کوتوله‌های پپ در انگلیس!

By | اکتبر 19, 2016

کوتوله‌های پپ در انگلیس!

به گزارش سایت رسمی روزنامه خبرورزشی؛ پپ گوارديولا سرمربي اسپانيايي باشگاه منچسترسيتي براي دومين بار بعد از جدايي‌‌اش از بارسلونا خودش را براي بازگشت به ورزشگاه نوكمپ آماده مي‌كند. او پيش از اين در قامت سرمربي بايرن به بارسلونا سفر كرده بود و قصد دارد تا اين بار به عنوان سرمربي سيتي، آبي‌واناري‌پوشان را به زانو دربياورد. او در شرايطي با آبي‌آسماني‌ها به بارسلونا سفر مي‌كند كه با همان فلسفه‌اي كه در بارسا به موفقيت رسيد، اين تيم را هدايت مي‌كند: اتكا به مهارت‌هاي بازيكنان باكيفيت و ريزنقش.

پپ گوارديولا در اولين فصل حضورش روي نيمكت مربيگري بارسلونا در فصل ۲۰۰۹-۲۰۰۸، با اتكا به همين بازيكنان ريزنقش و پرتلاش بود كه توانست بارسا را به قهرماني شش‌گانه رسانده و نامش را در تاريخ ثبت كند. سبك بازي تيم او به نحوي بود كه همه را شيفته مي‌كرد و همه دنيا به تمجيد از تيم گوارديولا مي‌پرداختند. توپ زير پاهاي ژاوي، اينيستا و مسي و سايرين مي‌چرخيد و براي اولين بار بود كه سبك بازي متفاوت اين بازيكنان ريزنقش توانست حرف اول را در دنياي فوتبال بزند. يك گروه از فوتباليست‌هاي ريزه‌ميزه با مهارت‌هايي بي‌شمار، توانستند دنياي فوتبال را قبضه كنند.

مقايسه قد بازيكنان بارساي گوارديولا با ستاره‌هاي گوارديولا در سيتي
ژاوي ارناندس: ۱۶۸سانتي‌متر- استرلينگ:۱۷۰ سانتي‌متر
مسي: ۱۶۹ سانتي‌متر – خسوس ناواس: ۱۷۰ سانتي‌متر
اينيستا: ۱۷۰ سانتي‌متر- سيلوا: ۱۷۳ سانتي‌متر
بويان: ۱۷۲ سانتي‌متر- آگوئرو: ۱۷۳ سانتي‌متر
پدرو: ۱۷۳ سانتي‌متر – نوليتو: ۱۷۵ سانتي‌متر
هلب: ۱۷۸ سانتي‌متر – ايئاناچو: ۱۷۷ سانتي‌متر
اتوئو: ۱۸۰ سانتي‌متر – دبروين: ۱۸۱ سانتي‌متر
تيري آنري: ۱۸۸ سانتي‌متر – سانه: ۱۸۳ سانتي‌متر

در سال اول حضور پپ در بارسا، در بين تمام مهره‌هاي تهاجمي‌اي كه او در اختيار داشت، تنها تيري آنري بود كه قدش بالاتر از ۱۸۰ سانتي‌متر بود. ژاوي، مسي و اينيستا هم همراه با پدرو و اتوئو و حتي هلب و بويان قد و قواره چندان ايده‌آلي نداشتند ولي همين بازيكنان ثابت كردند كه فوتبال فقط بحث فيزيك ايده‌آل نيست. در آن زمان تنها يحيي توره، كارلس پويول، پيكه و آبيدال قدبلندهاي تيم پپ بودند و هرچه از خط مياني به سمت خط حمله حركت مي‌كرديم، قد بازيكنان بارسا كوتاه‌تر و در عين حال، ذهن آنها بازتر و سرعت عمل آنها بيشتر مي‌شد.

سيتي، تيمي با قد و قواره بارساي شش‌تايي: حالا و ۸ فصل بعد، پپ دوباره تيمي مملو از ستاره‌هاي ريزنقش را در اختيار دارد. او حالا سرمربي سيتي است و در محاصره بازيكنان ريزجثه زيادي است كه فوتبال باكيفيتي دارد. در بين هشت مهره تهاجمي تيم او، تنها د‌بروين و سانه قدي بيشتر از ۱۸۰ سانتي‌متر دارند و سيلوا، استرلينگ، نوليتو، ناواس، آگوئرو و آيئاناچو همگي ريزه‌ميزه به حساب مي‌آيند. پس تفاوت قدي خاصي ميان بارساي پپ وسيتي فعلي او وجود ندارد. هشت تا از بازيكنان تيم فعلي پپ حدوداً ۱۷۵ سانتي‌متري هستند كه دقيقاً مشابه آمار بارساي فصل ۲۰۰۹-۲۰۰۸ پپ است.