KING OF NEW YORK

By | سپتامبر 13, 2016

KING OF NEW YORK

روزنامه خبرورزشی / کارن فیروزی؛ اگر نواك جوكوويچ، مرد شماره يك تنيس دنيا، نتواند به ركورد ۱۷ قهرماني در گرنداسلم‌ها كه در اختيار راجر فدرر است برسد قطعاً بايد آن را از چشم استانيسلاس واورينكا ببيند‌؛ البته اگر اين اتفاق نيفتد، آن وقت راجر فدرر هم قطعاً بايد تا آخر عمر مديون دوست قديمي‌‌اش يعني استانيسلاس واورينكا باشد!

خلاصه داستانِ اين موضوع پيچيده اين مي‌شود كه هر بار واورينكا توانسته در گرنداسلم‌ها، نواك جوكوويچ را شكست دهد، دستش به جام قهرماني رسيده است. ابتدا سال ۲۰۱۴ در اوپن استراليا بود كه واورينكا با شكست دادن نواك به فينال رسيد و اولين قهرماني‌‌اش در گرنداسلم‌ها را با مغلوب كردن رافا نادال، مرد شماره يك تنيس آن روزهاي دنياي تنيس، به دست ‌آورد. رولان گروس ۲۰۱۵ هم دومين گرنداسلمي بود كه واورينكا از چنگ جوكوويچ درآورد و در فينال او را شكست داد. سرانجام، بامداد روز گذشته هم، «استَن» توانست در رقابتي كه ۳ ساعت و ۵۵ دقيقه طول كشيد براي سومين بار نواك جوكوويچ را اين بار در فينال يواس اوپن در نيويورك ببرد.

واورينكا در اين مسابقه ست اول را در ديداري جذاب و تماشايي ۷ بر۶ به نواك واگذار كرد ولي در ست‌هاي بعدي با اختلاف قابل توجهي به برتري رسيد‌؛ ابتدا با نتيجه ۶ بر ۴ و در ست سوم هم با نتيجه ۷ بر ۵٫

وقت‌كشي به سبك جوكوويچ!
در فينال به نظر مي‌رسيد نواك جوكوويچ بايد از لحاظ بدني آماده‌تر باشد چون او با توجه به انصراف ۳ تا از رقبايش زمان زيادي بازي نكرده بود و روي كاغذ سرحال‌تر به نظر مي‌رسيد. در عوض، واورينكا ۹ ساعت بيشتر از جوكوويچ در اين تورنمنت بازي كرده بود و خيلي‌ها حدس مي‌زدند بدن او در ست‌هاي بالاتر كم بياورد ولي عملاً سناريو عوض شد‌؛ ماجرا از اين قرار است كه در ست چهارم در حالي كه واورينكا در گيم‌شماري ۳ بر صفر جلو افتاده بود نواك با خستگي يك گيم گرفت ولي از آنجا كه حسابي انرژي‌‌اش تخليه شده بود ظاهراً اداي مصدوميت را درآورد تا از پزشك بخواهد وارد زمين شود و پايش را معالجه كند! اين صحنه با اعتراض شديد واورينكا به داور مسابقه همراه بود چون جوكوويچ هم كفشش را درآورد و هم جورابش را‌؛ واورينكا خطاب به داور بازي گفت: «خب الان ديگر اين‌طوري است كه هر وقت بخواهيم مي‌توانيم از پزشك بخواهيم وارد زمين شود؟ اين قانون جديد است ديگر، نه؟…»

جوكوويچ كه متوجه اعتراض واورينكا شده بود رو به او كرد و گفت: «استن؟ ببخشيد پسر ولي واقعاً نمي‌توانستم دردش را تحمل كنم». البته اين وقت‌كشي هم بي‌فايده بود و سرانجام اين ست هم با برتري ۶ بر ۳ واورينكا همراه شد. با همين برتري، واورينكا براي سومين بار در طول دوران حرفه‌اي‌‌اش به عنوان قهرماني در گرنداسلم‌ها رسيد و جوكوويچ هنوز بايد براي رسيدن به سيزدهمين قهرماني‌‌اش منتظر بماند. استن حالا با ۳۱ سال و ۵ ماه سن، بعد از كن راسول در سال ۱۹۷۰، مسن‌ترين تنيس‌بازي است كه فاتح يواس اوپن شده است. او قهرماني در جام ديويس، طلاي تنيس دوبل المپيك و چند گرنداسلم را دارد. تقريباً همه چيز به دست‌ آورده به غير از يك چيز: گرنداسلم ويمبلدون.

 


 

واورينكا: خودم را براي رنج كشيدن آماده كرده بودم
* احساس بعد از قهرماني: باورنكردني است. مي‌دانستم مقابل نواك كار سختي دارم. خودم را براي رنج كشيدن آماده كرده بودم‌؛ هم جسمي هم ذهني. واقعاً سخت بود. سعي كردم در فينال تا جاي ممكن به خودم سختي بدهم و از كاري كه كرده‌ام به خودم افتخار مي‌كنم. راستش رازي در اين قهرماني نبود چون فرمول ساده است‌؛ اگر مي‌خواهي شماره يك دنيا را ببري بايد با جان و دل بازي كني و رنج بكشي. اين گرنداسلم چنان فشار روحي و جسمي به من وارد كرد كه هرگز پيش از اين تجربه نكرده بودم.
بردن ويمبلدون تنها گرنداسلم باقي مانده: اين‌طور نيست كه فقط تمركزم را بگذارم براي بردن ويمبلدون. مي‌خواهم تلاشم را كنم و بهترين بازيكن تنيس شوم. امسال بهتر از سال پيش بازي كردم و سال ديگر بايد بهتر از امسال باشم ولي مي‌دانيد قبل از اينكه اوپن استراليا در سال ۲۰۱۴ را ببرم هرگز رؤياي قهرماني در گرنداسلم‌ها را نداشتم چون به نظرم دور از دسترس بود.

بردن شماره يك‌ها در فينال گرنداسلم ولي باختن به آنها در بقيه موارد: در گرنداسلم‌ها فرصت بيشتري براي قدرتنمايي است. من در همين يواس اوپن تورنمنت را خوب شروع نكردم ولي بازي به بازي بهتر شدم و به فينال رسيدم. وقتي به فينال رسيدم فهميدم سطح لازم را دارم ولي قبل از مسابقه بيش از هر زمان ديگري اضطراب داشتم. به لرزه افتاده بودم و چند دقيقه قبل از ورود به زمين گريه كردم. با اين حال قانع شده بودم كه بدنم توانايي مبارزه كردن را دارد و سطح بازي‌ام هم خوب است. به خودم گفته بودم فقط بايد روي مسابقه تمركز كنم نه چيز ديگري.

وجود Big Five (5 تنيس‌باز برتر) در دنياي تنيس: واقعاً من از ۴ نفر برتر فاصله دارم! كافي است به تورنمنت‌هايي كه آنها برده‌اند و زماني كه صرف كرده‌اند نگاه كنيد. درست است كه من سه گرنداسلم را برده‌ام ولي آنها هميشه در نيمه‌نهايي و فينال اين تورنمنت‌ها حاضر هستند.

شماره يك تنيس دنيا شدن: بهترين رتبه‌اي كه تا به حال داشته‌ام شماره ۳ بوده پس فاصله زيادي براي فكر كردن به شماره يك دارم. نواك شماره يك است‌؛ او هر سال دو يا سه گرنداسلم و ۵ مسترز ۱۰۰۰ مي‌برد‌؛ يعني بيشتر از همه فينال‌هايي كه مي‌توانم در آن حاضر باشم. من به چيزي كه دارم قانع هستم.