها از يك تيم اسم ببرم. بحث ۷ يا ۸ تيم مطرح است كه عملكرد خوبي دارند. در اين تورنمنت، تقريباً غيرممكن است كه يك تيم بتواند با خلق شگفتي قهرمان شود. مراحل يك‌چهارم پاياني و نيمه‌نهايي تقريباً هميشه با حضور تيم‌هاي مشخصي كه قدرتمندترين‌ها هستند برگزار مي‌شود. به همين خاطر هم مي‌گويم كه امسال هم سال سختي است. در نهايت بهترين تيم قهرمان خواهد شد.

*در فرمت جديد ليگ قهرمانان اروپا از سال ۱۹۹۳ به بعد، هيچ تيمي نتوانسته قهرماني‌‌اش را تكرار كند. آيا رئال مي‌تواند اولين تيم در انجام اين كار باشد؟
اميدوارم كه باشد. ما در رختكن در اين باره با هم صحبت مي‌كنيم. چون مي‌خواهيم اولين تيمي باشيم كه دو قهرماني متوالي در ليگ قهرمانان اروپا به دست مي‌آورد. مي‌دانيم كه تورنمنت سختي است و به همين خاطر هم هنوز هيچ تيمي موفق به انجام اين كار نشده.

*در ۴ روز، ۵ گل زده‌اي. راز موفقيتت براي آنكه در ۶ فصل متوالي بيش از ۵۰ گل زده‌اي چيست؟
تلاش و تمرين و باور داشتن به خودم. با انگيزه براي بهتر شدن كارم را دنبال مي‌كنم. من مصدوميت شديدي داشتم و دو ماه از ميادين دور بودم اما الان برگشته‌ام. در ابتدا اعتماد به نفسم كم بود ولي حس مي‌كنم دوباره آن كريس قبل شده‌ام. گل‌ها به من اعتماد به نفس مي‌دهند. ۸ بازي انجام دادم و ۸ گل زده‌ام.

*با وجود تيم خوبي كه رئال داشته، تو تنها يك قهرماني در لاليگا را تجربه كرده‌اي كه در فصل ۱۲-۲۰۱۱ با مورينيو بود. آيا انگيزه مضاعفي براي تكرار آن قهرماني نداري؟
چرا. دارم. مي‌خواهيم قهرمان لاليگا شويم. بايد در لاليگا هم با ثبات بيشتري به قهرماني برسيم. اين جايزه مهمي است و اميدوارم كه امسال به اين افتخار برسيم. رئال نمي‌تواند اين همه سال دور از قهرماني لاليگا بماند. مطمئنيم كه اين اتفاق تكرار خواهد شد.

*فصل را خوب شروع كرديد و دو تساوي اخير ترديدهايي را ايجاد كرد. فكر مي‌كنيد كه بايد چه راهكاري را دنبال كرد تا اين اتفاقات تكرار نشوند؟
فوتبال همين است. اتلتيكو فصل را بد شروع كرد و بارسا هم در خانه باخت. در اوايل فصل هستيم و همه تيم‌ها در حال مبارزه‌اند. شرايط طبيعي است. فصل طولاني است و بايد آرام بود و خوب تلاش كرد و در همين مسير به حركت ادامه داد و روز به روز بهتر شد.

*الان امتيازاتي برابر با اتلتيكو و ۲ امتياز بيشتر از بارسا داريد. حريف اصلي شما كدام تيم است؟
هر دوي حريفانمان قوي هستند. دقيقاً مثل دو سال اخير. به همين خاطر تيمي كه كمترين لغزش را داشته باشد، قهرمان خواهد شد. پارسال توانستيم فاصله ۱۰ يا ۱۱ امتيازي با بارسا را كم كنيم و تا نزديكي قهرماني هم پيش رفتيم.

*آيا رئال مهره‌هاي كافي براي غلبه بر مصدوميت برخي ستاره‌ها را دارد؟
فكر مي‌كنم بله. البته جاي خالي بازيكنان خوب تيم هميشه احساس مي‌شود و نمي‌توان دروغ گفت. ولي رئال تيمي بزرگ مملو از بازيكنان خوب دارد كه مي‌توانند جاي خالي مودريچ، راموس و كاسميرو را پر كنند. سخت خواهد بود. ولي رئال قوي است و بازيكناني بزرگ در سطحي بالا دارد.

*كريس تا كي فوتبالش را ادامه خواهد داد؟
نمي‌دانم. مسائل فوتبالي هيچ‌گاه خبر نمي‌دهند. تا وقتي كه بدنم و ذهنم ياري كند به بازي كردن ادامه مي‌دهم. نمي‌دانم فردا چه خواهد شد. الان حالم خوب است و احساس قدرت و جواني مي‌كنم اما به فاكتورهاي زيادي بستگي دارد. به سطح فيزيكي و رواني‌ام. ولي فكر مي‌كنم ساليان سال بازي خواهم كرد.

*همه چيز حكايت از آن دارد كه امسال به چهارمين توپ طلايت مي‌رسي. فكر مي‌كني كه در كارنامه ورزشي‌ات چند توپ طلا ببري؟
هنوز زود است. دوست دارم امسال به توپ طلا برسم ولي به خودم بستگي ندارد. مي‌خواهم از لحظات لذت ببرم و قطعاً خوشحال مي‌شوم كه توپ طلا را هم ببرم اما بازي‌هاي زيادي پيش‌رو است. نگران نيستم.

*خودت را بهترين بازيكن دنيا مي‌داني؟
هميشه اين را مي‌گويم: خودم را بهترين مي‌دانم. اين را به خاطر تلاش‌هايي كه انجام مي‌دهم مي‌گويم. در ذهنم بهترين هستم و براي همين تلاش مي‌كنم.

*در مسير تمديد قراردادت تا سال ۲۰۲۱ هستي. وقتي در سال ۲۰۰۹ با رئال قرارداد بستي فكر اين روزها را مي‌كردي؟
فكرش را هم نمي‌كردم كه اين‌قدر در رئال بمانم. گفته‌ام كه مي‌خواهم در اينجا بازنشسته شوم. رئال تيم محبوب قلبم است. با اين تيم جوايز فردي و تيمي زيادي برده‌ام و مي‌خواهم با رئال تمديد كرده و سال‌هاي سال اينجا بمانم. هيچ وقت فكرش را هم نمي‌كردم كه بتوانم به اين آمار و ارقام برسم. مي‌دانستم كه رئال بزرگترين باشگاه دنياست ولي تصورش را هم نمي‌كردم كه روزي ركوردهاي دي استفانو و رائول را پشت ‌سر بگذارم.