یک حدس آماری برای دربی ۸۳/ در دربی همه چیز به دقایق ۶۰ تا ۷۵ ختم می‌شود

By | سپتامبر 16, 2016

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ استقلال و پرسپوليس فردا در دربي ۸۳ به مصاف يكديگر مي‌روند و هواداران فوتبال اميدوارند همانند چند دربي اخير كه بازي‌هاي اين دو تيم نسبتاً جذاب و پرگل بوده، اين ديدار نيز جذابيت داشته و پرگل باشد. بد نديديم با نگاهي به دقايق اوج و حضيض قرمز و آبي و گل‌هاي زده و خورده دو تيم، طي ۵ هفته اول ليگ برتر، دقايق حساس احتمالي دربي فردا را حدس بزنيم.
پرسپوليس تا دقيقه ۷۵ خطرناك‌تر است
پرسپوليس در طول ۵ هفته گذشته، سرجمع ۴ گل زده كه ۳ گل از اين ۴ گل (يعني ۷۵ درصد گل‌هاي زده پرسپوليس) در نيمه دوم به ثمر رسيده و باز ۵۰ درصد گل‌هاي سرخ در فاصله دقايق ۶۰ تا ۷۵ حاصل شده است.
براي تطابق دقايق گل‌هاي زده پرسپوليس با گل‌هاي خورده استقلال، بايد به آمار دريافتي‌هاي آبي‌ها هم نگاهي داشته باشيم. استقلال مجموعاً ۷ گلِ خورده در كارنامه ۵ هفته‌اي‌اش ديده مي‌شود كه ۵ گل (۷۱ درصد) آنها در نيمه دوم ثبت شده و آبي‌ها با دريافت ۳ گل در بازه زماني دقايق ۷۵ تا ۹۰ (يا ۹۰+) در اين بازه شكنندگي و ضربه‌پذيري بيشتري داشته‌اند.
در واقع كادر فني پرسپوليس و البته هواداران اين تيم اميدواري اصلي‌شان به نيمه دوم است چرا كه موتور گلزني سرخ‌ها در اين نيمه روشن مي‌شود و خط دفاعي استقلال هم در ۴۵ دقيقه دوم افت مي‌كند و به نوعي وامي‌دهد.
شايد شانس پرسپوليس براي گلزني در فاصله زماني دقايق ۶۰ تا ۷۵ بيشتر باشد چرا كه سرخ‌ها در ۵ هفته گذشته هرگز و هرگز پس از دقيقه ۷۵ به گل نرسيده‌اند.
استقلال مثل پرسپوليس
آن سوي كار آبي‌ها ۵ گل زده دارند كه ۲ گل در نيمه اول و ۳ گل ديگر در نيمه دوم به ثمر رسيده. در واقع ۴۰ درصد گل‌هاي استقلال نيمه اول و ۶۰ درصد نيمه دومي بوده‌اند. با توجه به اينكه پرسپوليس تنها يك گل دريافت كرده و آن يك گل هم در دقيقه ۶۶ به ثمر رسيده، درست در همان دقايقي كه پرسپوليس مي‌تواند گلزني كند (دقايق ۶۰ تا ۷۵)، استقلال نيز شانس بيشتري براي به ثمر رساندن گل و نتيجه‌گيري دارد. در مجموع تجربه ۵ هفته گذشته نشان مي‌دهد نيمه دوم دربي ۸۳ بايد جذاب‌تر باشد و ۱۵ دقيقه مياني اين نيمه هم احتمالاً مي‌تواند گل داشته باشد.
نكته: تأكيد مي‌كنيم اين مطلب بر پايه دقايق گل‌هاي زده و خورده دو تيم تنظيم شده و هدف ما پيشگويي و پيشداوري نيست. توپ فوتبال گرد است، ممكن است پيرو هيچ قاعده و قانوني نباشد.

۲۵۶ ۴۱