کی‌روش‌؛ مرد تغییر نسل‌ها

By | جولای 22, 2016

کی‌روش‌؛ مرد تغییر نسل‌ها

نسلی که در فوتبال ما شناخته شد.
نسلی که برآمده از دل لیگ است.
تیمی که هنوز آبستن است.
آبستن پدیده‌هایی که به زودی در فوتبال ایران قد می‌کشند.
نسلی از دل فوتبال ایرانی.
نسلی که کارلوس کی‌روش‌؛ آن را در تیم ملی وارد مرحله آزمون و خطا کرد.
نسلی که حتی برخی مواقع در تیم ملی کشف شد.
نسل سردار آزمون‌ها، نسل جهانبخش‌ها، سعید عزت‌اللهی‌ها و…
نسل رشید مظاهری و برادران محمدی. نسل کنعانی‌زادگان و مهدی ترابی…
راستی اگر کی‌روش نبود، اگر شهامت او در تغییر این نسل نبود ما هنوز با مهدی رحمتی ادامه نمی‌دادیم؟ ما همچنان با هادی عقیلی جلو نمی‌رفتیم؟ ما هنوز با جواد نکونام ادامه نمی‌دادیم؟
این شجاعت را چه کسی به ما بخشید؟ این میل و اراده بر تغییر نسل را چه کسی در ما ایجاد کرد؟
***
نگاه به شرایط امروز و دلسردی دیروز کارلوس کی‌روش نکنید. او یک مربی اورژینال در فوتبال جهان است. او سلطان تغییر و تحول است. او مرد تغییر نسل‌هاست. او شجاعت دگردیسی را در تیم ملی داشت. او شهامت حضور بازیکنان جوان را در ترکیب تیم ملی داشت.
با نگاه اورژینال و کاملاً حرفه‌ای کی‌روش بود که نسل تازه‌ای از خوب‌های لیگ برتر در تیم ملی ایران پدیدار شدند. ما حالا صاحب تیمی هستیم که به تدریج جوان شده و به تدریج پوست انداخته است.
ما امروز تیمی داریم که می‌تواند با همین بازیکنانش حتی به جام جهانی‌ بعدی فکر کند. نسلی از بازیکنان اورژینال به فوتبال ایران معرفی شده. کی‌روش دست از عادت‌های غریزی ما برداشته. او تغییر و دگرگونی را به ما آموخته و اینک خودش بی‌حوصله‌تر از هر زمانی دیگر به راهش ادامه می‌دهد. کی‌روش را می‌شود هر روز با واژه‌هایی که شایسته او نیست تحقیر کرد اما آنچه تحقیر خواهد شد بی‌گمان کی‌روش نیست. او اعتبارش را از فوتبال ما نگرفته که با چند جمله منفی خراب شود؛ بلکه روسیاهی به آنهایی خواهد ماند که در عین ناآگاهی و جهل، دانش کی‌روش را نفهمیدند. آنها در تاریخ بی‌تردید محل سؤال این فوتبال خواهند بود.